Reklam
Orhan Balcı

Orhan Balcı


İki başkan sorunu diyalogla çözümlemeli

30 Eylül 2021 - 12:45

31 Mart 2019’da yapılan ve İzmit Belediyesi’ndeki 15 yıllık AKP iktidarına son veren CHP’li Başkan Fatma Kaplan Hürriyet’in başarısını engellemeye çalışan ve bizden olmayana destek yok anlayışını devam ettirenler her gün yeni bir kaosu gündeme taşıyor.
Kocaeli’nin 12 ilçesi arasında adeta kalbi durumunda olan İzmit’te yaşanan gelişmeler ve bunların yansıması farklı değerlendirmelere neden oluyor.
Cumhuriyet Parkı ve Kültür Tepesi’nin tahsisinin yenilenmemesi konusu,
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ile İzmit Belediyesi’ni hizmet için seçilmiş başkan ve meclis üyelerinin olduğu iki kurumu tekrar karşı karşıya getirdi.
Konu ile ilgili belgeler ne diyor?
12 Temmuz 2005 Salı günü yapılan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Meclis Toplantısı’nda, hukuk komisyonundan gelen rapor okunup müzakere edilmesinden sonra ilgili yasanın maddeleriyle 20 hektar ve altındaki parkların ilgili belediyeye devri gerekeceği kararlaştırılıyor.
Bu meclis kararının altında.
Meclis 2. Başkanvekili dönemim Gölcük Belediye Başkanı bugünün AKP İl Başkanı Mehmet Ellibeş’in, katipler Hicran Uzun, Muzaffer Kaplankıran’ın ve onay makamı dönemin Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’nun imzası yer alıyor.
Bu tarihte günümüzün Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın nerede? 
Kocaeli Üniversitesi’nde…
Bir başka belgede ne var?
İzmit Belediyesi 07 Temmuz 2015 tarihinde Orhan Mahallesi’ndeki park alanı için Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’ne yazı yazıyor.
İzmit Belediyesi AKP'de iken Orhan Mahallesi'nde 3 dönümlük başka bir yerin tahsisini istiyor.
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi yanıt yazısında,
‘20 bin metrekarenin altındaki Orhan Mahallesi’ndeki yerin sorumluluğu zaten İzmit Belediyesi’ndedir, ayrıca tahsis işlemi yapılmasına gerek yoktur. Mülkiyet Büyükşehir Belediyesi’nde olsa bile tahsis olmadan kullanabilirsiniz’ deniyor.
Bu belgenin altında kimin imzası var?
Başkan adına, Genel Sekreter Yardımcısı Gökmen Mengüç’ün…
Bu tarihte günümüzün Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın nerede? 
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri…
Yani kurumun yetkili ikinci ismi ve burası için kurum AKP’li Nevzat Doğan’a beraber bir proje yapalım önerisinde bulunmuyor…
Meclis kararı ve yazışmalar da gösteriyor ki, Cumhuriyet Parkı da, Kültür Tepesi de; İzmit Belediyesi’nindir, kamunundur ve halkındır…
Değerli okurlar,
Adaletli yönetim göstermek, benden, benden değil ayrımını yapmadan karar vermeyi gerektirir.
Kendi partisinden olan belediye başkanına, tahsise gerek yok kullanın diyeceksin. Meclis kararını öne süreceksin.
Kendinden olmayan olunca, beraber proje yapalım diyeceksin…
Bunun adı siyasi ayrımcılıktır...
Ayrıca,
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Meclis toplantısında konu ile ilgili yöneltilen soruya yanıt vermeyeceksin, yandaş gazetelere verdiği demeçlerle konuyu kamuoyunda tartıştıracaksın…
Böyle bir yönetim anlayışı nasıl oluyor?
Diye soruyorum ve diyorum ki,
İki kurumun başkanı bir araya gelmeli ve bu sorunu konuşarak çözmeli... 

YORUMLAR

  • 0 Yorum