Orhan Balcı

Orhan Balcı


Aşı yaptıralım da ya diğer önlemler…

29 Temmuz 2021 - 14:36

01 Haziran 2021 tarihinde başlayan yeni normalleşme sürecinin ardından, 24 saatlik vaka sayılarındaki 5-6 bin eşiğinden yine ne yazık ki 20 bin barajının üstüne çıkarak 22 binli rakamların üstüne çıktık.
Sağlık Bakanlığı tarafından açıklanan günlük veriler sonrasında vaka sayılarıyla birlikte vefat sayılarının da 76 kişiye çıkması da bir başka endişe verici ve düşündürücü bir gelişme oldu.
100 bin kişideki haftalık vakaların 17-23 Temmuz bölümünde Kocaeli’deki vaka sayısı 59.57 olması,
10-16 temmuz arasındaki haftalık verilerde Kocaeli’deki oranın 47.83 olmasının üzerinden geçen bir haftalık zaman diliminde artan sayılar gerçekler, vaka sayılarının yükselişe nasıl geçtiğini de net bir şekilde ortaya koyuyor.
Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Toplantısı’nda artan vaka sayılarına dikkat çeken bilim insanlarının önlemler konusundaki beklentileri ve 4’üncü dalga uyarılarına yönelik bir açıklama yapılmaması da ilginç bir durum olarak gözlendi.
Vaka artışıyla vefat edenlerin sayısının artması tekrar kısıtlamalara dönüş mü olacak?
Sorusuyla ilgili Bilim Kurulu Toplantısı’ndan şimdilik kısıtlamaları getirecek bir durum söz konusu değil açıklaması yapıldı.
Özellikle Avrupa ülkelerinin aldıkları yeni önlemlerin hiç birinin alınmaması ise düşündürücü olarak yorumlanıyor.
Aşı konusunda ise Kocaeli’de oran yüzde 65.1 olarak açıklandı.
Yüzde 75’i geçecek günlere ne zaman ulaşılacak? Sorusu yanıt ararken, Kocaeli Valis Seddar Yavuz’ın ‘Gençler aşı olmuyor. Gençliğinize güvenmeyin’ açıklaması da, aşı uygulamasının tanıtımının ve salgına karşı toplum bağışıklığı gerekliliğinin tam anlamıyla bilgilendirmesinin yapılıp yapılmadığı ikilemine de gündeme getirdi.
Değerli okurlar,
Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca mevcut aktif vakalar içinde tam aşılı olup hastalığa yakalananların oranı yüzde 5’ten az, Hastaneye yatan hastalarımızın yüzde 95’i de aşısı tamamlanmamış kişiler. Şeklinde yaptığı açıklama aşı konusunun ne kadar önemli olduğunu ortaya koyuyor.
Ancak,
Aşısı tamamlanmamış derken 2’inci dozu mu? 3’üncü dozu mu? Kapsadığını açıklamaması da şeffaflık konusunda bir başka dikkat çeken nokta oldu.
Hepimiz şu gerçeği kabul etmeliyiz.
Ölümcül Covid 19 salgını devam ediyor. Bu salgından etkilenmemek için en önemli dayanağımız aşı olmak. Bunun içinde herkes üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmeli.
Bunu da, kendi sağlığı ve sevdiklerinin sağlığı için yaptığını unutmamalı…
Bu konuda karar verenler, ülkemiziz ve ilimizi yönetenler salgından etkilenmemek için sadece aşı uygulamasının gerçekleşmesini öne sürerek değil, yurttaşımızı korumak için yurt dışından gelen turistleri gerekli bir şekilde incelemeli, Afkanistan’dan gelen sığınmacıları yönelik önlemler alıp ülkemize almamalılar.
 

YORUMLAR

  • 1 Yorum