Ömür Kavran

Ömür Kavran


Gebze ve Darıca Kaymakamları!

07 Aralık 2020 - 13:18

Gebze ve Darıca, bu dönem bürokrasi açısından gerçekten çok şanslı. Çünkü iki ilçenin başında kendilerini kente adayan mülki amirleri var. Salgın süreci başladığından bu yana gerek Gebze Kaymakamı Mustafa Güler, gerekse Darıca Kaymakamı Yüksel Kara, denetim, uyarı, tedbir ve sosyal destek anlamında gece geç saatlere kadar vatandaşlarının hizmetinde. Devlet, Gebze ve Darıca’da halkına nasıl hizmetkar olunur en güzel örneğini bu iki Kaymakamımızın şahsında gösteriyor. Gerek sayın Güler gerekse sayın Kara, dostlar alışverişte görsün, yaptık oldu mantığıyla değil, vakaların en çok görüldüğü bu iki ilçede mücadeleye güç katmak için saha çalışmalarına bizzat öncülük ediyor. 
Salgının ülkemizde başkenti hiç kuşkusuz İstanbul. Türkiye’nin Wuhan’ı olan İstanbul’da bizim verdiğimiz mücadelenin yarısı bile verilmiyor. Her hafta İstanbul’a gidip gelen, orada ki manzarayı bizzat gören bir gazeteciyim. Her hafta sonu gittiğim İstanbul’da kurallara riayet eden insan sayısı çok az, hakeza denetim ve uyarılar çok zayıf. Mülki idare amirleri ve bürokrasi salgının başkentinde tedbirleri uygulama noktasında gevşek davranırken, bizim bölgemizde durum tam tersine. İstanbul’da salgını umursamayanlar bizim Kocaeli genelinde Gebze ve Darıca özelinde yetkililerin denetim çalışmalarına maruz kalsalar emin olun bıkkınlık gelir(!)
Gazetemizde en çok yer alan haberler sizin de dikkatinizi çekmiştir ki kaymakam Güler ve kaymakam Kara’nın yaptığı denetim haberleridir. Bunları yayınlarken de emin olun eleme yaparak ya da çoğu zaman birleştirerek yayına veriyoruz. Çünkü İki Kaymakamımızın da hızına yetişmek mümkün değil. Sabah 08.00’de başlayan mesaileri, gece yarılarını buluyor. Onlar için artık mesai kavramı diye bir şey de kalmadı zaten. Mustafa Güler ve Yüksel Kara’ya ne kadar teşekkür etsek, ne kadar tebrik etsek azdır. 

GEBZE’DE GÜLER, DARICA’DA YÜKSEL KAYMAKAM
Gebze Kaymakamı Mustafa Bey yılların tecrübeli devlet adamı. Göreve geldiği günden bu yana Gebze’yi çok analiz ederek içimizden birisi oldu. O da bunu kanıtlarcasına sabah-akşam hemşerilerinin sıhhati, salgının kontrol altına alınması için sahada. Darıca Kaymakamı Yüksel bey ise bizim için yeni bir isim. Daha göreve geleli 5-6 ay oldu. Ama sanki yıllardır bu kentin Kaymakamı gibi görev yapıyor. Emeklilik durumu nedir bilmiyorum ama bir dönem daha kamu bürokrasisinde görev yaparsa kendisine bir İl Valiliği yakışır düşüncesindeyim. Genç, dinamik ve enerjik yapısını çalışkanlığıyla bütünleştiren Yüksel Kaymakam bölgemizin Yükselen değeri. Kendisini Mustafa Güler’in görev süresinin sona ermesiyle beraber Gebze kaymakamı olarak görürsek hiç şaşırmamak gerekir. 
  Kaymakamlarımızın bu denli çalışkan ve kararlı olmasında ekip ruhunun etkisi de hiç tartışılmaz. Mustafa Güler ve Yüksel Kara ilçelerinde koordinasyon ve uyumu sağlamanın avantajlarını çok iyi kullanıyorlar. Salgınla mücadele ekibinde yer alan Emniyet, Sağlık, Milli Eğitim Müdürleri, Kaymakamlık personeli ve yerel yönetimlerle kan uyumunu sağlayan Mülki amirlerimiz Gebze Bölgesini Türkiye’ye örnek hale getirdiler. Altını çizerek tekrar söylüyorum, Gebze bölgesinde ki bu performans salgının başkenti İstanbul’da yok. O nedenle kurum yöneticilerimizin değerini bilelim ve en önemlisi uyarılarına harfiyen riayet edelim. Biz onların sözlerine ne kadar itibar edersek, mücadelede o kadar başarılı oluruz.

YORUMLAR

  • 0 Yorum