Ömür Kavran

Ömür Kavran


Nihayetinde Gebze köy değildir!

21 Eylül 2020 - 17:01

Gebze İstanbul’un kenarında bir köy değildir, Gebze İzmit’in de kenarında bir köy değildir. Nihayetinde Gebze bir köy değildir…Çünkü Gebze Türk ekonomisinin kalbi, sanayinin başkenti, bilişimin merkez üssü, 1 Milyona yaklaşan nüfusuyla bir metropoldür. Türkiye’de Büyükşehirli İl olacaksa bu statüyü hak eden tek ilçedir. Kendisini başarılı bulduğum ve sevdiğim CHP Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan, bugün Gebze için “İstanbul’un kenarında bir köy” diyerek kaş yaparken göz çıkardı aslında. Tabi bunda bir art niyet yok, ancak doğru bir tanımlama olmadığı aşikar. Çünkü bu kentin farkında olan Tahsin Bey, Gebze’nin Büyükşehirli İl olması statüsünde kanun teklifi veren bir Milletvekilidir. Evet doğru İstanbul Gebze’yi arka mahallesi ve hatta arka çöplüğü olarak görebilir ama biz nerede olursak olalım bu kent için daha cezbedici bir söz kullanmalıyız. Bu nedenle rahmetli Demirel’in Ege için söylediği, “Ege bir göl değildir” sözü, Gebze için ilham kaynağı olmuştur.
*****

Cemil Yaman artık Gebze’de yaşıyor!

Geçtiğimiz hafta telefonla siyasi gündeme dair görüş aldığımız Eyüp Ayar’ın açıklamaları çok konuşuldu. Güçlü bir teşkilat yapısı olması gerektiğini ifade eden Ayar, dirayetli bir yönetimle Gebze’nin Milletvekili olacağını vurgulamıştı. Tabi bizde Gazeteci refleksi olarak Eyüp beye hatırlatmakta yaparak Cemil Yaman’ın ve Tahsin Tarhan’ın bölge vekili olduğunu, alınabileceklerini ilettik. Ancak Eyüp Bey, Tahsin Tarhan için Darıca, Cemil Yaman için Dilovası vekili ifadesini kullanarak Gebze orjinli bir Milletvekili ihtiyacına dikkat çekmişti. 
 Bu sözler üzerine dün yapılan AK Parti Gebze kongresinde sayın Cemil Yaman bir hatırlatma da bulunarak Gebze’ye taşındığını iletti. Osman Yılmaz mahallesine taşınan Yaman, üstelik Eyüp Ayar’ın da komşusu çıktı. Yaman Gebze bölgesini bir bütün olarak ele almanın gereğini ifade ederken, yaşadığı konum olarak da has Gebzeli olduğunu dile getirdi. Siyasi gündem içerisinde gözden kaçan noktalar olabiliyor, bazen ortaya çıktığınız kimlik sizinle hep kalıcı oluyor. Necati Şaşmaz hep Polat Alemdar, Kemal Sunal hep İnek Şaban, Münir Özkul hep Kel Mahmut olarak anılmaya devam edecek. Yerel örnek verirsek 25.Dönem Kocaeli Milletvekili Cemalettin Kaflı da Çayırova’ya taşınmasına rağmen Gebze siyasetçisi olarak anılmaya devam ediliyor. Neyse Gebze’ye tekrar hoşgeldiniz sayın Vekilim…Onların yeri hala gönüllerde!

Mahmut Civelek ve Cemalettin Kaflı…2015 yılına kadar AK Parti, Kocaeli ve Gebze siyasetine damga vuran iki isim. Bir dönem Mahmut Civelek adım attığı zaman yer sarsılır, Cemalettin Kaflı ise siyasette beyefendi duruşun simgesiydi. İl ve İlçe Başkanı olarak birlikte siyaset yapan bu iki isim,  2015 yılında da Milletvekili olmak için birlikte başvuru yapmışlardı. Kim ne derse desin, bugün siyasette ikisi de yeri dolmayan insanlar. İkisi de parti programlarında hala çok güzel bir şekilde karşılanıyor, hala el üstünde tutuluyor. Ne olursa olsun gerek İktidar Partisinin gerekse siyaset kurumunun bu iki gönül insanına vefa borcu var. İkisi de hakları olan Milletvekilliğini ayak oyunlarına yenilerek kaybettiler. Bir gün umarım hak sahibini bulacaktır. Bu ikili dün de AK Parti Gebze kongresinde yer alarak teşkilatçılığın gereğini yerine getirdiler.

YORUMLAR

  • 0 Yorum