Ömür Kavran

Ömür Kavran


  İSU ve TCDD bu işten vazgeçsin!

23 Aralık 2020 - 15:09 - Güncelleme: 23 Aralık 2020 - 15:10

Yaklaşık bir ay önceydi, sosyal medyada TCDD Genel Müdürlüğü Kocaeli genelinde 48 saatlik su kesintisi istediğine dair bir belge dolaşıyordu. Bu saçmalığı görünce tepki göstermiş, ardından İSU’dan yapılan açıklamada bu belgenin hayal ürünü olduğu ileri sürülmüştü. Fakat ateş olmayan yerden duman çıkmazdı. Bu nedenle böylesine sahte bir evrakın olmayacağını ve bu işte ki hinliğin sonradan ortaya çıkacağını düşünmüştüm.
*
  Ne yazık ki sezgilerimde yanılmadım. Milletin gazı alındıktan sonra bomba patladı ve TCDD-İSU hızlı Tren hattı için ana isale hattını taşıma kararı almış, bu nedenle 28 Aralık-30 Aralık tarihlerinde il genelinde 48 saatlik su kesintisi uygulayacakmış. 2 Milyon nüfusa sahip sanayinin Başkenti Kocaeli, 50 bin nüfuslu Kandıra İlçesi hariç 48 saat susuzluğa mahkum olacak. Hem de pandeminin alıp başını gittiği bir dönemde. Evet bu çalışma Kocaeli için gerekli olabilir, evet aciliyeti olabilir. Ancak hiçbir çalışma insan sağlığından önemli değildir. Hele ki böylesine bir dönemde böyle bir saçmalık abesle iştigaldir. 
*
   Pandeminin en yoğun olduğu dönemden geçiyoruz. Yetkililer her gün temizlik ve hijyene önem verin şeklinde bas bas bağırırken, siz diyorsunuz ki 48 saat size su vermeyeceğiz. Böyle bir şey olabilir mi? Bu hangi aklın ürünü, hangi zihniyetin eseri gerçekten çok merak ediyorum? 48 saat boyunca toprakla mı temizlik yapacağız? Su diye kolonya mı içeceğiz? Abdesti teyemmümle mi alacağız? Yemeklere su yerine taş mı katacağız? Taşıma suyla değirmen döner mi ki tedbirimizi alalım diyorsunuz… İnternette meşhur bir video vardır, hani Sivaslı sanayi çalışanları alt yapılarının bertaraf edilmesine tepki gösterip “Nereye sı…..ğız?” diyorlardı.. Hatırlayanlar varsa bilirler. Onlar gibi isyan mı edelim? 
*
   Bakın ülke olarak zor günlerden geçiyoruz, inanın artık sabrımızın son demlerini yaşıyoruz. Zaten kuraklık kapıda, şimdi binlerce hane ve iş yeri 48 saat için tonlarca metreküp su depolayacak, baraj da su kalmayacak. Şu dönemde bu yapılacak iş değil. Şu vakaları kontrol altına alalım, aşı uygulaması başlasın 3-4 ay sonra yapın çalışmanızı. Bunu ertelemek zor iş olmasa gerek. İSU Genel Müdürü Ali bey başarısız bir bürokrat olduğunuzu Gebze bölgesi iyi biliyor, gelin sizinde bu hayatta bir başarınız olsun ve bu kararı erteletin. Şu anda verilen karar eziyetten başka bir şey değil. TCDD ile mi görüşürsünüz yoksa Ulaştırma Bakanlığı ile mi bilmiyorum ama insanların sağlığı için feragat edin. Bu kararınızı Cumhurbaşkanı duysa şu dönemde haliniz nice olurdu acaba? 
*
Gebze bölgesinde yaşayan bir gazeteci olarak bu kesintilere biz idmanlıyız, zira son yıllarda bu çileyi düzenli olarak yaşadık ama artık bizim de takatimiz kalmadı. Ali beyden bir çözüm bulamayız biz bu yüzden Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın’a sesleniyorum. Sayın Başkanım, gelin bu işe bir el atın, 2 Milyon insanı mağdur olmaktan kurtarın. TCDD bu çalışmasını pandeminin rahatladığı bir dönemde gerçekleştirsin. İnanın şu anda insanımız gerçekten patlamaya hazır bomba…

YORUMLAR

  • 0 Yorum