Ömür Kavran

Ömür Kavran


Kocaeli'yi birbirine bağlayan köprü!

04 Ekim 2020 - 10:24

Yaklaşık 2 ay önce el değiştiren ve Gebze Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ahmet Oğuz’un yönetimine giren Mavi Kocaeli Gazetesi, 1 Ekim itibariyle yeni bir yolculuğa başladı. Artık Ahmet Oğuz’un dümeninde Kocaeli basınında yeni bir soluk var. Kocaeli, 12 ilçesiyle gazete okumanın farkına varacak. Mavi Kocaeli Gazetesi, farkını kısa sürede hissettirmeye başladı. Çünkü artık Kocaeli’de gazete var…

ÇILGIN ADAM…
Bir Çılgın Adam Ahmet Oğuz…Tüm dünyanın Korona Virüs ile mücadele etmeye çalıştığı, pandemi nedeniyle insanların yatırımdan kaçtığı, herkesin mevcut pozisyonunu korumaya çalıştığı bir dönemde, üstelik yazılı basının her geçen gün eriyip, sıkıntılarla boğuştuğu bir süreçte böylesine bir yatırımı yapmak çılgınlık değil de nedir? Ama biliyoruz ki, dünya üzerinde bu zamana kadar risk alan liderler hep isimlerinden söz etmişlerdir. Ahmet Oğuz da böyle bir isim ve o garantici değil, hayatının her döneminde risk alarak başarıya ulaşmış bir karakter. Ben onun bu yatırımını Çılgın Proje olarak niteledim, ama o mesleğe ilk başladığı yıllardan beri hayalini kurduğu Kocaeli basınında yer alma düşüncesini gerçeğe dönüştürme girişimi olarak niteliyor bu durumu. Zaten insandan umudunu ve hayallerini alırsanız geriye ne kalır ki. Hayalinin peşinden gittiği için kendisini kutluyor ve tüm çalışma arkadaşlarımıza başarılar diliyorum.
Yerel basın her ne kadar sıkıntılı bir süreçten geçse de Kocaeli basınında böyle bir eksikliğinde giderilmesi gerekiyordu. Çünkü 2 Milyon nüfusu, Türk ekonomisine verdiği katkılarla adından söz ettiren Kocaeli, yerel basın anlamında hak ettiği değeri bir türlü göremedi. Siz bakmayın kerli ferli adamların “Şu kadar yıldır gazete çıkarıyorum, bilmem kaç yıldır gazeteciyim.”dediklerine. bir işte önemli olan nicelik değil, niteliktir. Şahsi çıkarlarınızı düşünmekten Kocaeli basınına, ketin nabzına ne kattınız ki? Ahmet Oğuz bu zamana kadar yapılamayanı yapmak için bu adımı attı ve Mavi Kocaeli Gazetesi’ni 12 ilçenin okurlarına sundu.

İKİ YAKANIN ELÇİSİ 
Kocaeli’nin batı ve doğu yakası bu zamana kadar hep birbirinden kopuk oldu. Gebze Bölgesi ve İzmit Bölgesi adeta aynı ilin iki parçası değil, birbirine uzak üvey evlatlar gibi oldu her zaman. Kocaeli’de sözüm ona gazetecilik yapanlar hep batı yakasına uzak davrandılar, güzel olan işleri arka sayfalarına atarken, Gebze bölgesini hep olumsuz haberlerle ön plana taşıdılar. İşte bu algıyı yok etmek için Gebze’den çıkan bir gazeteci, İzmit ile Gebze’nin köprüsü oldu. Bu gazete kente bir bütün olarak bakmak için 12 sayfa, 12 İlçe parolasıyla yola çıktı. İster Batı yakasında ister doğu yakasında güzel ya da olumsuz herşey bu gazetenin sayfalarında yer bulacak. Yıllarca birbirinden kopuk olan iki yakanın köprüsü, birleştirici unsuru Ahmet Oğuz’un kaptanlığında Mavi Kocaeli Gazetesi olacaktır. Ahmet Başkan artık sadece bir Gazeteci değil, iki yakanın temsilde elçisidir. 
Bu gazete size sadece haber vadediyor. Öyle sayfa dolsun diye eften püften haber değil. Çünkü başında gerçekten mesleğini severek yapan, herşeye haber gözüyle bakan, haber söz konusu olduğunda ikili ilişkileri bir kenara bırakıp, kamuoyunun beklentisini gözeten bir Gazeteci ve ekibinde yer alan gazeteciler var. Bizde batı yakasının haberlerini en doğru, en gerçekçi bir biçimde sizlere ulaştıracak ve bu köprünün temsilciliğini yapacağız. Yeni dönem Kocaeli için ve Mavi Kocaeli ailesi için tekrar hayırlı olsun.

YORUMLAR

  • 0 Yorum