Reklam
Ceyda Cinokur

Ceyda Cinokur


Kıvrak Bele Uzanan Zehir  Diller...

24 Şubat 2021 - 12:08

Yazsan olmuyor , yazmasan olmaz. Kaleme tedbir koma , tek durmaz...
Çok konuşulan haberlerden biri olan sözüm ona şebeklik diye nitelendirilen  Hande Sarıoğlu’nun dans videosu ile ilgili yaşanan durumu ele almak istedim. Feminist duygularım kabardığından değil , belki birileri de kendine pay çıkarır bakış açısını değiştirir diye... Kadın olmanın sözde değil özünde kutsallığını hareketlerle de desteklerler diye... Ne bileyim bir yerlerde saklı insan sevgisi ortaya çıkar diye...
Göz önünde bulunan veya topluma  ‘mal’ olmuş insanların eğlenmeye yok mu hakkı  gerçekten. Topluma mal olmak demek ‘mal’ demek değil, alınıp satılamaz sus pus köşesinde oturması beklenemez !  
İnsanların nasıl hayatlar yaşadığını bilmeden fütursuzca  yargılamak en kolayı değil mi ? Bir kadın daha işinden olsun ne çıkar? Bu mu bakış açısı ? 
Erkeklere kadın kıyafetleri giydirip dans ettirmeye devam edin. Eğlencelerinize çağırdığınız dansözlere para takmak için birbirinizle olan  ego yarışlarınıza devam edin. Bulanık zihinlerinizi , ahlak yoksunu gözlerinizi bir çekin kardeşim üzerimizden vallahi bıktık ! 
Evinde annen kardeşin eşin kızın hiç mi dans etmiyor ? Yediğini , içtiğini, gördüğünü , gezdiğini  sosyal medyada paylaşırken sorun olmuyor da dans eden kadın mı olay yaratıyor !
Ne zaman arınacağız bu düşüncelerden , ne zaman barışacağız birbirimizle hatta önce  kendimizle... Kadın ; kadının halinden anlar diye düşünsek de bazen nafile... Daha dün sevgi kelebeğiydik şimdi nedir bu sevgisizlik ! Mutluluk bazen başkasının mutluluğuna da ortak olabilmektir , ruhsal yetkinliktir , unutmamak gerekir. 
Ahlaki değerlerimizi dans videosunda sorgulamak , büyük ahlak açıklığıdır. Dur diyemediğimiz psikolojik şiddete  kılıf değil de nedir olanlar ? İşsizlik günümüzün en büyük sorunlarından biriyken bir de kadınları işlerinden etmek oldukça üzücü.
 Fikirlerin konuşulduğu , tartışıldığı toplumlar ancak  özgür , üretken ve ufku geniş olurlar. Fikirler ; insanların hürriyetlerini kullandıklarının göstergesidir fakat başkasına zarar verdiğimiz noktada yitirilir. Toplumsal yaşamın temelinde yer aldığı üzere ’Sana nasıl davranılmasını istiyorsan sen de başkalarına o şekilde davran ! ’ ilkesi gözardı edilmemelidir. 
Nefretle , hasetle değil ; sevgiyle baksın gözlerimiz ... Biri hakkında fikir yürütürken özenle seçilsin kelimelerimiz. Bizi kurtaracak olan şey saygı ve sevgimiz.
Aç müziğin sesini , ruhunda hisset ritmi: Haydi Sallayalım Dünyayı Durmadan Dans Edelim Aşk için Şıkı Şıkı Sallayalım Kalçayı...

 

YORUMLAR

 • 2 Yorum
 • Banu çelik
  9 ay önce
  Kadinlarin bedeninden o cirkin dillerini ceksinler artık. Çoktan anladılar tahtı kaptırmamaya çalışıyorlar. Ama birseyi atlıyorlar, kadınların umrunda değil ego vs savaşları. Biz taht, güç savaşında değiliz. Esitlik istiyoruz sadece. Bir erkek maç izliyor diye eleştiren bir gazeteci gördünüz mü? Kadın dans edince neden batıyor
 • Mücella Pamay
  9 ay önce
  Dünyayı sevgi kurtaracak,inancımı yitirmedim henüz.