Orhan Balcı

Orhan Balcı


1958'DEN BERİ KANAYAN YARA

01 Mart 2021 - 14:47

1 Mart 1958  Cumartesi günü kentimiz tarihinde kara gün olarak yer alıyor.
İzmit – Gölcük - Karamürsel arasında sefer yapan Üsküdar isimli vapur,
İzmit iskelesinden hareket ettikten sonra saat 12.30 sularında şiddetli bir rüzgara yakalanıyor. Çoğu kısmı ahşap olan Üsküdar Vapuru’nun kaptan köşkünü uçuruyor. Kumandasız kalan vapur, yan yatarak batıyor.
Üsküdar Vapuru Faciası ya da Körfez Faciası olarak bilinen,
Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en ölümcül, sivil deniz kazası olan bu hazin olayda,
İzmit Lisesi, Sanat Okulu (o günkü ismi) ve Gölcük Barbaros Hayrettin Lisesi öğrencileri oluşturduğu yolculardan 400 ile 500 kişi yaşamını yitiriyordu.
Her yıl 1 Mart’ta İzmit Körfez’inde yaşanan, sivil deniz faciasında yaşamını yitirenleri,
anıyoruz dünde Covid 19 salgını nedeniyle kısıtlı bir şekilde İzmit’te, Gölcük’te ve Karamürsel’deki etkinliklerle andık.
63 yıl önce kente açılan yara hala kanıyor ve taze. Bu zor günde kentin insanlarının yitirdiklerini unutmaması ve onları anmaları gerçekten önemli.
Bu etkinlikleri organize edip yapanlara, gerek katılacak olanlara gerekse anılarını paylaşarak o günlerin hatırlanmasına yardımcı olanlara,
Teşekkür  ediyorum. Yaşamını yitirenleri rahmetle anıyorum…


ESNAFIN BEKLENTİSİ ÇOK YÜKSEK

11 Mart 2020 tarihinde ülkemizde ilk vakanın görüldüğü ölümcül Covid 19 salgını nedeniyle, içinde 150 civarında iş kolunu barındıran kesim olan esnaflarımız en zor durumda olanlar olarak gündemimizde yer alıyor.
Kocaeli Esnaf Odaları ve onların oluşturduğu birlik adına yapılan açıklamalarda, içinde bulunan durum ve çözüm öneriyle, ülkemizi yönetenlerden beklentiler dile getiriliyor.
Kocaeli Esnaf Odaları Birliği Başkanı Kadir Durmuş, esnafın bankalardan aldığı ticari kredi veya ihtiyaç kredilerinin ödemelerinde zorlanıyor. İşyerleri bugün açılsa bile en az 2-3 yıl tüm kazançlar bu borçların ödenmesine gidecek. Halkbank 2021 yılının ilk 6 ayında ödenmesi gereken kredi borçlarını ertelemişti. Diğer bankalarda bunu örnek alarak borçları 2022 yılı ertelemeli. Ayrıca vergi ve SGK borçları da ertelenmeli açıklamasında bulundu.
Esnaflar bir yandan haftalık tabloda vaka sayılarının düşmesini, iş yerlerinin açılmasını, krediyle, vergi ve SGK borçlarının ertelenmesini istiyor.
İşte bu talepleri içeren açıklamalara baktığımızda esnafın beklentisi çok büyük bakalım beklentiler yanıt bulacak mı?
Bu sorunun yanıtı bekleyip hep birlikte göreceğiz…


KOCAELİSPOR UMUT VERMİYOR

Sezon başında yapılan hatalı transferlerle, yaşları yüksek olan futbolcularla kurulan kadro, boşa harcanan paralar, geleceği ipotek altına alınan, sezon daha tamamlanmadan resmi olarak 3. teknik adamla çalışan, üst üste iki karşılaşmadan beraberlikle ayrılarak, play-off’un dışında kalan KOCAELİSPOR sezon başından bu yana yanlış yönetiliyor.
Bu yanlış yönetim anlayışı sonrasında ortaya konan futbol, alınan sonuçlar gelecek için umut vermiyor.
Kocaelispor taraftar grubu ‘HODRİ MEYDAN’ futbolcuları suçlayarak ‘Ya sahip çıkacaklar ya da terkedecekler’ başlığıyla açıklama yaptı.
Bu açıklama yönetim kurulu içinde geçerli olmalı.
Kocaelispor gerçek Kocaelisporlular tarafından yönetilirse ‘Halkın Takımı’ olur ve başarı gelir…


 

YORUMLAR

  • 0 Yorum