Reklam

2020 yılında Google'da en çok neler arandı? Türkiye'de ve dünyada yılın arama trendleri

2020 yılının arama sonuçlarında öne çıkan trendleri ( Year in Search 2020) açıkladı. İşte , Türkiye’de ve dünyada yılın arama trendleri..

2020 yılında Google'da en çok neler arandı? Türkiye'de ve dünyada yılın arama trendleri
Editör: Mavi Kocaeli
10 Aralık 2020 - 12:50
Arama motoru devi Google "Yılın Arama Trendleri 2020" listesini yayınladı. Peki 2020 yılında Google'da en çok neler arandı?

2020'de en çok neleri merak ettik? Türkiye'de Google'da genel kategoride en çok EBA arandı. Dünyada ise 'koronavirüs' Google aramalarının ilk sırasında yer aldı. İşte Türkiye ve dünya genelinde Google'da en çok aratılan konular.. 2020 yılında Google'da en çok neler arandı? Ünlü arama motoru Google, 2020 yılı arama trendlerini paylaştı. Google'un yükselen arama trendlerini içeren listesinde, Türkiye'de en çok EBA kelimesi arandı.

Dünyada ise Google'da en çok koronavirüs ve 'neden' kelimesi ile başlayan aramalar yer aldı. "Yılın Arama Trendleri 2020"nin Türkiye'de farklı kategorilerden oluşan yükselen arama trendleri listelerinin ilk sıralarında Genel kategoride EBA, İsimler kategorisinde Fahrettin Koca, Tarif kategorisinde ekmek yer aldı.

-Türkiye’de 2020’da Yükselen Genel aramalarında zirvede yer alan EBA'yı sırasıyla Dolar Kaç TL, Corona Virüsü, Deprem, Zoom, HES Kodu Alma, Kandilli Rasathanesi, Sokağa Çıkma Yasağı, Sağlık Bakanlığı, ABD Seçimleri aramaları takip etti.

-2020’de Yükselen Aramalar İsimler kategorisinde Türkiye’de ilk sırada yer alan Fahrettin Koca'yı ise sırasıyla berat albayrak, Ebru Şallı, Ellen Page, Alaattin Çakıcı, Fatih Terim, Lütfi Elvan, Sercan Yıldırım, Halil Sezai ve Nihat Hatipoğlu takip etti.

-Google'da diziler kategorisinde ise en çok Sadakatsiz merak edildi. Türkiye’de en çok aranan Diziler kategorisinde zirvede yer alan Sadakatsiz'i Mucize Doktor, Masumlar Apartmanı, Sen Çal Kapımı, Alev Alev, Kırmızı Oda, Bay Yanlış, Manajerimi Ara, Bir Başkadır ve Aşk 101 takip etti. Aramaların tamamını yerli diziler oluşturdu.

-2020’nin Tarif kategorisinde ilk sırada Ekmek yer aldı. Ekmeği, Pide, Aşure, Çökertme Kebabı, Ramazan Pidesi, İzmir Bombası, Lahmacum, Güllaç Tatlısı, Ezogelin ve Kalburabastı takip etti.

-2020'nin Yükselen Aramalar Nasıl kategorisinde ilk sırada yer alan HES Kodu Nasıl Alınır'ı, Zoom Programı Nasıl Kurulur, 1000 TL Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır, Uzaktan Eğitim Nasıl Oluyor ve Bağışıklık Sistemi Nasıl Güçlenir, E devlet Maske Başvurusu Nasıl Yapılır, Seyahat İzni Nasıl Alınır, Öksürük Nasıl Gider, Zeytin Yaprağı Çayı Nasıl Yapılır, Eczaneden Maske Nasıl alınır takip etti.

-Kaybettiklerimiz kategorisinde ilk sırada Kobe Bryant yer alırken, Pınar Gültekin, Nur Yerlitaş, Aytaç Yalman, Aleyna Çakır ve Maradona yer aldı.

-Dünyada 2020’de Yükselen Genel Aramalar da ise, 'neden' kelimesiyle başlayan aramalar yapıldı. Koronavirüs ilk sırada yer alırken, seçim sonuçları, Kobe Bryant, koronavirüs güncellemesi, koronavirüs belirtileri, Joe Biden, Hindistan, Yeni Zelanda, Adı neden covid-19, NBA neden ertelendi, okullar neden kapalı, Avustralya neden yanıyor, gökyüzü neden turuncu, siyahların hayatı neden önemlidir, empati neden önemlidir, demokrasi neden önemlidir, insanlar neden hayal eder ise listedeki diğer aramaları oluşturdu. 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum