Reklam
Ömür Kavran

Ömür Kavran


Tahir Büyükakın ne yapmalı?

08 Ekim 2020 - 09:19

Yerel yönetimlerde idarecilik yapmak öyle kolay ve basit iş değildir. Hele ki bir kenti yönetmek, şehremini olmak hiç de kolay değildir. Belediye Başkanlığı yapmak, halkın yönetimine talip olmak, “Ben yaparım…Ben Ondan daha iyi yaparım…” gibi söylemle olacak bir iş değil. Bu mesele gerçekten bilgi, birikim ve tecrübe gerektiren bir konu. Kervan yolda dizilir hesabı, yol üzerindeyken de bu iş öğrenilir. Ancak işi öğrenene kadar size yol gösterecek tecrübe abideleri de gerekir. İyi bir ekibiniz varsa, birazda lider profiline sahipseniz yerel yönetimle idarecilik yapabilirsiniz. 

***

  Büyükşehir belediye Başkanı Doç.Dr. Tahir Büyükakın iyi niyetle bu kente hizmet etmek istiyor. Ancak uygulamada eksiklikler aradan geçen süreye rağmen göze çarpıyor. Tahir bey aslında yerel yönetimlerde tecrübeli bir isim. Bu kentte Genel Sekreterlik yaptı, Bilecik’de Valilik görevlerinde bulundu. Bu tecrübeye rağmen aksaklık yaşanıyorsa, demek ki burada eksiklik var demektir. Peki nedir o eksiklik? Yönlendirici, danışmanlık hizmetinde bulunacak tecrübe sahibi, ağabey modeli. Bu kentte Tahir beyin İbrahim Karaosmanoğlu gibi önemli bir avantajı var. Dile kolay tam 25 yıl Belediye Başkanlığı…Üstelik 15 senesi Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanlığı…Gerçek bir tecrübe abidesi…

****

  Öyle ki geçtiğimiz günlerde Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz bile İbrahim ağabeyi, tecrübelerinden istifade etmek için kente çağırıp, İlçe Belediye Başkanlarıyla bile buluşturdu. Tahir bey de bunu yapabilir. İsteyeceği herhangi destek de, tıkandığı en ufak bir konuda İbrahim Karaosmanoğlu yol göstericilik yapacak, resmi grev olmadan, maaş talep etmeden ona yardımcı olacaktır. Böyle bir isimden Tahir beyin kesinlikle istifade etmesi gerekirdi. 

**

  Bununla birlikte tecrübeli, yerel yönetimleri bilen, belediye başkanlığı yapmış ve kenti tanıyan bir Danışmana ihtiyacı var Tahir beyin. Bu danışman şu an ki Bölge Koordinatörleri gibi olmayacak ama. Malum Koordinatörlerin ne iş yaptığını bu kentte bilen kimse yok. Onların bölgelerine faydaları bile yok. Bu nedenle Tahir bey, siyasetin bizzat içinde olan, Yerel yönetimlerde Başkanlık yapmış güçlü bir isimle Danışman açığını kapatabilir. Aksi halde ithal Daire Başkanları, yöneticiler, tek görevleri gezmek olan kişiler Tahir Büyükakın’a fayda sağlamaz.

YORUMLAR

  • 0 Yorum