Reklam
Burak Tekin

Burak Tekin


Bu oranlar AK Partiye yetmez

11 Ekim 2021 - 10:32

AK Parti’nin AR-Ge ve Eğitim’den sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Şen, geçtiğimiz hafta bir ile yaptığı ziyarette ilginç bir açıklama yaptı
Mustafa Şen, ziyaretinde “Yapılan anketlerde AK Parti’nin oy oranı şu anda yüzde 38-40 gibi çıkıyor. Teşkilatların çalışmasıyla 5 puan artış sağlayabiliriz ve seçimleri kazanırız” şeklinde değerlendirme yaptı.
Şayet Mustafa Şen’in ifade ettiği gibi AK Parti’nin oy oranı yüzde 38-40 bandındaysa iktidar partisi için çanlar çalıyor demektir.
Çünkü, böyle bir oran, AK Parti’nin önümüzdeki seçimleri kazanmasına asla yetmez.
Artan enflasyon, yüksek faiz ve kur, hayat pahalılığı, işsizlik, ekonomik kriz ve benzeri sıkıntılar bitmediği müddetçe, iktidar partisinin oy oranını artırması mümkün değildir.
Görünen o ki, AK Parti birinci parti olmasına rağmen tek başına Cumhurbaşkanlığı seçimini kazanamıyor, kazanma ihtimali de görünmüyor.
AK Parti iktidarını kayıtsız şartsız destekleyen Cumhur İttifakı’nın ortağı MHP’nin de son dönemde oy oranını artırmadığı, aksine birçok anketlerde yüzde 10’un altında hatta yüzde 6 bandını aşamadığı siyasi kulislerde dillendirilmekte.
Genel Başkan Yardımcısı Şen gibi son dönemde yapılan kamuoyu anketlerini incelediğimde her iki partinin oy oranının yüzde 50’yi geçmediği görülüyor.
Muhtemeldir ki, kötü gidişat tersine çevrilmediği müddetçe Cumhur İttifakı ilk turda yüzde 50’yi geçemeyecek ve seçim ikinci tura kalacak.
AK Parti yeni bir hikaye yazmadığı, ülkeyi ekonomik krizden çıkarmadığı, enflasyonu, işsizliği ve yüksek faizleri düşürmediği müddetçe seçim kazanma şansı azalır.
AK Parti’nin Cumhurbaşkanlığını ve dolayısıyla iktidarı kaybetmemesi için toplumu heyecanlandıracak ve umut verecek yeni bir hikaye yazması gerekmekte.
Bu hikayenin yazılabilmesi için de, öncelikle hukuk devleti, demokrasi, düşünce ve ifade hürriyeti gibi temel hak ve özgürlüklerde daha ileri adımlar atması, toplumdaki kutuplaşmayı sona erdirmesi gerekiyor.
Bunlar yapılmadığı takdirde ne ekonomik kriz, ne işsizlik, ne enflasyon ne de diğer toplumsal sorunlar çözülebilir.
Kentte muhalif parti il başkanları yine bir masa etrafında toplanmak için adım atmaya başladı.
Geçmişte bir araya gelen bu isimlerin yeniden bir araya gelmesi sonrası Kocaeli’de AK parti daha sert bir muhalefet görecektir.
Buda partinin oy oranına etki edecektir.
Sonuç olarak, bir değişiklik olmazsa seçimler 2023’de.
AK Parti, zirvede kalmak, muhalefet ise zirveyi ele geçirmek için mücadele ediyor
Bakalım göreceğiz.
Zaman ne gösterecek.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum