Ünal DURSUN

Ünal DURSUN


Mevlana Mahallesinde Bilim Ve Sanat Merkezi İhtiyacı (1)

04 Ağustos 2021 - 15:21

2013 yılından bu yana Gebze Belediyesi Gesmek Eğitim kurumları altında bağlama, çocuk korosu, yetişkin halk müziği korosu eğitimleri vermekteyim. Bu 8 yıllık süre zarfında belediyenin devlet kurumu olduğunu bilerek elimden geldiği kadar iyi hizmet etmeye ve vatandaşı kendi branşlarımda yetkin hale getirmeye çalıştım. Bu kadar yıllık tecrübenin sayesinde edindiğim bazı gözlemleri sizlerle paylaşmak istiyorum.
Çayırova ve Darıca Belediyelerinde de görev yaptığım için batı yakasının eğitim müfredatını kontrol eden yöneticileri ve iş prensiplerini aşağı yukarı biliyorum. Dürüstçe söylemek gerekirse eğitim açısından en başarılı bulduğum belediye hiç şüphesiz Çayırova Belediyesidir. Ortalama 150000 nüfuslu Çayırova ilçesi Gebze ilçesinin yarısından az nüfusa sahiptir. Çayırova Belediyesi tam olarak 7 mahallesine tam kapasite 7 bilgi evi açmış ve vatandaşlarına fütüvvet ruhu ile eğitim verdirmektedir. Tekrar ediyorum 7 eğitim kurumu. Bu kurumların içeriğinde sanat eğitiminden okuma yazma kurslarına, lise talebelerine destek derslerinden dikiş ve yemek kurslarına kadar geniş bir yelpazeye sahipler. Aynı zamanda bu bilgi evlerinin bünyelerinde kurulmuş olan çocuk kulüpleri sayesinde anneler 4-6 yaş arası çocuklarını gönül rahatlığı ile öğretmenlerine teslim edip çocuklardan aksayan işlerinin rahatlıkla tamamlayabiliyorlar. Tüm emeği geçenlere sonsuz teşekkürler ederek Gebze Belediyesine geçiyorum.
Gebzenin Nüfusu ortalama 400 000 civarı. Tabi gün içerisinde çalışmak için dışarıdan gelenler ile birlikte iki katına yaklaşıyordur ama bizi ilgilendiren 400 000 olması. Bu rakam Çayırova ilçesinin neredeyse 3 katı. Peki soru şu Gebze de vatandaşa hizmet veren Belediye tarafından kurulmuş ve takibi yapılan kaç eğitim kurumu var? Cevap veriyorum bilgi evi niteliğinde 3 adet eğitim kurumu var. Bunlar kuruldukları mahalle isimleri ile anılan eğitim kurumları oldular. Beylikbağı Bilim ve Sanat Merkezi, İstasyon Bilim Ve Sanat Merkezi ve birkaç yıl önce açılışı Gebze Belediye Başkanımız Zinnur Büyükgöz tarafından yapılan Arapçeşme Bilim ve Sanat Merkezi…
Zinnur Başkandan söz açılmış iken ben kendisinin eğitim konusunda ne kadar hassas bir yüreğe sahip olduğuna birkaç kez yakinen şahit olmuş biriyim. Tamamen vatandaşın ihtiyacı odaklı hareket etmekten çekinmeyen bir fıtratı var ve bence bu çok mert bir tavır. Yöneticiler bazen kişisel yoğunluklarından ötürü ihtiyaçlardan haberdar olamayabilirler. Bu çok rasyonel bir durum. Ancak bu ihtiyaçlar vatandaş tarafından dile getirilmesine rağmen kulak tıkanırsa işte bu jakobenliktir. Şükür olsun Zinnur Başkan şura yöntemine sık sık başvuran ve en doğruyu bulmak için akıl danışmaktan imtina etmeyen mütevazi bir kişiliğe sahip.
Şimdi gelelim Mevlana mahallesine… 19 000 nüfuslu bu mahalle Gebze’nin en büyük mahallelerinden biri. Büyük dağın büyük dumanı olur derler ya bu mahalle de öyle bir duruma sahip. Mahalle içindeki okullar bölgenin ihtiyacını karşılamadığı gibi donanım açısından da maalesef yetersiz durumda. Tabi bu belediyenin sorumluluğunda bir durum değil. Ancak yakın vakitte hem adliyenin Mevlana bölgesine taşınmasi ile hem Mevlana kapalı Pazar yerinin kurulması ile mahallenin ihtiyacı bir iken bin olmuş durumdadır. Tabi benim söz etme cüreti bulduğum alan eğitim olduğu için bu konuda konuşacağım. Ve mahallelinin isteğini dile getireceğim. Zinnur Başkanın vakarlı bir insan olduğuna şait olan biri olarak bu isteğimize kayıtsız kalmayacağı umudu ile söylüyorum.

Mevlana Bilim Ve Sanat Merkezi Kurulmasını makamınızdan istemekteyiz başkanım…
Bir sonraki yazım bu konunun devamı olacak.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum