Ömür Kavran

Ömür Kavran


Darıca'da kitaplar cepte!

18 Aralık 2020 - 16:25

Darıca Belediyesi güzel bir projeyi hayata geçirdi. Büyükşehir Belediyelerinin uygulayabileceği çapta yaklaşık 30 bin kitap, tek bir tuşla artık Darıcalıların hizmetinde. Projenin tanıtım lansmanını gerçekleştiren Başkan Muzaffer Bıyık, kocaman bir alkışı hak etti. Teknoloji çağında en değerli hazinenin bilgi olduğunun farkında olan Darıca Belediyesinin “Darıca okuyor” uygulamasıyla, Darıca sınırlarında yaşayan herkes 30 bin kitaptan istediğine, istediği an ulaşabilecek.
*
   Projenin benzer uygulamaları başka il ve ilçelerde de yapılıyor. Ancak diğer yerlerde daha az sayıda kitap ve dar kapsamlı uygulanan proje, Darıca’da ise büyük özveri ve emekle Büyükşehir Belediyelerinin yapabileceği tarzda hayata geçti. Proje başlayalı birkaç oldu. Bu zamana kadar detaylı bir tanıtım ve duyuru yapılmamasına rağmen şu ana kadar 3 bin kişi projeyi cebine indirerek kullanmaya başladı. Talebi gören Başkan Muzaffer Bıyık da düzenlediği basın toplantısıyla daha çok kişinin erişimi için resmen start verdi.
*
  Peki uygulamada neler var? Android ve İOS telefonlardan “Darıca okuyor” uygulamasını indirip üyelik işlemleri başlatarak öncelikle kayıt olmanız gerekmekte. Sonrasında 28 farklı alanda 30 bin kitap okuyucunun elinin altında olacak. Burada tarihi, siyasi, dini, ekonomik, eğitim başta olmak üzere istediği kategoriden kitabını seçecek Darıcalılar, aynı zamanda reel kitap okur gibi not alabilecek. Bununla birlikte Üniversite ve Liselere giriş sınavına yönelik test kitapları, uzaktan eğitim sürecinde faydalı olacak ders videoları da uygulamanın içeriğinde yer alıyor. 
*
Peki projeden sadece Darıcalılar mı istifade edecek? Uygulama Darıcalılar için hayata geçirilse de, diğer il ve ilçelerde yaşayan kişiler de bu bilgi hazinesinden yararlanabilecek. Misafir olarak giriş yapacak kişiler, Darıca’dan üye olan bir tanıdığının referansıyla gelecek kod üzerinden bu güzel projeye erişebilecek. Peki Darıca’da ikamet eden farklı bir il veya ilçede olunca projeye erişebilecek mi? Evet uygulama okuyucuya bu fırsatı da sunuyor. Herşeyin düşünüldüğü bu projede kaldığınız yerden kitaba devam edebilme imkanınız da mevcut. 
*
  Gerçekten tek kelimeyle harika bir proje. Eğitime yapılan yatırımın her zaman destekçisi olan bir gazeteci olarak bu güzel çalışmasından dolayı başta Başkan Muzaffer Bıyık olmak üzere, projede emeği geçen herkese teşekkür ve tebrik ediyorum. Dileriz benzer projeler diğer ilçelerde de hayata geçirilir. Gerçekten 30 bin kitabı bir araya getirip, telif haklarını almak, dijital ortama aktarmak bir hayli zahmetli iş. Üstelik kullanıcılara ücretsiz de sunulan hizmet her yönüyle takdir edilecek bir çalışma. Darıca İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ile hayata geçen bu proje gelecek adına ümitlerimizi de yeşertti demek abartı olmasa gerek. 
   Kısıtlamalara uyduğumuz güzel bir hafta sonu diliyorum, sağlıcakla kalın…

YORUMLAR

  • 0 Yorum