Orhan Balcı

Orhan Balcı


Kısmi kapanmada öne çıkan üç ayrı konu

15 Nisan 2021 - 14:48

Ramazan Ayı’nın ilk günü yapılan kabine toplantısı sonrasında iki haftalık,
kısmi kapanma uygulaması kararı alındı ve çarşamba gününden itibaren uygulanmaya geçildi.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yaptığı açıklamalar ve İçişleri Bakanlığı tarafından 81 ilin valiliğine gönderilen genelgeyle uyulması gereken kurallar belirlendi.
Yapılan açıklamalar sonrasında özellikle il içi ve il dışı seyahat uygulaması,
65 yaş ve üstü ile 18 yaş ve altına gelen kısıtlama konusu,
Eğitimde tekrar yüz yüze eğitimden vaz geçirilerek uzaktan eğitime geçilmesi,
soru işaretlerini beraberinde getirdi.
Bu konularda, yapılan açıklama, gönderilen genelge ve yorumum şeklinde bir değerlendirme yapacağım.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklaması,
*Sokağa çıkma saatlerinde zorunlu haller dışında şehirlerarası seyahate izin verilmeyecek.
İçişleri Bakanlığı’nın genelgesi
*Sokağa çıkma kısıtlaması uygulanan süre ve günlerde (hafta içi ve hafta sonunda) zorunlu haller dışında vatandaşlarımızın toplu ulaşım vasıtaları dışında şehirlerarası seyahatlerine izin verilmeyecek.
Herhangi bir zorunlu hali bulunmayan kişilerin sokağa çıkma kısıtlaması uygulanan süre ve günlerdeki şehirlerarası seyahatleri ancak toplu ulaşım araçları (uçak, otobüs, tren, gemi vb.) kullanılmak suretiyle mümkün olacak. İşi ile ilgili illiyetini belgeleyen toplu ulaşım araçlarının görevlileri ile şehirlerarası seyahat edeceğini bilet, rezervasyon kodu vb. ile ibraz eden kişiler sokağa çıkma kısıtlamasından muaf olacak.
Yorumum,
Kafa karışıklığına neden olan genelgede daha yalın bir Türkçe kullanılsa, herkesin net anlayabileceği açıklamalar yapılsa dahi iyi olur.
Sokağa çıkma kısıtlamaları saatlerinde özel araçla şehirlerarası seyahat yasak olması salgının önlenmesi açısından önemli bir karar,
toplu ulaşım araçları uçak, otobüs, tren, gemi gibi araçlarla şehirlerarası seyahat serbest. Otobüslerde şehir işi toplu taşım araçlarında olduğu gibi kapasitenin
yüzde 50 kullanılması gibi bir yasakta yok. Saatlerce kapalı ortamda yapılan yolculuk ne kadar sağlıklı olacak tam anlamıyla bir soru işareti.
Kısmi kapama uygulamasının olduğu bir süreçte zorunluluk dışında şehirlerarası seyahat yüzde 50 kapasite uygulanmalıydı
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklaması,
*65 yaş üstü 18 yaş altına toplu taşıma sınırlaması yeniden getiriyoruz.
İçişleri Bakanlığı’nın genelgesi
*Hafta içi günlerde; 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımız 10.00-14.00, 18 yaş altı gençler ve çocuklarımız ise 14.00-18.00 saatleri arasında sokağa çıkabilecek olup, bu saat aralıkları dışında sokağa çıkmayacak.
Hafta içi/hafta sonu ayrımı olmaksızın 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımız ile 18 yaş altı gençler ve çocuklarımızın şehir içi toplu ulaşım araçlarını (metro, metrobüs, otobüs, minibüs, dolmuş vb.) kullanmalarına müsaade edilmeyecek.
Yorumum,
11 Mart 2020 tarihinde ilk vakanın görüldüğü ülkemizde Covid 19 salgını çerçevesinde alınan önlemlerde 65 yaş ve üstü ile 18 yaş ve altı kısıtlamalarla evde oturmaları istenen iki grup olarak gözleniyor.
Aşı uygulamasında da 65 yaş ve üstü, birinci kademenin ikinci şıkkında değerlendirilerek aşılandı.
Büyük bir bölümünün ikinci doz aşısının yapıldığı 65 yaş ve üstünün günün belirli saatlerinde dışarıya çıkmasının kısıtlanması vücutlarında kireçlenme, adale sertleşmesi  gibi hastalıklara neden olma olasılığının fazlalığı düşündürücü bir durum olarak karşımızda duruyor.
Toplu taşıma araçlarının kullanılmaması kararını ise doğru buluyorum.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklaması,
*Eğitimde sınav sürecinde olan 8. ve 12. sınıflar ile okul öncesi eğitim kurumları dışındaki tüm kademeler uzaktan eğitimle faaliyetlerini sürdürecektir.
*İçişleri Bakanlığı’nın genelgesi
*Milli Eğitim Bakanlığınca yüz yüze eğitimin devamına karar verilen sınıf seviyeleri ile destekleme ve yetiştirme kursları/takviye kurslarında eğitim gören 18 yaş altı gençlerimiz, durumlarını belgelendirmeleri şartıyla toplu ulaşım araçlarından istifade edebilecek.
Yorumum,
Covid 19 Aşı’sı uygulamasında tanımlı olan ilkokul öğretmenleri bu karar çevresinde uzaktan eğitim vermeye başlayacak. Aşılanmayan 8. ve 12. sınıflarda görev yapan öğretmenler yüz yüze eğitim yapacak. Kurslarda aşılanmayan öğretmenlerin durumu ne olacak. Okullarda ve kurslarda öğretmenler dışındaki görevlilerin durumu ne olacak?
Birde yüz yüze eğitim alması gereken özel gereksimli çocukların durumunun ne olacağı belirsizliğiyle karşı karşıyayız.
Umarım Milli Eğitim Bakanlığı bu konuda açıklama yapar.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum