Orhan Balcı

Orhan Balcı


İzmit ve Kartepe'deki beton yığınları ne olacak?

28 Nisan 2021 - 15:09

Bir yılı aşkın bir süredir, ölümcül Covid 19 salgınıyla mücadele ediyoruz.
Sağlığımız, sevdiklerimizin sağlığı için bizi yönetenlerin aldığı önlemler çerçevesinde ve bireysel önlemlerimizi alarak mikropla yüzleşmemeye karşı bir mücadele gösteriyoruz.
Salgınla uğraşırken bireysel ve aile olarak verdiğimiz mücadelenin yanı sıra, ekonomik olarak ta zorlu bir süreçten geçiyoruz.
Bu bireysel mücadele dışında, salgın nedeniyle  kentimizin yerel yöneticilerinin de ürettiği projelerde de aksamalarla karşı karşıyayız.
Bu aksamaların bir bölümünü erteleyip salgınla mücadele etmek doğru bir planlama olarak kabul edilebilir.
Ancak,
Kente yakışmayan beton yığınlarının oluşturduğu, akıbetinin net bir şekilde ortaya çıkmadığı beton yığınındaki ve kaderine terk edilmiş görüntüsünün oluştuğu ve kentin geleceğini, turizmini etkileyen
İnşaat yığınlarının durumunun ne olacağı net bir şekilde ortaya çıkmalı.
Kentin görselliği ilgilendiren duruma bir bakalım,
Türkiye Suudi Arabistan ilişkilerinin iyi olduğu dönemde, Suudi İş insanı Muhammed El Kattan’ın ihaleyle  D-100 Karayolu üzerinde Yahya Kaptan girişinde yer alan alanı 40 milyon 444 bin TL+KDV ödeyerek aldı. Yaptığı yatırımla kentin prestij projesi olarak lanse edilen 262 Towers kulelerinin kaba inşaatı, yarım kalmış, terk edilmiş biçimde kötü bir görüntü oluşturmuş bir şekilde duruyor.
Bu konuda İzmit Belediyesi firmaya işi yarım bıraktığı için ceza kesti, inşaatı mühürledi  ve mahkemeye verdi.
Süreç hukuksal olarak devam ediyor.
Bu konuda, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Ankara’da bu konu üzerinde gerekli temasları yapıp bu kötü görüntüyü ortadan kaldırmak için girişimde bulunmalı.
Bu görüntü kentin girişine yakışmıyor…
Bir başka çirkin görüntü ise, kış ve yaz turizmin önemli merkezi olan Kartepe’nin adeta kalbine saplanmış bir hançer gibi yapımına izin verilen 5 yıldızlı Otel inşaatının kaderine terk edilmiş hali.
Yine Suudi iş insanı Muhammed Fellah’ın  2017 yılında 4 milyon dolara satın aldığı arazi üzerine 9 katlı 150 odalı oteli yapmaya başladı. Btirmeden ülkeyi terk etti.
Soru şu,  Kartepe Kayak Merkezi’ne çıkan yolun üzerinde bulunan ve tamamlanmayan bu beton yığınının durumu ne olacak?
Satışa çıkarıldığı haberlerinin yayımlandığı, ülkemizdeki turizm şirketinin talip olduğu bu beton yığının durumuyla ilgili hala somut bir gelişme bulunmuyor.
Ben Maşukiye gibi, yeşil beldemizin kalbine saplanmış bir bıçak gibi duran bu beton yığınının yıkılmasından yana olduğumu da belirtmek istiyorum.
Kartepe’ye yapılacak olan teleferik projesi ile turizmin hareketlenmesi hedeflenirken, bu atıl beton yığınının durumu da çözüme kavuşturulmalı.
Burada da yine görev Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın’a düşüyor.
Değerli okurlar,
Beton yığını bir şekilde İzmit ve Kartepe ilçelerinde bulunan Suudi İş insanlarının tamamlamadığı bu iki projenin yatırımcılarının yurt dışından olması nedeniyle de, Dışişleri Bakanlığı’nın da devreye girmesi gerekiyor.
Ankara’da bir çok bakanlığın devreye girmesiyle çözüme kavuşacak olan bu iki projeyle ilgili görev Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın ve Kocaeli Milletvekillerine görev düşüyor.
Kente hizmet adına bu iki beton yığınının sorununu çözmek için bir araya gelip çalışma yapın…

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum