Burak Tekin

Burak Tekin


İşte 2020'de öne çıkanlar

04 Ocak 2021 - 10:26

Bugün kime sorsanız sorun 2020 yılını takvim sayfalarından çıkartmak ister. Depremler, pandemi  orman yangınları, sel, ekonomik kriz gibi hafızalardan silinmeyen bir yılı geride bırakıyoruz. 2020 yılının başında hepimiz bambaşka hayallerle başladık ama bambaşka bir yıl yaşadık. İşte 2020 yılında yaşadıklarımız
OCAK
ÇÖP TESİSİ TARTIŞILDI: 16 Ocak’ta Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, Kocaeli’nin en büyük sorunu olan çöp sorununa buldukları çözümü açıkladı. Kandıra bölgesinde çöp bertaraf tesisi yapılacağı kentte uzun sürecek bir tartışmayı başlattı.
ZEYTİNOĞLU’NDAN UYARI: 21 Ocak’ta ise KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, Kocaeli’de üretim yapan ancak başka illere vergilerini veren kurumlara dikkat çekti. Zeytinoğlu, firmaların üretim yaptıkları illerde vergi vermeleri gerektiğini söyledi.
ELAZIĞ İÇİN SEFERBERLİK: Derince Deniz ve Dumlupınar Mahallelerinin kentsel dönüşüm projelerinin yeniden gündeme geldiği Ocak ayında, Elazığ’da yaşanan 6,8 şiddetindeki deprem ile sarsıldık. 1999 depreminin en büyük acılarını yaşayan Kocaeli, Elazığ için seferber oldu.
ŞUBAT
KORTAŞ LİMANINA TEPKİ: Şubat ayında kentte en çok tartışılan konu Kroma Klor ve Aktaş Kimya’nın orta yapacakları Kortaş Limanı oldu. Şirintepe, Cumhuriyet mahalle sakinleri ve çevrecilerin eylemleri, ÇED toplantısını yaptırmama kararlılıkları limanın yapımına engel oldu. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Kortaş limanın ÇED’sini kabul etmedi.
ÇINARLARA VEDA:  Kocaeli’nin simgesi asırlık çınarlar artık daha fazla ayakta duramadıkları için Anıtlar Kurulu kararı ile kesilmesi istendi. Büyükşehir Belediyesi kararın ardından aynı ay içinde gece geç saatlerde 20 çınarı kesti.
SALGININ İLK SİNYALLERİ: Aynı zamanda şubat ayında dünyayı sarmaya başlayan koronavirüs artık hayatımıza girmeye başladı. Maske, dezenfektan ve eldiven bulmak neredeyse imkansız hale geldi.
MART
CHP’DE ÜÇLÜ YARIŞ: 1 Mart’ta yapılan CHP İl Kongresinde Harun Özgür Yıldızlı ve Hikmet Erenkaya ve Bozkurt Uslu arasındaki yarışı Yıldızlı kazandı.
11 MART’TA SALGIN BAŞLADI: Mart ayı dert ayı derler ya tamda 2020 yılında böyle oldu. Henüz CHP’deki değişim tartışmaları sürürken 11 Mart’ta koronavirüs salgını ile tanıştık.
OKULLAR KAPANDI, YASAKLAR BAŞLADI: 13 Mart’tan itibaren koronavirüs salgını ile ilgili önlemler alınmaya başlandı. Maskenin bulunmaması, maske takılıp takılmaması tartışmaları içinde pandeminin büyük korkusu hayatımızı sardı. Okullara ara verilip uzaktan eğitime geçildi. İlk kez camiler kapatıldı. Siyasi partilerin, dernek ve odaların kongreleri ertelendi. Sokağa çıkma yasakları ile evlere kapandık. Şehirler arası yolculuk yasaklandı. Sağlık çalışanları vatandaşların sokağa çıkmaması için “Evde kal” çağrısında bulundu. Herkesin korku içinde olduğu bir dönemde 21 Mart’ta
dönemin valisi Hüseyin Aksoy, pandeminin kontrol altında olduğunu söyleyerek vatandaşların yüreğine su serpti.

NİSAN
ÜRETİM ETKİLENDİ: Nisan ayı pandemi nedeniyle adeta hayatın durduğu bir ay oldu. Fabrikalarda yaşanan duruşlar, gazetelerin sırayla çıkması gibi hayatımızı çok derinden etkileyen bir süreç oldu. Yas sürecinin başladığı bu ayda acı olaylar yaşadık. Koronavirüs artık çok sayıda insanın ölümüne neden oluyordu.
ACI KAYIPLAR: 30 Mart’a Betül Aydın 8 aylık hamileyken koronavirüsü yakalandı ve yaşamını yitirdi. Sezeryanla alınan bebeği ise 3 Nisan’da hayatını kaybetti. Minik bebeğin babası Recep Aydın tarafından toprağa verilme görüntüleri ise koronavirüsün en acı tablosu olarak hafızalarımıza kazındı.
MİNİBÜSÇÜLERE ÖRNEK YARDIM: Koronavirüs nedeniyle en fazla etkilenen özel halk otobüsü sahibi esnaflara Nisan ayında Büyükşehir Belediyesi 17,6 milyon lira yardımda bulundu. Yardım 3 taksit halinde esnaflara dağıtıldı.
MAYIS
50 GÜN SONRA DIŞARI ÇIKTILAR: Mayıs ayında Ramazan bayramının bitmesi ile birlikte kademeli normalleşme 6 Mayıs’ta açıklandı. 10 Mayıs Pazar günü 21Mart’tan itibaren sokağa çıkmaları yasaklanın 65 yaş ve üstü vatandaşlar 50 gün sonra ilk kez dışarı çıktı. 11 Mayıs gazetemizde 65 yaş üstünün 2 saatlik özgürlüğü “Oh be dünya varmış” manşeti ile çıktı. 65 yaş üstü vatandaşlardan sonra 11 Mayıs’ta berberler ve kuaförler 51 gün sonrailk siftahlarını yaptı.
MASKESİZ SOKAĞA ÇIKMAK YASAKLANDI: 20 Mayıs Çarşamba günü sokağa maskesiz çıkmak yasaklandı. Maskesiz sokağa çıkmanın yasaklanmasına rağmen 21 Mayıs'ta gazetemize yansıyan fotoğraflar maske yasağına rağmen sokaklarda yoğunlaşan kalabalığa dikkat çekti.
HAZİRAN
YENİ NORMALLER DÖNEMİ: Koronavirüs sürecinde yeni normalleşmeye merhaba dediğimiz ay oldu. Kafeler, lokantalar, kahveler 80 günlük kapanmanın ardından 1 Haziran’da ilk siftahlarını yaptı. Elbette yeni normalleşme vaka sayısını artmasında farklılık gösterdi.
YENİ VALİ SEDDAR YAVUZ: Haziran ayın yeni normalleşmenin dışında Kocaeli için değişim ayı da oldu. Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy Denizli Valiliğine atanırken yerine Ordu Valisi Seddar Yavuz geldi. Vedalar ve yeni başlangıçlar yaşandı.
ÖĞRENCİLERDEN DEZENFEKTAN: Koronavirüs sürecinde en büyük özveriyi gösteren meslek lisesi öğrencilerinin büyük azim ile ürettikleri dezenfektan, maske, kolonya ve diğer hijyen ürünleri süreç için büyük katkı oldu.
SINAVLAR YAPILDI: Uzaktan eğitime geçişten sonra tartışma konusu olan LGS ve YKS Sınavı haziran ayında yapıldı. Elbette sınavlarda Koronavirüs testi pozitif olan öğrencilerin sınava girişleri ile ilgili önlemler ve giriş biçimleri gündem oldu.
CAMİLER TEKRAR AÇILDI: Mart ayında ibadete kapanan camiler yeniden 5 vakit namaza açıldı. Hükümetin gündeme getirdiği kıdem tazminatının fona devrine karşı tüm işçiler “Kıdemime dokunma” eylemleri ile yanıt verdi
TEMMUZ
ALEMDAR’A ERTELEME: Temmuz ayı Alemdar Caddesinde yapılacak alt yapı çalışmaları tartışmaları ile başladı. Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, esnaa görüşerek çalışmaları Kurban Bayramının sonrasına bıraktı.
KOCAELİSPOR ŞAMPİYON: Temmuz ayında Kocaelispor için tarihi günler yaşandı. Üçüncü ligden ikinci lige şampiyon olarak geçti. Pandemiye rağmen unutulmaz bir şampiyonluk kutlaması yapıldı, her yer yeşil-siyahtı.
PANDEMİNİN DİBİ 3 TEMMUZ: Koronavirüs ile mücadelede ilk kez pik ve dip tarihleri açıklandı. Kocaeli’de 11 Nisan’da ilk pik olurken, dip ise 3 Temmuz’da oldu.
FAİLİ MEÇHUL CİNAYET ÇÖZÜLDÜ: Kocaeli polisinin 18 yıl sonra çözdüğü yasak aşk cinayeti “Vahşetin Sanıkları” manşeti ile yer aldı.
AĞUSTOS
ALEMDAR’DA ÇALIŞMA BAŞLADI: Ağustos ayının ilk haftası Temmuz’da gündeme gelen ve ertelenen Alemdar Caddesi alt yapı çalışmaları başladı ve ay boyunca çalışmalar tüm hızıyla sürdü…
YENİDEN YASAKLAR GELDİ: Koronavirüs ile ilgili bayramdan sonra beklenen artış Ağustos ayının ikinci haftası başladı. 21 Ağustos’ta 65 yaş ve üstüne yeniden yasaklar geldi.
TEKOĞUL’DAN UYARILAR: 17 Ağustos yıldönümü nedeniyle Kocaeli’deki riskleri değerlendirdik. Dönemin AFADbaşkanı Kocaeli’nin 5 büyük riskini anlattığı haberi 16 Ağustos’ta gazetemizde yer aldı
EYLÜL
DÜĞÜNLERE YENİDEN YASAK: Haziran ayında düğün organizasyonların yapılmasına izin verilmesinin ardından 4 Eylül’de tekrar yasak geldi.
METROYU BÜYÜKŞEHİR İŞLETECEK: 2019 yılında bakanlığa devredilen Gebze Metrosu’nu kimin işleteceği tartışmalarına Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın 5 Eylül’de son noktayı koyarak, metronun Büyükşehir tarafından işletileceğini açıkladı
ESNAF DESTEK İSTEDİ: Belediyelere KHK ile geçen 11 bin işçi için toplu iş sözleşmesi süreci başlarken, Koronavirüs nedeniyle zor duruma düşen esnaar destek talebinde bulundu. DOKTORLARIN ÇIĞLIĞI: Eylül ayında Koronavirüs vakalarının artışı ile ilgili resmi açıklamalar da yapılmaya başlandı. Ancak en büyük feryat doktorların ve sağlık çalışanlarının oldu. Tabip Odası Başkanı Ömer Ardaman,“Tükeniyoruz önlemleri artırın” çağrısında bulundu.
EKİM
KOÜ’DE İLK ÇİN AŞISI ÇALIŞMASI: Eylül ayında Kocaeli Üniversitesinde gönüllü sağlık çalışanlarına yapılan ÇinAşısının ilk haftası 1 Ekim’de tamamlandı. İlk hafta aşıda ciddi yan etki görülmedi.
İLK FİDELER DİKİLDİ: Tarım ürünlerinin ekiminin yapılmaya başlandığı Ekim ayında Kandıra’da Büyükşehir Belediyesinin Tıbbi ve Aromatik Bitkiler projesinin ilk fideleri toprakla buluşturuldu.
KÖMÜRCÜLER OSB İSYANI: Dilovası’nda Kömürcüler OSB’de yaşanan kömür yangınlarında çıkan koku ve toz nedeniyle vatandaşlar OSB’yi bastı. Yaşanan olayların ardından 7 Ekim’de Çevre ve Şehircilik bakanlığında yapılan toplantıda Kömürcüler OSB’nin kesin taşınacağı kararı vatandaşa iletildi.
KASIM
İLK KAYIP, ÇEMBER DARALIYOR: Kocaeli’de Koronavirüsten hayatını kaybeden ilk Doktor Aydın Ünsal oldu. Ünsal 2 Kasım’da vefat etti. Koronavirüs vaka sayılarının fazla artması üzerine Vali Seddar Yavuz 4 Kasım’da yaptığı açıklamada çemberin daraldığı mesajını verdi.
ELLİBEŞ SEÇİLMİŞ İL BAŞKANI: 8 Kasım’da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımı ile AK Parti İl Kongresi yapıldı. Kongreye başkan adayı Mehmet Ellibeş, Koronavirüs nedeniyle karantinada olduğu için katılamadı. Aynı zamanda Elibeş, mazbatasını da alamadı.
ULAŞIMA ZAM: Kocaeli genelinde ulaşıma yapılacak zam haberine 18 Kasım’da gazetemiz duyurdu. 19 Kasım’dayapılan UKOME toplantısında da zam teklifi kabul edildi ve 1 Ocak’ta geçerli olmak üzere zamlı tarife onaylandı.
GÖNÜLLÜLERE ÇİN AŞISI: 24 Kasım’da Çin Aşısı Kocaeli Üniversitesinde gönüllere yapılmaya başlandı. İlk gönüllüler Can ailesi oldu.
49 KİŞİNİN KİMLİĞİ DEĞİŞTİRİLDİ: Elbette Kasım ayında da kadına ve çocuklara şiddet bitmedi. Ama 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele gününde gazetemizin manşetinde erkek şiddetinden dolayı 19 kadının başvurusu ile 49 kişinin kimlikleri değişti. Şiddetin en acı tablosuydu.
HALKEVİ MÜJDESİ: Kasım ayının sonunda ise Kocaeli’ye Vali Seddar Yavuz müjde verdi. Halkevi binası restoreedilecek.
ARALIK
HAFTA SONU VE GECE YASAKLARI: Aralık ayı yeniden sokağa çıkma yasakları ile gündeme geldi. Yeniden haftasonu ve akşam saat 21.00’den sonra sokağa çıkmak yasaklandı. İKİNCİ KURBAN: 4 Aralık’ta Darıca Farabi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Tıp Uzmanı Dr. Mehmet Karakum koronavirüse yenildi.
TELEFERİĞİ BÜYÜKŞEHİR YAPACAK: Aynı gün Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’ninim Kartepe teleferik projesini yapması için arsa devri Kartepe Belediye meclisinde gerçekleşti. 15 Aralık’ta ise Ocak ayında ihale yapılacağıaçıklandı.
BÜYÜKŞEHİR’DEN ESNAFA BÜYÜK DESTEK: 9 Aralık’ta Büyükşehir Belediye Başkanı ikinci pandemi paketiniaçıkladı. Pakette esnafa 30 milyonluk destek verildi…
CADDELERE KISITLAMA: Aralık’ta ilk kez caddelere giriş çıkış kısıtlaması getirildi. Fethiye ve İstiklal Caddelerinekısıtlama geldi
İZMİT’TE KÖPEK KATLİAMI: İzmit Belediyesi’nin Yahya Kaptan ve şehir merkezinde 4 köpeği narkozlu iğne ile yakalamaya çalışırken öldürmesi büyük yankı uyandırdı.
İKİ AYLIK SUYUMUZ KALDI: Kuraklığın kapımıza geldiği ay olan Aralık’ta İSU Genel Müdürü 2 aylık suyumuz olduğunu açıkladı.
İKİ GÜNLÜK SU KESİNTİSİ: Ardından 24 Aralık’ta TCDD’nin çalışması nedeniyle Kocaeli’ye 48 saat su verilmeyeceği haberi büyük yankı uyandırdı.
CEDİT’TE START VERİLDİ: Yılın sonu Cedit Mahallesi Kentsel Dönüşümü için atılan adımla geldi. Çevre ve Şehircilik bakanı Murat Kurum ve Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, Cedit kentsel dönüşümünün startını verdi.


 

YORUMLAR

  • 0 Yorum