Reklam
Levent Altun

Levent Altun


Fatma hanım Büyükşehir başkanı olur mu?

24 Ağustos 2020 - 10:35

İzmit Belediye başkanı Fatma Kaplan Hürriyet için son günlerde en çok konuşulan konu, Kocaeli Büyükşehir belediye başkanı olur mu?
Herkes İzmit’in kazanılmasının Kocaeli’yi kazanmak için çok önemli bir adım olduğunu düşünüyor oysa Kocaeli’yi kazanmanın en önemli adımı, Gebze’yi kazanabilmektir.
Son 25 senelik seçim istatistiklerine bir bakın. Sosyal demokratlar Gebze bölgesinde oy oranı arttığında, Kocaeli Büyükşehir’i de kazanmış.
Gebze bölgesinde oylar azaldıkça Büyükşehir kaybedilmeye başlanmış.
1999’da Sefa Sirmen Kocaeli Büyükşehir belediye başkanı olduğunda Gebze’de DSP ile CHP’nin oyları, Fazilet Partisi’nden çok daha fazla. Çayırova ve Tavşancıl’da CHP kazanmış. Dilovası ve Şekerpınar’da ise ANAP.
Yani Fazilet Partisi Gebze bölgesinde başarısız olunca, Büyükşehir’i de kaybetmiş.
2004 yılında ise Ak Parti Gebze bölgesinde çok güçlü hale gelince, CHP de Kocaeli’de kaybetmeye başlamış.
Yani Gebze bölgesinde kim güçlü ise, Kocaeli Büyükşehir’i de o kazanmış.
2004 seçimlerinde Gebze, Darıca, Çayırova’da Ak Parti, Dilovası’nda ise MHP kazanırken CHP hiç belediye kazanamadı, doğal olarak da Kocaeli Büyükşehir başkanlığını Ak Parti kazandı.
2009, 2014 ve 2019 seçimleri de aynı şekilde devam etti. CHP, Gebze bölgesinde gücünü kaybettikçe Ak Parti ile aradaki oy farkı da açılmaya başladı.
İzmit merkez ise CHP için seçim kazanılabilecek potansiyeli en yüksek bölgeydi zaten. Ama İzmit’in oyu Kocaeli Büyükşehir için yetmiyor, yetmez de…
2019’da 13 belediyeden sadece İzmit’i kazanan CHP’nin elbette birçok avantajı vardı.
Birincisi ve en önemlisi, Millet İttifakı. Kim ne derse desin, İYİ Parti ile HDP oyları olmasaydı CHP İzmit’te yine kazanamazdı.
İzmit Belediyesi’nin geçtiğimiz günlerde açılış programına katılan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, açıkça Fatma Kaplan Hürriyet’i önümüzdeki seçimlerde Kocaeli Büyükşehir belediye başkan adayı olarak ilan ettiler.
Herkes Fatma hanımın İzmit’teki karnesi ile Kocaeli’de başarılı olup olamayacağını değerlendiriyor.
Kocaeli’yi kazanmak için 2 önemli etken var bana göre. Birincisi, Gebze’yi kazanabilmek. İkincisi de Fatma Kaplan Hürriyet’in İzmit karnesi.
Birinciyi şu anda değerlendirmek mümkün değil. Çünkü daha seçime çok var ve Gebze’de kimin aday olacağı ve ilçelerin çalışmaları etkili olacak.
Fatma Kaplan Hürriyet’in 1,5 yıllık karnesi ise bana göre zayıf.
Özellikle kendi partisinin içinden çok eleştiri ve şikayetler alıyor. Ankara’da milletvekili iken daha kolay görüşülebilen ve iletişim sağlanan Fatma hanıma, İzmit’te belediye başkanı iken ulaşmak ve görüşmenin daha da zorlaştığı ifade ediliyor. Basın ve Danışman kadrosundaki zayıflığı sadece kendi partilileri değil, önceki gün MHP İl Başkanı Aydın Ünlü bile dile getirmiş!
Açılış programına eski milletvekili ve belediye başkanlarının bile davet edilmemesi, ‘vefa’ kelimesini düşündürttü!
Partiye emek verenlerin küstürülmesi ve ilgilenilmemesi, Fatma hanımdaki olumsuz değişimi göz önüne seriyor.
En önemlisi de, bir sonraki seçimde Kocaeli büyükşehir adayı olmayı hedefleyen bir ismin sadece İzmit merkezli iletişim kurması da kocaman bir eksiklik. Yazımın ana teması, Gebze’yi kim kazanırsa, Kocaeli’yi de o kazanır. Fatma hanım Gebze’yi kazanmayı bırakın, neredeyse tanımıyor bile! Tanımak istediğinde ise iş işten geçecek.
Kocaeli Büyükşehir belediye başkanı Tahir Büyükakın faktörünü ise hesaba katmıyorum bile. İletişimi çok iyi ve bu bölgede sürekli aktif bir çalışma içinde. Herkesle ve her kesimle iyi geçiniyor, kimseyi yok saymıyor.
Sözün özü, Fatma Kaplan Hürriyet’in Kocaeli Büyükşehir Belediye başkanlığına aday olması çok kolay ama kazanabilmesi çok zor!
 

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • kahrolsun bazı şeyler
    1 yıl önce
    fatma hanım özellikle Atatürkçü ve Ülkücü oyları küstürüyor,