Yarım milyon genç asker kaçağı!

Bedelli askerliği kalıcı hale getiren yasanın onaylanmasıyla birlikte 500 milyon genç asker kaçağı durumuna düştü

Yarım milyon genç asker kaçağı!
Editör: Mavi Kocaeli
19 Ekim 2020 - 11:56
Yasa ile lise ve dengi okullardaki öğrenciler için 29 olan tecil yaş sınırı, 22’ye düştü, yasanın değişmesinden haberi olmayan gençler, yoklama kaçağı ve bakaya durumuna düştü.

CHP Trabzon Milletvekili Ahmet Kaya, bedelli askerliği kalıcı hale getiren yasa ile lise ve dengi okullarda kaçak ve baka durumuna düşen 500 bine yakın genç için af istedi. Kaya, “Bizler de anne babayız, ortada büyük bir haksızlık var, hep birlikte bu haksızlığı düzeltmemiz gerekiyor” dedi.

“Kanun değişikliğinden haberi olmayan binlerce gencimiz, yoklama kaçağı ve bakaya durumuna düştü. Yeni yasadan askerlik şubesindeki bazı memurların bile haberi olmadı” diyen CHP’li Kaya, sözlerine şöyle devam etti:

“Gençlerimizin tecil hakları, bedelli hakları ve üniversiteye giriş hakları ellerin alındı. İş hayatı olan var, okul hayatı olan var. Binlerce gencimiz çaresizce ne yapacağını düşünüyor. Hayatlarını 29 yaş sınırına göre ayarlayan ve bedellinin kalıcı olduğunu sanan gençlerimiz büyük bir mağduriyet yaşıyor. Sayıları 500 bini bulan bu gençlerimizin psikolojileri bozulmuş, hayatları karartılmıştır.”

YORUMLAR

  • 0 Yorum