Ömür Kavran

Ömür Kavran


Gebze kuruluş kodlarına geri döndü!

16 Eylül 2020 - 10:55

AK Parti Gebze’de günlerdir beklenen İlçe Başkan adayı dün belirlendi. Recep Kaya’nın İlçe Başkan adayı olması önemli. Zira Milli Görüş gömleğiyle yola çıkan AK Parti, 19 yıl içinde zamanla Merkez sağ ve liberal çizgiden isimlerin gelmesiyle eksen değişikliği yaşamıştı. Gebze’de Recep Kaya’nın Çayırova’da Servet Günay’ın, Dilovası’nda İlhan Yıldırım üzerinde karar kılınması partinin kuruluş kodlarına geri dönüş yaptığının sinyali oldu.
  Recep Kaya Gebze’de herkesin sevip saydığı bir isim. İnsan ilişkileri üst düzeyde olan, sadece Trabzonlu hemşerileri arasında değil herkes tarafından saygı duyulan bir isim. Refah Partisi ve Milli Görüş geleneğinden birisi olan Recep Kaya, gazeteciliğe ilk başladığım yıllarda Saadet Partisi’nin Gebze ilçe başkanıydı. Dile kolay üç dönem İlçe Başkanlığı yaptı. Ardından Numan Kurtulmuş ile birlikte Has Parti’nin kuruluşunda yer aldı. Giderken Saadet Partisi’nden “Bir kalem dahi götürmüyoruz” şeklinde ki açıklaması hala hafızamdadır. Daha sonra HAS Parti’nin feshedilip AK Parti’ye katılım süreci…Siyasette sabretmenin, beklemenin, karınca gibi çalışmanın emeğini aldı Recep Kaya. AK Parti’ye ilk katıldığı dönemde istişare kurulu üyesi olarak başladı. Sonra iki  partide ilçe başkanlığı yapmasına rağmen, egolarına yenik düşmedi ve  AK Gebze İlçe yöneticiliği yaptı. Ardından İl yönetimi. Bekledikçe, sabrettikçe, tevazu yaptıkça Recep bey hep yükseldi. Arada Belediye Başkanlığı ve Milletvekili adaylığı başvuruları da oldu. 
  Recep Kaya heybesi dolu geliyor. Sevilen kişiliğinin yanı sıra dolu dolu siyasi geçmişi  var. İki Parti’de ilçe başkanlığı yapan tecrübeli isim şimdi üçüncü yolda. En büyük avantajı akçeli işlerinin olmaması ve Milli Görüş siyaset akademisinden gelmesi. Çünkü Refah geleneğinden yetişen bir isim, kendisi de çalışır, teşkilatı da çalıştırır, Belediyeyi de çalıştırır. Bir süredir uyuyan AK Parti Gebze teşkilatı Recep beyin teşkilatçılığı ile şimdi yeniden silkelenip arı gibi çalışacaktır. 
  Temayül öncesi Recep Kaya’nın çok güçlü bir destek aldığı kulağıma gelen bilgiler arasındaydı. Partiye kuruluşundan bu yana emek veren, önemli görevlerde bulunmuş çok isimler temayül ve mülakatlar öncesi Recep beyin etrafında kümelenmişti. İşte bu yakın markaj Recep Kaya’yı çok büyük avantajlı duruma getirdi. Böylelikle teşkilatın istediği bir isim Gebze’ye aday olmuş oldu. Bundan dolayıdır ki isminin açıklanmasından sonra kamuoyunda çatlak ses çıkmadı, kimse karşı gelmedi ve her dönem sıkıntılı geçen Gebze kongrelerinde ilk kez ikinci liste dillendirilmiyor. 
  Recep Kaya’nın adaylığı Gebze için, Kocaeli siyaseti için ve Milli Görüş kodlarına dönüş sinyalleri veren AK Parti için hayırlı olsun…

YORUMLAR

  • 0 Yorum