Ömür Kavran

Ömür Kavran


Yatırım değil, yardım zamanı!

16 Aralık 2020 - 15:05 - Güncelleme: 16 Aralık 2020 - 15:07

31 Mart Yerel seçimleri sonrası Belediyeler için yapılacak çok iş vardı aslında. Zaten Türkiye genelinde adaylar seçim beyannamelerinde vaat etikleri bu sözlerle yola çıkarken, Türkiye’nin 2023 vizyonunda yatırımlar önemli yer tutuyordu. Ancak, dünyanın bugün gelinen noktada yaşadığı süreç, çok farklı bir tabloyu karşımıza çıkardı. 
Geçmişte Belediyelerin bütçe kalemlerinden en düşün payı alan birim hiç kuşkusuz Sosyal İşler faaliyetleriydi. Çünkü bu zamana kadar kimse böylesine bir salgını beklemiyordu. Pandemi ile birlikte dünyada değişti, hayatımızda değişti. Dünyanın değiştiği bir ortamda yerel yönetimlerin bu değişimden etkilenmemesi beklenemezdi. Hal böyle olunca insanların en çok talep ettiği konu sosyal yardım oldu. İlimiz genelinde binlerce, ülke genelinde milyonlarca insan mağdur durumda. Zaten bakıma ve yardım muhtaç insanımız yeterince fazlaydı, bir de bunlara pandemiyle beraber iş yeri kapanan, geliri düşen, işsiz kalan, aşsız kalan insanlarda eklenince, ülkemizde sosyal belediyecilik ön plana çıkmaya başladı. Artık bütçe kalemlerinde en düşük paya sahip olan sosyal yardımlar, en önemli kalem olmaya başladı. 
Kime dokunsanız şu süreçte bir şekilde mağduriyet yaşıyor. Var olan ekonomik krize pandemi de eklenince insanların sıkıntısı kat be kat arttı. Artık herkes gözünü merkezi yönetim ve yerel yönetimlerden kendilerine uzanacak yardım elini bekliyor. A Partisi B partisi ayırt etmeden bütün Belediyeler şu anda sosyal yardımlara ağırlık vermiş durumda. Her belediye gücü ve bütçesi ölçüsünde kentinde ki insanlara yardım etmeye çalışıyor.
İşte tam bu noktada yerel yönetimlerin sosyal yardım gücünü artırma bağlamında tarihi bir çağrıda bulunmak istiyorum. Bu süreçte kültürel faaliyet olmadan yaşarız, bu süreçte kültür merkezi, yüzme havuzu, spor salonu, meydanlar gibi yüksek bütçeli yatırımlara ara verelim. Belediyelerimiz 2021 yılında yatırım planında olan faaliyetlere ara verip, onarla ayırdıkları bütçeyi sosyal yardımlara aktarmalılar. Bugünün ihtiyaçları dünün ihtiyaçlarıyla aynı değil.      
Şu anda Kocaeli Büyükşehir Belediyesi sosyal yardım destek paketinde kesenin ağzını açtı. İlçe belediyeleri de hakeza ellerinden geldiğince muhtaçlara sahip çıkmaya çalışıyor. Gelin yerel yönetimler olarak, acil olan işler hariç yatırımlara ara verelim, kentlerimizde yaşayan mağdurlara yardım elini uzatalım. Yol, alt yapı, üst yapıda yapılması gereken acil işler hariç büyük yatırımları durdurup, büyük yardımlara imza atalım. Şu süreçte kimse “Belediye neden yatırım yapmıyor?” diye sorgulamaz, ama şu süreçte vatandaş “Belediye neden yeterince yardım yapmıyor?” diye sorgular. Sosyal işler bütçesi kısıtlı olduğu için bu konuda en iyi, çözüm yolu bu. Hizmetlerimiz 1-2 yıl aksasın önemli değil, ama kimse aç ve sahipsiz kalmasın.

YORUMLAR

  • 0 Yorum