Ömür Kavran

Ömür Kavran


Ah şu Protokol merakı!

12 Ocak 2022 - 09:22

Geride bıraktığımız 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle, Gebze Belediyeler Birliği tarafından meslektaşlarımıza yönelik bir akşam yemeği düzenlendi. Öncelikle bölge basını unutmayarak bizleri ağırlayan Belediye Başkanlarımıza teşekkür ederim. Ancak gecede yaşanan bazı aksaklıkları bir daha yaşanmaması için burada yazmakta fayda var. Organizeyi gerçekleştiren yetkililer bu eleştirileri okuyarak bundan sonra yapılması gereken hakkında daha net fikir sahibi olurlar.
   Öncelikle Gazeteciler için düzenlenen bir gecede söz hakkının gazetecilerde olması gerekir. Bu nedenle Gebze’deki Gazetecileri temsilen ve Gebze Gazeteciler Cemiyeti Başkanı sıfatıyla sayın Ahmet Oğuz’un ve Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti Başkanı’nın bizler protokol masasında yer alması gerektiğine inanıyoruz. Protokol masasında Belediye Başkanları ve Cemiyet Başkanlarının yer alması gerekirdi. Ancak Gazete Cemiyet Başkanlarının yer almadığı o masada, protokol(!) mensubu olarak Milletvekili Emine Zeybek, siyasi Parti İlçe Başkanı, Kadın Kolları Başkanı, Meclis Üyesi yer aldı.
  Siyasi Parti toplantısı düzenlense bu isimlerin yer almasını anlarız da Gazeteciler için düzenlenen geceyi siyasi parti gecesine dönüştürmenin hiç bir anlamı yoktu. Bu gecede Gazeteciler konuşmalı, sorunlar tartışılmalı, yapılabilecek çalışmalar ele alınmalıydı. Umarım bir daha ki sefere bunlara dikkat edilir.  Söylenecek çok söz var ama iyi niyetli bir etkinlik düzenleyen sayın başkanlarımızın bu düşüncelerine gölge düşürmemek adına fazla uzatmaya da gerek yok.

Sahi ne oldu o rüşvet davası?

CHP Darıca İlçe Başkanı Gökhan  Aktaş, ne hikmetse her canı sıkıldığında Termal Grup projesiyle ilgili kilometrelerce yol giderek Kocaeli İdare Mahkemesine başvuruyor. Bilmeyenler için bu proje, Darıca’ya vizyon katacak, yeni bir yaşam alanı oluşturacak, binlerce kişiye istihdam, darıca ekonomisine katkı sunacak vizyon bir çalışma. Hazırlıklarını uzun bir süredir yürütülen bu projeyle ilgili CHP İlçe Başkanı Gökhan Aktaş, düzenli olarak mahkemeye gidip gelip itiraz dilekçesi veriyor. Artık verilen bu itiraz dilekçelerinin sayısı kaç oldu inanın sayamadık.
  Proje CHP Darıca’da iç karışıklığa neden olmuştu. CHP içinde projeyle ilgili rüşvet dedikoduları ayyuka çıkmış ve partide il Disiplin süreci iletilmişti. Bu süreçte cezalar da verilirken, kim, kime ne kadar rüşvet teklif etti bunlar kamuoyuna açıklanmadı. Bence mahkeme yollarını aşındırmak yerine şu rüşvet olayını bir kamuoyuna açıklasalar çok faydalı olacak.


 

YORUMLAR

  • 0 Yorum