Ömür Kavran

Ömür Kavran


Kılıçdaroğlu'nun ziyareti ve Belediyecilik tartışması!

21 Ocak 2021 - 15:40

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun Çarşamba günü İzmit Belediyesi’ni ziyareti ve yaptığı açıklamalar kamuoyunda çok tartışıldı. Siyasi parti liderlerinin ilimize olan ziyaretlerini her zaman önemserim. Bu konuda gerçekten Cumhurbaşkanı ve AK Parti genel başkanı Erdoğan ile CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu her fırsatta ilimizi ziyaret ederek sınıfı geçerken, diğer siyasi parti liderlerinin de ilimize olan ziyaretlerini sıklaştırması gerektiğini düşünüyorum.
*
Kılıçdaroğlu’nun İzmit ziyaretinde öne çıkan iki konu vardı. Birincisi esprili bir şekilde İzmit Belediye başkanı Fatma Kaplan Hürriyet için “Büyükşehir belediye başkanımız” ifadesini kullanması, ikinci CHP’li Belediyelerinin hizmetleriyle alakalı çalışması. İlk olarak CHP’ liderinin Hürriyet ile ilgili Büyükşehir Belediye başkanı ifadesini kullanması yanlıştı. Bu bir dil sürçmesi değil, kasıtlı olarak söylenen bir cümleydi. Kemal bey bunu söyleyerek Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın’a haksızlık etmiştir. Zira Kocaeli’nin şu anda Büyükşehir Belediye Başkanı halkın teveccühüyle seçilen Tahir Büyükakın’dır. Ayrıca Kemal bey daha 3 yıl olmasına rağmen Fatma Hanımı şimdiden Büyükşehir Belediye başkan adayı gibi lanse etmesi parti içinde ki rekabeti baltalayan, aday olmayı düşünen diğer isimlere yapılan haksızlıktır. Mevcut konjonktürde Fatma hanımın Büyükşehir Belediye başkanı olma ihtimali zordur. İzmit’i kazanmak Kocaeli’yi kazanmaya benzemez. Ayrıca bir daha ki dönem Milletvekili adayı olmayacağını beyan eden TBMM Başkanvekili Haydar Akar’a adaylık daha çok yakışacağı düşüncesindeyim. Ayrıca 3 yıl sonra ki seçimde Kılıçdaroğlu ve ekibi kalır mı, partide değişim olur mu onu bile bilemiyoruz. 
*
Gelelim diğer konuya. Objektif olarak bakmak gerekirse CHP’li belediyelerin bir çok ilde başarılı işler yaptıkları göz ardı edilemez. Kemal beyin konuşmasında haklı olduğu kısımlar da var, hak vermediğim yerleri de var. Evet CHP’li Ankara, Mersin, İzmir Belediyeleri güzel işler yapıyorlar, sosyal belediyeciliği pandemi döneminde başarıyla ön plana çıkardılar. Katılmadığım kısım ise Kılıçdaroğlu’nun, Tahir Büyükakın için örnek alması demesi abes kaçmıştır. Kim ne derse desin Türkiye Belediyeciliği Milli Görüş geleneği ve son 20 yılda AK partili Başkanlardan öğrenmiştir. Bunda da Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın belediyecilikten gelmiş olması yadsınamaz. Bu dönem gönül belediyeciliği adıyla eski eser belediyecilik biraz geri plana atılsa da ne Ekrem İmamoğlu ne de Fatma hanım kadar şov belediyeciliği yapmıyorlar. İstanbul’da Ekrem İmamoğlu mali disiplin noktasında başarıyı yakalasa da musluk dışında kendi eserini bırakmamıştır, ancak işin şov kısmında başarılıdır. Aynı şekilde Fatma hanım da reklam da iyi olsa da koskoca genel başkana kafe açılışı yaptırması ve rutin işlerim dışına çıkamaması ortadadır. Yukarıda saydığım Ankara, İzmir, mersin gibi illerde başarılı ve takdir edilen çalışmalar yapılmaktadır. 
*
CHP lideri Kılıçdaroğlu’na Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın’ın cevap vermesi bence yerinde olmadı. Tahir beyde Gebze’de yaptığı konuşmada, CHP’li belediyeleri laf belediyeciliği, şov yapmakla suçladı. Tahir başkanın genelleme yapması doğru olmadı, güzel işler yapan da var, pasif kalanlarda var. Zaten Kemal beye cevap verilecekse Cumhurbaşkanı sayın Erdoğan verir zaten. Tahir beyin enerjisini buna harcamak yerine yapımı devam eden projelere ağırlık vermesi gerekir. Çünkü tartışmalar burada bitmek bilmiyor. Siz konuşunca bu ke CHP il Başkanlığı’ndan açıklama geliyor ve kent söz düellosuna bürünüyor. CHP’li Belediyeler şov yaparken AK Partili Belediyeler yapmıyor mu sanki? Herkes bir şekilde çalışmalarının reklamını duyurmak derdinde. 
*
Bana göre bu ziyaret ve yapılan karşılıklı açıklamalardan çıkarılacak çok sayıda ders var bu konu altan alta daha çok konuşulur. Elimden geldiğince yaşanan durumu objektif bir şekilde değerlendirmeye çalıştım. Bence bu kısır döngüleri bırakıp enerjimizi hizmete harcayalım.  Batı Yakası TV’de Cuma akşamları saat 21.00’de yayınlanan Analiz programında bu konuyu program ortağım değerli dostum Atakan Akbulut ile detaylı bir şekilde irdeleyeceğiz. Sizleri de ekran başına bekleriz.

YORUMLAR

  • 0 Yorum