Ömür Kavran

Ömür Kavran


İlçe Başkanları Tarhan'ı ne kadar takip ediyor?

04 Ocak 2021 - 13:33

 CHP Kocaeli’de Tahsin Tarhan ismi her zaman tartışılmıştır. 2011 yılından beri aralıksız 10 yıldır Kocaeli Milletvekilliği yapan Tahsin Tarhan kim ne derse desin Meclisin en çalışkan vekillerinden birisidir. Tahsin Bey 10 yıllık süreçte, kendisinden beklenmedik derecede bir çalışkanlığa imza atmıştır. Neden beklenmediği sorusunun cevabı çok açıktır. Sayın Tarhan’ın sanayici olması nedeniyle vekil olmadan önce halkın sorunlarına çok değinmeyeceği, halkçı siyasetin uzağında olacağı ön yargısı vardı. Ancak Sayın Tarhan, 10 yılda bizzat halkın içinde olduğunu, emekçi günlerini unutmadığını bizlere defaatle gösterdi.
  Tahsin Tarhan’ın kendi partisi içinde çok sevmeyeni çekemeyeni oldu. Öyle ki geçmiş ilçe Başkanlarında, ilçe yönetimlerinde Tahsin Tarhan’ı çalıştırmamak adına bizzat mücadele edenler oldu. “Tahsin Bey çalışmasın, Gebze vekil kontenjanı bizlere açılsın” şeklinde düşüncelere sahip İlçe Başkanlarına şahit oldu. Hatta öyle ki Sayın Tarhan Gebze’nin evladı olduğu halde sırf onu başarısız gösterme adına Gebze Bölgesini yakından ilgilendiren sorunlarda Fatma Kaplan Hürriyet’i davet eden İlçe Başkanlarına şahit olduk geçen dönem. 
   Tahsin Bey bunlara rağmen çalışma azminden hiçbir şey kaybetmeden Milletvekilliği görevini layıkıyla yerine getiriyor. Öyle ki bu performansı Genel merkez tarafından da takdir gördü ve Parti Meclisi’ne Genel Başkanın Anahtar listesinden girdi. Tahsin Tarhan’ın meclise taşıdığı bütün konular bu halkın, vatandaşıdır gündemidir. Tahsin Tarhan TBMM’ye laf olsun diye önerge vermedi. Bütün önergeleri, bütün gündem konuları vatandaşı ilgilendiren sorunlar. Tahsin beyin Mecliste haykırdığı konulara şöyle bir göz atalım: Osmangazi Köprüsü, Otoyol geçiş ücretleri, PTT, Hünkar Çayırı, Millet Bahçesi-Askeri Kışla, varlık fonu, Milli Piyango’nun özelleşmesi, Hereke Nuh Çimento ÇED sorunu hastane ihtiyacı, Taş Ocakları…Ve daha bir çok konuyu burada yazabiliriz. Burada halka, vatandaşa dokunmayan bir tek konu var mı?
  Peki Tahsin Bey bu konuları TBMM ve Ülke gündemine getirirken, partisinin İlçe Başkanları bu konuları ne kadar takip ediyor, gündeme ne kadar taşıyorlar? İnanın Ulusal ve yerel basında, Ankara siyasetinde yankı bulan bu konular İlçe Başkanlarında aynı karşılığı bulmuyor. Kısmen Çayırova’da ilçe Başkanı Cihan Soyluçiçek bu konuları takip edip, hatta Sayın Tarhan’a konuları iletirken, Darıca’da Gökhan Aktaş, Gebze’de Gökhan Orhan Tahsin beyin gündeminin çok uzağındalar. Neredeyse halk nazarında konuşulan bu sıkıntılara değinmiyorlar bile. Dilovası’nda kerem aydemir ise o çok farklı bir boyutta kendi gündeminin derdinde. Peki İl başkanlığı? Bugün CHP’nin çalışkan ve başarılı olarak niteleyebileceğimiz bir İl başkanı var, ancak İl Başkanı Harun Özgür Yıldızlı da bu konuları kısmen takip ediyor. 
  Özetle CHP’de İlçe Başkanları başarılı bir Milletvekilinin uzağındalar. Onlara düşen görev Sayın Tarhan’ın TBMM’de dile getirdiği bu konuları yerel unsurlarda takip etmek. CHP’nin özellikle yerel seçimlerde başarılı olması bu konuları halkın nazarında tartışmasına bağlı. Son yerel seçimlerde başarılı bir performans çizen CHP, Kocaeli’de ise yine hüsrana uğrayıp sadece İzmit İlçeyi alıp, 11 İlçe ve Büyükşehiri kaybetti. İlçe Başkanları eğer bu mantaliteyi sürdürürse önümüzdeki seçimde de hüsran kaçınılmazdır. Hadi geçtiğimi dönem iç çekişmeler vardı, Sayın Tarhan’ı başarısız gösterme gibi sabotaj vardı. Şimdi ki İlçe Başkanlarının gündemin uzağında kalması kendilerine eksi olarak dönecektir. Velhasıl CHP’de İlçe Başkanları gündemi uzakta değil hemen yanı başlarında aramalı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum