Ömür Kavran

Ömür Kavran


Emekliye reva mı bu?

05 Ocak 2021 - 13:39

Türkiye’de yaklaşık 13 Milyon emekli bulunuyor. Özellikle İşçi ve Bağkur emeklisinin gözü, her yıl başında maaşlarına yapılacak zam oranında. Emekli maaşını belirlemede ki en ölçüt tıpkı asgari ücrette de olduğu gibi yıllık enflasyon oranı. Ancak 4 Ocak Pazartesi günü açıklanan zam oranlarında Milyonlarca emekli hayal kuraklığına uğradı. Şoke edici bir şekilde yıllık enflasyonun resmi rakamlara göre yüzde 15 olduğu bir dönemde emekli zammı memurlarda yüzde 7, İşçi ve Bağkur emeklisinde yüzde 8 gibi çok komik bir oranda gerçekleşti. Resmi enflasyonun yarısı oranında yapılan bu zam, zam değil olsa olsa kamera şakasıdır. Mutfakta ki enflasyonun yüzde 50’yi bulduğu bir zamanda Hükümetin bu kararını şaşkınlıkla izliyoruz.  
*
   Asgari ücrete yapılan 500 TL’lik zam bir çok kesim tarafından yetmez ama olumlu şeklinde karşılanmıştı. 3 bin TL’nin altında asgari ücret istenmese de yine de reel olarak 500 TL’lik gelişme olumlu olarak karşılık bulmuştu. Fakat emekliyi enflasyona ezdirmek, emekli maaşını asgari ücretin çok çok altında bırakmak hakkaniyetli bir durum değil. Bu verilen miktar yılların emeğine saygısızlık. Emeklinin ayda bir aldığı maaşından başka güvencesi yok. Eli ayağı tutup da çalışabilen, ek iş yapanları bir kenara ayırırsak milyonlarca kişinin ikinci bir işi yapacak gücü de sağlığı da yok. Onların yıllarca verdiği emeğe yazık değil mi? Düşünebiliyor musunuz en düşük aylık alan Bağkur tarım emeklisinin maaşı 1500 TL oldu. Bozdur bozdur harca, artanıyla da devlete pandemi bağışında bulun. Bu parayla kim, nasıl yaşasın? Ey bizi yönetenler bu parayla geçinebiliyorsanız, buyurun hodri meydan 1 ay deneme yapalım. Bakalım sonuç ne olacak? 
*
  Şu an emekliye verilen maaşlar göstermektedir ki, ailede ikinci bir maaş, düzenli gelir sağlayan bir mülk yoksa emekli için iflas bayrağını açmanın zamanı gelmiştir. Hep Avrupa’da yaşayan emeklilerin turist gibi gezip, hayatlarının son bölümlerini rahat içinde geçirmelerine imrendik. İmreniriz çünkü onlar hakları olanı alıyorlar. 10-20 bin Euro/Dolar maaş alan Batı emeklisi ile 150-250 Euro/Dolar arası maaş alan Türkiye emeklisinin durumu hiçbir olur mu? Avrupalı emeklilere de 200 Euro maaş bağlayın, bakın bakalım evinden dışarıya adım atabiliyor mu?
*
  Velhasılı kelam bu emekli maaşı hiç ama hiç hakkaniyetli olmadı. Milyonlarca emekli şu anda burnundan soluyor ve emekliye bu zammı reva görenler kendi maaşlarında(Bakan, Milletvekili, Bürokrat) maşallah bol keseden dağıtıyorlar. Cumhurbaşkanı maaşına 6 Bin 750 TL zam yapan sayın Recep Tayyip Erdoğan, sanırım kendisi için yaptığı yüzde 8’lik zammın emekli için de yeterli olduğuna kanaat getirdi. Ne diyelim Rabbimize hamdolsun, devletimiz var olsun...

YORUMLAR

  • 0 Yorum