Ömür Kavran

Ömür Kavran


Mehmet Hoca'nın vebali hepimizin üzerinde!

03 Aralık 2020 - 15:45

Korona Virüs salgınıyla mücadele de en ön safta savaşıyordu. Acil Tıp Uzmanıydı, gelen vakalara ilk müdahaleyi yapan isimlendirdi. Aylardır izin yapmadı, sevdiklerine dokunamadı, gecesini gündüzüne kattı, yorgun düştü ama yine de pes etmedi. Kendisini hastalarının şifa bulmasına adadı, salgının son bulması için çalıştı. Ama ne yazık ki bu illet virüse görev başında yakalandı. 
  Mehmet Hoca güçlüydü ama yorgundu..Yorgun bedeni maruz kaldığı virüs yükünü kaldıramadı ve dünyayı esir alan salgına yenik düştü. Darıca Farabi Eğitim ve Araştırması’nda görev yapan Uzman Doktor Mehmet Karakum salgına şehit verdiğimiz son Sağlık personeli oldu. Vefatı Darıcamızı, bölgemizi yasa boğdu. Çünkü kendisi naif kişiliğiyle herkesin çok sevdiği, herkesin yardımına koşan, hastaları için elinden geleni ardına koymayan bir Tıp adamı, gönül insanıydı. Sevmeyen yoktu Mehmet Hocayı. Bizzat tanımayanlar bile gıyabında güzel fikirlere sahipti. Çünkü Darıca nüfus olarak yoğun olsa da coğrafi olarak küçük bir yer olduğu için herkes birbirini tanır.
Evet Mehmet Hoca artık aramızda yok. O artık hastalarının dertlerine Yaradanın “El Şafi” sıfatının tecellisi olarak derman olamayacak. Mehmet Hoca’nın şahsında bu süreçte şehit verdiğimiz, zorlu tedavi süreci yaşayan her bir sağlık çalışanımızın vebali kendi üzerimizde. Salgın sürecinde Korona Virüse yakalanan ne kadar sağlık personeli varsa birinci derecede sorumlusu biziz.
 Aylardır Bakan dahil Tıp Adamlarımızın maske takın, mesafeye dikkat edin uyarısını dinlemediğimiz için Mehmet Hoca’nın vebali bizim üzerimizde. “Misafirliğe gitmeyin, yakın temas kurmayın, düğün ve nikahları erteleyin, cenaze ve taziyelerde yoğunlaşmayın, kalabalık ortamlarda bulunmayın” uyarılarını dinlemediğimiz için vebal bizim üzerimizde. Vebal, salgına rağmen faaliyetlerine ara vermeyen siyasilerin üzerinde. Vebal, pandemiye rağmen etkinliklerini iptal etmeyip hala daha kalabalık toplantılar düzenleyen yerel yönetimlerin üzerinde. Vebal, yakaladığı zayıf bünyeyi ölüme götüren virüsü ciddiye almayanların üzerinde. Hala daha dünyanın en tehlikeli virüsünü küçümseyenlerin üzerinde bu vebal. Maske takmaya üşenenlerin, “Bir şey olmaz” diyenlerin, “Bana dokunmaz” diyerek sadece kendini düşünenlerin üzerinde bu vebal. Kısacası Mehmet Hoca’nın şahsında bütün can kayıplarımızın vebali hepimizin üzerinde. 
  Gelin artık bu son ölüm hepimize ders olsun ve kendimize yeni bir sayfa açalım. Yetkililer ne diyorsa harfiyen uyalım, yakın zamanda başlayacak aşıyla zaten zaman içerisinde rahat nefes almaya başlayacağız. En azından şu birkaç aylık dönemde kendimize daha fazla dikkat edelim. Kendimizi düşünmüyorsak en azından sevdiklerimizi, hiç tanımadığımız masum insanları düşünelim. Ben bir kez daha Mehmet Hocamızın şahsında tüm vefat eden sağlıkçılarımıza Allah’tan rahmet, halen tedavileri sürenlere acil şifalar diliyorum. Allah sizi korusun ve ayağına taş, gözünüze yaş değdirmesin.

YORUMLAR

  • 0 Yorum