Reklam
Burak Tekin

Burak Tekin


ASGARİ ÜCRET NE KADAR OLMALI?

11 Kasım 2021 - 15:23 - Güncelleme: 11 Kasım 2021 - 15:27

Asgari Ücret Tespit Komisyonunun toplanarak asgari ücreti belirlemek için yıllardır ortaya koyduğu tiyatro yakında başlıyor.
Matinenin başlamasına 20-25 gün kaldı.
Her yıl aralık ayında yapılan asgari ücret pazarlığı bu yıl da yapılacak.
 Birkaç oturum yapıldıktan sonra açıklanacak asgari ücret muhtemelen yine kimseyi memnun etmeyecek.
İktidar temsilcileri, yeni ekonomik program ve 2022 bütçe hedeflerinin dışına çıkamayacaklarını, Türk-İş ise asgari ücretin işçilerin temel ihtiyaçlarına yetmediğini belirtecek.
 Patronları temsil eden TİSK ise ekonomik kriz ve pandemi koşulları nedeniyle işçilere fazla para veremeyeceklerini, hatta hükümetin kendilerine daha fazla destek olması gerektiğini söyleyecekler.
Yine aynı konuşmaları duyacağız.
Türkiye ekonomisinin iki yılı aşkın süredir ağır bir kriz yaşaması, asgari ücret ile ortalama ücret arasındaki farkı kapanma noktasına getirdi.
Başka bir ifadeyle kişi başına ortalama gerçek gelir, yasal olarak en alt ücret seviyesi olan asgari ücrete yaklaştı.
TÜİK’in tartışmalı verileri dikkate alınıp, asgari ücret en az ‘resmi enflasyon’ kadar artarsa, 2022 yılı içinde asgari ücret ile ortalama ücretin birbirine daha da yaklaştığını göreceğiz.
Türkiye’de işçilerin çok büyük bir bölümü asgari ücret ve asgari ücrete yakın bir ücretle çalışıyor.
 2020 başında asgari ücretle çalışanların oranı yüzde 43’tü.
Asgari ücretle geçinmeye çalışıp, yaşam koşulları açısından azami sefaletle boğuşan, ücretin asgarisine bile uzak olan milyonlar her ay adeta ekonomik mucizeler yaratıyor.
İki yıldır süren ve pandemi nedeniyle daha da derinleşen ekonomik kriz nedeniyle piyasa koşullarında belirlenen ‘gerçek ücret’in asgari ücreti fiilen yasal sınırın altına çektiği görülüyor.
2022 asgari ücreti hangi oranda artarsa artsın, ekonomik kriz ve pandemi koşularında azalmaya devam eden fiili ücret ile arasındaki makas işçiler aleyhine açılmaya devam edecek.
 Milyonlarca işçi açısından yıllarca ‘sefalet ücreti’ olmaktan öteye gitmeyen asgari ücretin, son yıllarda ‘asgari’ özelliğini fiilen yitirdiği, iktidar ve patronların işçilere ücretin asgarisini bile vermek istemediği anlaşılıyor.
Herkes bu yıl asgari ücrete yüksek oranda zam yapılacağını ön görüyor.
Bunun içinde birinci neden olarak 2023 seçimlerini gösteriyor.
Ufukta erken seçim olabilir diyorlar.
Bakalım göreceğiz.
Açıklanan ücretten kim memnun olacak.
Asgari ücret gerçekten beklendiği gibi yüksek oranda açıklanacak mı.
Yoksa umutlar GELECEK baharlara mı kalacak?
 Bekleyip göreceğiz


 

YORUMLAR

  • 0 Yorum