Orhan Balcı

Orhan Balcı


23 Nisan'ı sonsuza dek kutlayacağız…

22 Nisan 2021 - 14:10

Bugün 23 Nisan, Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı,
Milli Egemenliğimizin sembolü, ulusal kurtuluş mücadelemizin ve demokrasi tarihimizin en önemli kurumu olan Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılışının 101’inci yılı.
Aynı zamanda dünyada çocuklara yönelik kazandırılmış ilk ve tek bayram,
Böyle bir bayramın ülkemizde olması, bunun mimarının Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşlarının olması bu büyük bayrama ayrı bir önem kazandırıyor.
Daha evvel caddelerde sokaklarda hatta stadyumlarda kutlamalar yapılıyordu, ilkokullarda öğrenim gören öğrenciler heyecanla bu anlamlı bayram için hazırlıklar yapardı,
Geçtiğimiz yıl ne yazık ki ölümcül Covid 19 salgını  gölgesinde kısıtlamalı bir kutlama gerçekleştirmiştik, bugün de yine kısıtlı bir kutlama yapacağız.
Salgın nedeniyle 23 Nisan kutlamaları kısıtlamalı olsa da her türlü koşulda 23 Nisan Ulusal ve Egemenlik Çocuk Bayramı’nı kutladık kutlamaya da devam edeceğiz.
Tabi ki bu anlamlı bayramı kutlarken anlamını da iyi bilmek ve iyi öğretmek gerekir.
23 Nisan 1920’de Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşları Türkiye Büyük Millet Meclisi’ni açarak tek yumruk halinde bir araya gelip, dört bir yanı işgal edilmiş ülkemizin bağımsızlığına özgürlüğüne kavuşması için,
İlk adımı atmış,
Kurtuluş mücadelesinin ilk meşalesi yakmışlardır.
TBMM çatısı altında toplananların önderliğinde eşine az rastlanır bir kahramanlık destanı yazılmış Ulusal Kurtuluş Savaşı buradan yönetilmiş ve kazanılmıştır.
Böylesi önemli bir günü kutlamak, hem de coşku ile kutlamanın önemini bilmenin yanı sıra geleceğe de taşımak adına herkese büyük görev düşüyor.
İşte bu nedenle Gazi Mustafa Kemal Atatürk,  geleceğimizi emanet edeceğimiz en değerli varlığımız, en büyük güvencemiz olan çocuklara bu bayramı armağan etti.
Bugünün çocukları yarının büyükleri bu anlamlı hediyenin değerini bilerek hareket etmeli ve bu anmalı güne sahip çıkmalıdır.
Bu anlamlı günü sahip çıkan çocuklar, nitelikli, kültürlü, aydınlık düşünceli, yeniliklere ve gelişmelere açık, insana değer veren, ulusal değerlerini önemseyen, kişilikli kuşaklar olarak yetişmek zorundadırlar.
Çocuklarımızın bu çerçevede yetişmesini sağlamak için de yöneticiler ve yetkililer tüm olanakları sağlamak zorundalar.
Yüzlerinde gülücüklerin, kalplerinde sevgi ve umut çiçeklerinin hiç solmaması dileğiyle çocuklarımızın ve kentimizin 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını kutluyor…
Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ve silah arkadaşlarını,
Ulusal Kurtuluş Savaşı’nda ve Demokratik Laik Sosyal Hukuk Devleti olan
Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunda,
Bedel ödeyenleri,
Emeği geçenleri,
Ülkemiz için canlarını feda eden tüm şehitlerimizi rahmet, minnet ve şükranla anıyorum…
Onların bize emanetine her hangi bir zarar getirmeden ve koruyarak, gelecek kuşaklara bırakacağız…
DİP NOT: Ulusal bütünlüğümüzü bozmaya çalışanlar geçmişte olduğu gibi bugünde karşımıza çeşitli maskeler takarak çıkıyorlar. Yarında çıkacaklar, onlara inat, oyuna gelmeden birlik ve beraberliğimi bozmadan ‘Milli ve Dini Bayramlarımızı’ kardeşçe ötekileştirmeden kutlamaya devam edeceğiz.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum