Ankara Kuşu" Kocaeli'de hakim karşısına çıktı!

"Ankara Kuşu" adlı sosyal medya hesabını kullanan Oktay Yaşar bugün Kocaeli’de “Terör örgütü propagandası yapmak” suçundan 5.Ağır Ceza Mahkemesinde hakim karşısına çıktı. Yaşar ilk duruşma sonrası tahliye edildi

Ankara Kuşu" Kocaeli'de hakim karşısına çıktı!
Editör: Mavi Kocaeli
18 Ağustos 2020 - 12:22

"Ankara Kuşu" adlı sosyal medya hesabını kullanan Oktay Yaşar “Terör örgütü propagandası yapmak” suçundan Kocaeli 5.Ağır Ceza Mahkemesinde hakim karşısına çıktı.  

7.5 YILA KADAR HAPSİ İSTENDİ 

Sanık Oktay Yaşar hakkında, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, "Gülen cemaatine yakın 4 isim bağımsız olarak seçime giriyor", "Gülen keşke dini cemaat yerine siyasi parti kursaymış" ve "Fetullah Gülen, gözyaşlarını tutamadı" şeklinde paylaşımlar yaptığı ve bu paylaşımların FETÖ elebaşı Gülen'i mağdur, bu örgüt ile elebaşının eylemlerini de meşru gösterme amacını taşıdığı ifade edilen iddianamede Oktay Yaşar’ın “Terör Örgütü Propogandası Yapmak” suçundan 1.5 yıldan 7.5 yıla kadar hapsi istendi. 

“SUÇLAMALARI KABUL ETMİYORUM”

Duruşmada SEGBİS sistemi ile ifade veren “Ankara Kuşu” hesabı kullanıcısı Oktay Yaşar: “Ben bu hususta ayrınltılı bir şekilde ifade verdim. O ifadelerimi aynen tekrar ederim benim FETÖ terör örgütü ile herhangi bir iltisakım yoktur, daha önce doğan grubunda gazetecilik yaptım. Bu kapsamda yaptığım paylaşımlar tamamiyle haber amaçlı paylaşımlardır. Örgüt propogandasına yönelik bir durum yoktur. Bu nedenle atılı suçlamayı kabul etmiyorum. Beraatımı ve tahliyemi talep ediyorum” dedi. 

TAHLİYE EDİLDİ 

5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın ilk celsesinde sanık Oktay Yaşar, duruşmaya tutuklu bulunduğu Sincan T Tipi Cezaevinden SEGBİS aracılığı ile katıldı. Sanık avukatlarının hazır bulunduğu duruşmaya koronavirüs önlemleri kapsamında sanığın sadece kardeşi alındı. Basın mensupları koronavirüs önlemleri sebebiyle duruşmaya alınmazken Oktay Yaşar yargılanmasının ardından tahliye edildi. Yaşar’ın avukatı sosyal medya hesabından video paylaşarak haberi duyurdu.

YORUMLAR

  • 0 Yorum