Ömür Kavran

Ömür Kavran


Darıca'nın sağlığı emin ellerde!

22 Eylül 2020 - 12:47

Darıca sağlık açısından çok şanslı. Çünkü Darıca’nın Darıcalılarla dertlenen özverili, gayretli bir İlçe Sağlık Müdürü var. Geçtiğimiz günlerde İlçe Sağlık Müdürü Ulaş Doğan ile keyifli bir söyleşi gerçekleştirdik. Ulaş bey yaklaşık 20 aydır Darıca’da görev yapıyor, 9 aydır da İlçe Sağlık Müdürü. Kendisiyle birebir tanışıklığımız çok az olsa da, mesleğimiz gereği çalışmalarını ise çok yakından takip ediyoruz. Bir bürokratın ne kadar iyi olduğunu görmek için çalışmalarına bakmak yeterlidir. Göreve geldikten çok kısa bir süre olsa Pandemiyi karşısında bulan Ulaş Hoca, aylardır bir çoğumuzun kaldıramayacağı bir mesai yükü içerisinde. Salgını kontrol altına almak için gece gündüz çalışan Ulaş Hoca bir yandan da diğer sağlık faaliyetlerini sürdürmenin gayretinde. Daha önce görev yaptığı Van Bahçesaray’da unutulmaz izler bırakan Ulaş Hoca, Darıca’da da her daim halkın içinde. Herhangi bir sıkıntıda 24 saat ulaşabilecek Doğan, Darıcalıların bir telefon kadar uzağında. Tevazu, gönül adamlığı, samimiyeti ayrı bir yazı konusu olacak insan. Aylardır Darıcalılar için ailesinden, eşinden uzak bir şekilde kentin sağlığı için sürdürdüğü bu tempo gerçekten Darıcalıların en büyük şansı. Ekranlara çıkıp, tıp adamları adına konuşup, kara tablolar çizen kişilerin yanında Ulaş Hoca her zaman hayata pozitif vakan, en umutsuz vakaları bile çiçek açtıran yapısıyla iyi ki Darıcamızda. Şu pandemi döneminde yaptığı çalışmalar ve yazdığı başarı hikayesi hiç unutulmayacak. Kendi adıma onun Darıca’dan hiç ayrılmamasını isterken, onun adına da daha etkin görevlerde daha iyi yerlerde görmeyi temenni ediyorum. Endişe etme Darıca, sağlığın emin ellerde. 

******
 

Yoksulluğun partisi mi olur?
CHP İl başkanı Harun özgür Yıldızlı dün sosyal medya hesabından Kocaeli’de ki yoksulluğun fotoğrafını yayınladı. Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın’ın evinin önünde bulunan çöp konteynerından ekmek toplayan bir ailenin fotoğrafını Kocaeli’nin Mutlu şehir sloganına atıfta bulunarak yayınlayan Yıldızlı’ya başta Turgay Güler olmak üzere bir kısım medyadan “CHP’li İzmit Belediyesi’nin konteynırı o. Baltaya taşa vurdunuz” gibi söylemler geldi. Yapmayın beyler, el insaf. Burada verilen mesaj o çöp kovasının hangi partinin Belediyesine ait olduğu değil. Çöpün üzerinde CHP’li İBB, TKP’li Tunceli, MHP’li Osmaniye Belediyesi yazsa ne yazar? Bu fotoğraf Kocaeli’de yoksulluğun resmidir. Bu fotoğraf AK Parti’li Kocaeli’de çekildi. Bu fotoğraf AK Parti’nin yönettiği Türkiye’de çekildi. Takılmışsınız çöpün üzerinde hangi Belediyenin adının yazdığına. Şu pandemi sürecinde insanlar işsiz kaldı, aşsız kaldı. Döviz aldı başını gitti insanlar ekmek bulamıyor. Sizler buna çözüm aramak yerine Belediyeleri karıştırdı diyorsunuz. Yahu insanlar sokaktan ekmek topladıktan sonra belediye AK Partili olsa ne yazar, CHP’li olsa ne yazar, Komünist olsa ne yazar, Faşist olsa ne yazar, Demokrat olsa ne yazar…Çöpten ekmek toplanıyor var mı ötesi?


******

Kocaeli’nin aradığı sadece Işık değil

Geçtiğimiz günlerde Genel Yayın Yönetmenimiz Ahmet Oğuz, köşe yazısında Kocaeli’de AK Parti teşkilatlarının Fikri Işık gibi bir İl Başkanı, bir siyasetçiyi aradığını dile getirmişti. Yazının her harfine katıldığımı belirterek üzerine ekleme de yapmak istiyorum. Kocaeli’de tek aranan model Fikri Işık değil. Kocaeli bugün Mahmut Civelek ve hatta bugün DEVA Partisi’nde siyaset yapan Kurucu il başkanı Nihat Ergün’ün bile eksikliğini yaşıyor. İkisi de teşkilatçı ikisi de masaya yumruğunu vuran bu isimler, görev yaptıkları dönemlerde partileri adına unutulmaz izler bıraktılar. Tıpkı Fikri Işık gibi Mahmut Civelek de teşkilatları çalıştıran ve otoriter bir isimdi. Nihat Ergün de kurucu il başkanı olması nedeniyle teşkilatlara hakim olan, etkin ve güçlü bir isimdi.  Onu da geçin bugün İbrahim Karaosmanoğlu gibi bir ağabey modeli bile bulunmuyor. Dolayısıyla bu dönem Işık-Civelek-Ergün-Karaosmanoğlu eksikliği kan kaybını beraberinde getirdi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum