Ömür Kavran

Ömür Kavran


Geçmiş olsun Gebze!

14 Aralık 2020 - 11:41

En başından söylemekte fayda var. Kimse Gebze’de Oto Galericiler Sitesi yapılmasına karşı değil. Gebze’de dağınık vaziyette bulunan, çoğu apartman altında satış yapan Galericiler muhakkak bir yerde toplanmalı. Hem yasa gereği hem de kentin düzenli yerleşimi bu ihtiyaç elzemdir. 
Böyle bir girizgah yapıp, karşı olmadığımızı belirttikten sonra son günlerin tartışmalı konusuna değinmek istiyorum. Gebze Belediye Başkanı Zinnur Büyükgöz Cuma günü yaptığı basın toplantısında sanki Galericiler Sitesi’ne Gebze kamuoyu karşı çıkmış gibi bir hava estirdi. Sayın Başkan, burada problem Galericilerin toplanması değil yer seçimi. Siz şehir plancısı olarak burayı işaret ederken, başka plancılar, mimar, mühendis, işin teknik boyutunda ki bir çok isim ise yer seçiminin yanlış olduğuna vurgu yapıyor. Siz Yüksek Şehir Plancısısınız da bu kadar mimar, mühendis, şehir plancısı, teknokrat ne?
  Galericilere ayrılan yer Millet Bahçesi’nde değilmiş, öne sürülen başka bir tez. E tabi ki 57 dönümü asıl yerinden ayıran bir plan hazırlarsanız Millet Bahçesi’nde olmadığı gibi yer kamudan alınıp özel şahsın bile gösterilebilir. Efendim TOKİ lojistik depo kullanacakmış eğer galericiler sitesi olmazsa. Yani ölümü gösterip sıtmaya razı ediyorsunuz öyle mi? TOKİ’nin buraya dair düşüncesi olsa konut yapardı, neden depo yapsın merak ediyoruz. Bizi sıtmaya razı etmeye çalışmayın, biz ne lojistik istiyoruz oraya ne de galerici. Olduğu gibi yeşil alan kalsın. Şimdilerde sosyal medyada ikna lobisi kurmaya çalışıyorsunuz ama bu gölde o maya tutmaz. 
Gebze’ye sormadan, Gebzeliye danışılmadan yapılan bu proje gördüğümüz kadarıyla “Ben yaptım oldu” mantığıyla bitmiş vaziyette. Geriye tek çözüm yolu cesur bir Meclis üyesinin yürütmenin durdurulması ve planların iptali için yargıya başvurması kalıyor. Olur mu bilmiyoruz ama böylesine cesur bir adım umuyoruz. Olmazsa eğer söylenecek tek söz, “Geçmiş olsun Gebze.”

GÖKHAN ORHAN NEDEN SUSUYOR?
Bu konuyla ilgili herkes fikrini ortaya atıp, olumlu ya da olumsuz düşüncelerini ortaya koyarken, ilginç bir şekilde ses gelmeyen tek yer Ana Muhalefet Partisi. CHP Gebze’nin ilçe Başkanı Gökhan Orhan Gençlik Kollarından beri tanıyıp, ilişkilerimizin iyi olduğu, değerli bir dostumuz. Ama kusura bakmasın bu konuda sınıfta kalmıştır, muhalefet görevini yapamamıştır. Gökhan Orhan’a siyasi eleştiri değil dost eleştirisinde bulunuyorum. Olmadı Gökhan Başkan olmadı. Sizin partinizin Meclis Üyesi Orhan Tanış Karamürsel’den bu planları deşifre ederken, sizin sessiz kalmanız yakışık almadı. Herkesin konuştuğu bir konuda sizin eyleme geçmemeniz parti tabanında olduğu gibi kamuoyunda da rahatsızlığa yol açmış durumda. Gazeteci Aktan Uslu ağabeyimize açıklama yapmanız, “Açıklama yaptım ya işte” şeklinde sizi kurtarmaz. Sizden beklenen refleks bu değil. Hani Beylikdağı’na gidip açıklama yapıyorsunuz ya hiç alakası olmadığı halde, gündemle uzaktan yakından alakası olmadığı halde, kamuoyu Askeri Kışla önünde de bunu yapacak mısınız merak ediyor?

BESLEME BASIN…
Yandaş, candaş, gayri resmi yayın organı ya da besleme basın ne derseniz diyin. Sözde gazete çıkartıp, hiçbirinde kent sorunlarını gündeme getirmeyip, okurlarına sorunsuz gül bahçesi sunmak gazetecilik değil olsa olsa gaz lambası olmaktır. Bu kentin sorunlarına gözünü kapatıp, kulağını tıkamak, görmezden gelmek gazetecilik değildir beyefendi. Herkesin fikir beyan ettiği konuda yayın mecralarında sağır ve dilsiz olup yerel yöneticilerin resmi yayın organı gibi yayın yapmak gazetecilik değil besleme basın faaliyetidir. Bu kenti satsalar, üç kuruş menfaatiniz varsa içinde “tarihin en güzel satışı” diye günlerce manşet atarsınız. Düşman memleketi işgal etse, karşılığında makam veya 3 kuruş para alsan “Ülkemiz işgalcilerle çok mutlu” manşetleri atarsınız. Çünkü, sizin hayatınız kişisel rant üzerine kurulu. Çünkü sizin işiniz Gazetecilik değil Gaztenekeliği. Çünkü siz halkın sesini gündeme getiren medya değil, besleme basınsınız. Sizin için itibar halk nazarında değil, borazanı olduklarınızın yanında olmalı. Sayın halkımız buna layık değil ama, taşı toprağı rant olan memleketin beslemelere de ihtiyacı var demek ki…Kim mi bu besleme basın? Arife tarif gerekmez…
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum