Ömür Kavran

Ömür Kavran


Kocaeli'de bir 'Işık'a ihtiyaç var!

12 Ocak 2021 - 13:49

Kocaeli siyasetinde “Son 20 yıla kim damgasını vurmuştur?” diye sorarsınız hiç kuşkusuz Fikri Işık cevabını alırsınız. Kurucu İl Yöneticisi olarak girdiği AK Parti’de, İl Başkanlığı, Milletvekilliği, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Milli Savunma Bakanlığı, Başbakan yardımcılığı gibi önemli görevler üstlenmiş ikinci bir isim yok. Fikri Işık, Kocaeli siyasetinde bir ismin görebileceği en üst makama ulaşmış duayen bir siyasetçidir. Biz bu kentte bir Bakan olmasının değerini onun görev sürecinde iyi anladık, Bakansız kalınca daha iyi de anladık. 
*
Gebze Bölgesi’nde yıllardır rahmetli Alaattin Kurt gibi bir Milletvekili gelmediği ifade edilir. Ama Gebze Bölgesi’ne Fikri Işık gibi bir Bakan geldi ve bunun kıymetini hala anlayamadık. Bugün bölgemizdeki be ilimizdeki bir çok hizmetin arkasında sayın Fikri Işık’ın imzası vardır. Bilişim Vadisi’nin Gebze’ye kurulmasında, Gebze Teknik Üniversitesi’nin kurulmasında, TÜBİTAK’ın etkin olup FETÖ’cülerden temizlenmesinde, sayısı yüz binleri bulan yeni derslik ve okul yapılmasında, Milli Çip fabrikasının temelinin Gebze’de atılmasında, Askeri Kışlaların TOKİ’den kurtarılıp Millet Bahçesi’ne dönüştürtülmesinde, Kocaeli’nin konut ihtiyacının giderilip TOKİ’nin yeni yatırımlar konusunda karar alınmasında, Yüksek Hızlı Trenin günde 6 sefer Gebze’de durmasında, ilk denemesi her ne kadar başarısız olsa da Yerli otomobilin temelinin atılmasında Fikri Işık’ın imzası vardır. Yerel hizmetleri dile getirmiyorum bile…
*
Kocaeli’de belediyelerin geçmiş dönem başarılarında bile Fikri Işık’ın etkisi vardır. İl başkanıyken belediyeleri çalıştıran ve denetleyen Fikri Işık, Bakanlık dönemlerinde de yapılacak işlerin takipçisi olmuştu. Bugün Yerel ve Merkezi Hükümet yatırımlarını takip edecek bir ismin yoksunluğunu yaşıyor Kocaeli. Bu kent için böylesine aktif olan bir ismin boşluğu doldurulamadı. Bu boşluk doldurulamadığı gibi halen daha aktif siyasette olan böylesine bir ismin yok sayılması abesle iştigaldir. 
*
Fikri Işık sade bir Milletvekiliyken Kocaeli Koordinasyon Kurulu toplantılarına her daim katılırdı. Bakanlık yaparken ise bu kurulu bizzat toplar zaman zaman Ankara’da Kocaeli zirvesi gerçekleştirirdi. Bugün bu toplantılarda Işık’ı göremiyoruz. Peki o zaman Fikri Işık küstü mü? Yoksa küstürüldü mü? Fikri bey siyasete en alt kademeden başlayan bir isim olarak küslük onun yapısında yer almaz. Fikri Işık durduk yere “Ben küseyim” kararı almaz. Zira 2018 Genel seçimleri sonrası ilk aylarda sayın Işık Kabine’de yer almamasına rağmen teşkilat çalışmaları yapmış, ilçelere ziyaretler gerçekleştirmiş, yatırım ve hizmetleri yerinde takip etmişti. Adeta siyasete yeniden başlayan Işık, kendi kendine siyasete ve partisine küsecek bir isim değil. Asıl sorulması gereken soru, “Neden küstürüldü?” Hangi siyasiler ona makamının ağırlığını ve değerini göstermedi ki Fikri bey çalışmalara dahil olmuyor. Fikri Işık için “Adamcı” diyenler kendileri hizipçilik yapmadı mı? 
*
Kim ne derse desin, güneş balçıkla sıvanmaz. Bugün Kocaeli’de Bakan eksikliği çok net ortada. Kocaeli’de bugün patron eksikliği çok net ortada. Kocaeli’de altını çiziyorum bugün Fikri Işık eksikliği çok net ortada. Bugün kentimizin Fikri Işık gibi siyaseten yapan birisine çok ihtiyacı var. Bırakın “Gibiyi” bugün Kocaeli’nin Fikri Işık’ın kendisine ihtiyacı var. Onun yokluğunda kaybeden ne parti oluyor ne Fikri beyin kendisi. Kaybeden Kocaeli oluyor…

YORUMLAR

  • 0 Yorum