Ömür Kavran

Ömür Kavran


Şimdi umuda "Aşı" olalım!

13 Ocak 2021 - 14:35

İki hafta önce ülkemize gelen Çin menşeli Sinovac firmasına ait Coronavac aşısı gereli incelemeler yapıldıktan sonra illere dağıtılmaya başlandı. Ve nihayet geleneksel yöntemle hazırlanan Korona Virüs aşısı Kocaeli ve Gebze bölgesine ulaştı. İlk etapta Sağlık çalışanlarına ve 65 yaş üstü vatandaşlarımıza uygulanacak aşı, Korona Virüsle mücadele de en büyük kozumuz olacak. 
*
Aylardır dört gözle beklediğimiz aşıya nihayet kavuştuk. Çinli firma ülkemize birinci partide 3 Milyon doz aşı gönderdi ve birkaç ay içinde bu sayı 50 milyonu bulacak. Şimdi bize düşen görev Aşı’nın nerede üretildiğine bakmaksızın Umuda aşı olabilmekte. Vakit kaybetmeden öncelikle 65 yaş üstü büyüklerimizi yönlendirerek ardından sıramız bize geldiğinde aşı olmakta. Çünkü Korona Virüs denilen bu illet 2020 Mart ayından beri hayatımızı alt üst etti. Hep çare arıyorduk ve o çare elimize ulaştı. 
*
Hızlıca aşıyı nasıl olacağımıza değinmek istiyorum. 65 yaş üstü büyüklerimiz için hızlı bir şekilde MHRS randevu sistemi, E Nabız ve Alo 182 aracılığıyla randevu alacak ve aşı uygulamasına ilk adımı atacağız. İlk doz uygulandıktan 3 hafta sonra ikinci doz ile hem kendimizi hem sevdiklerimizi koruma altına alabileceğiz. Siz bakmayın “Aşıya neden güveneyim?” diye naralar atanlara. Herkes Korona ve aşı uzmanı olmuş sanki konuşup duruyor. Milleti bu salgından korumak için en büyük çare aşı ve sizi yanıltmak isteyenlere itibar etmeyin. Bu konuda referans alacağımız kişiler, Tıp insanları ve konunun uzmanları. Onlar bu aşıyı olun diyip fedakarca gönüllü olduktan sonra bize düşen safsatalarla milleti provoke edenlere itibar etmemeliyiz.
*
Peygamber efendimiz bir Hadis-i şerifinde “İlim Çin’de de olsa gidiniz” şeklinde buyuruyor. Evet bugüne o kadar uyan bir söz ki ilim b u kez Çin’den geldi. Aşı ayağımıza Çin’den geldi ve bu nimeti reddetmek doğru değil. Aylardır “Aşı aşı” diye bağırıyoruz şimdi aşı beğenmemezlik yapıyoruz. Son derece yanlış. Bu aşı Türk insanı üzerinde Yüzde 90 koruma sağlarken, kalan yüzdelik dilimde ise hastalığın hafif seyrine şahit oldu. Efendim Brezilya’da oranları düşük çıkmışmış. Birincisi coğrafi farklılıkları unutmayalım. İkincisi Brezilya’da aşı yüksek virüs yüküne muhatap kalanlarda uygulandı. Üçüncüsü aşının yeterine etkin olmadığı kişilerde hastalık çok hafif atlatılmış durumdadır. Kısacası bu aşı ölümün önüne geçecektir. 
*
Şu an itibariyle aşıyı Sağlık çalışanları ve 65 yaş üstü kişiler, engelliler ve bakım evlerinde kalanlar olacak. Yakın zamanda hastalığı atlatmış kişiler doğal antikora sahip oldukları için şartları tutsa da ilk etapta aşı olamayacaklar. Diğer gruplarda sıramız geldiğinde bizler de aşımızı olacağız. Bu sürece kadar büyüklerimizi yönlendirelim ve kıymetli büyüklerimiz de ön yargılarından arınarak güven içinde aşı uygulamasına katılmalılar.

YORUMLAR

  • 0 Yorum