Ömür Kavran

Ömür Kavran


Millet Bahçesi, Milletin Kalsın!

08 Aralık 2020 - 12:00

Şu anda Gebze’nin en değerli yeri neresi diye sorulacak olsa, hiç kuşkusuz eski Topçu Kışlası’nın bulunduğu alan diyebiliriz. Burası Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın verdiği müjdeyle Millet Bahçesi olarak ilan edilmişti. Şimdi Millet Bahçesi olacak alanın imar planları kamuoyu gündemine düştü ve düşer düşmez de tam bir hayal kırıklığı yaşattı. Hazırlanan bu imar planı çok açık ve net bir şekilde söylüyorum Gebze’ye ihanettir. Lafı hiç uzatmadan söylüyorum, Milletin yerinde bu kadar ticari alanın, galericiler Sitesi’nin ne işi var? 
  Kocaeli eski Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu döneminde hazırlanan ilk projede 600 dönümlük alanın 400 dönüme yakını betonarmeye ayrılmıştı. Yeşil alanın 3’te 1 oranında kalması üzerine Gebze kamuoyu olarak ciddi bir tepki göstermiştik ve eski Başkan Karaosmanoğlu Gebzelinin sesine kulak vererek projeyi iptal etmişti. Şimdi projede 400 dönüm yeşil alan olarak ilan edildi. Bundan dolayı memnunuz. Ancak altını kalın çizgilerle çiziyoruz ki, Gebzeliye nefes aldıracak bu projede galericiler sitesi yer alması hangi aklın ürünüdür. 200 dönümlük betonarme içerisinde en büyük payın galericilere ayrılmasını neyle izah edeceksiniz? Oldu mu bu şimdi? Bu yapılan Gebzeliye ayıp değil de nedir? Hani burası Milletin olacaktı? Milletin yerini ticari faaliyet alanına dönüştürmek hangi vicdana sığar?
  Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın müjdesini ve vaadini hiçe saymak en başta Devletin başına yapılan saygısızlık değil midir? Evet buraya resmi kurum binaları yapılsın, evet park yapılsın, evet cami yapılsın. Ama geçmişte burayı TOKİ’ye vermek nasıl hatalı bir karar olduysa bugün 70 dönümü ticari alana ayırmak, 57 dönümünü Galericiler sitesi olarak planlara işlemek de büyük bir hatadır. Burası Gebzelinin Millet Bahçesi olacaktı, sözünüzde durun ve Milletin yeri birilerinin yeri olmasın. 
  Gebze diyoruz deprem riski altında. Deprem toplanmaz merkezimiz yok diyoruz. Projede deprem toplanma alanı belirtilmediği gibi, bu kadar taş yapı Millet Bahçesi’ni şehir merkezinden nasıl ayıracak? Bu kadar betonarme olan yerin yerleşim alanlarından ne farkı kaldı. Başta İstanbul olmak üzere diğer illerde yapılan Millet Bahçelerine hiç mi bakmadınız? Hangisinde buna benzer bir İmar planı uygulaması var? Gebzeli bunu unutmaz. Biz bu hazırlanan projesi takipçisi olacak, geleceğimizi kurtarmak için elimizden geleni yapacağız.

YORUMLAR

  • 0 Yorum