Yaman'a astronomik ceza iddiası!

AK Parti Kocaeli Milletvekili Cemil Yaman’ın oğlu Hasan Hüseyin için gerçekleştirdiği düğün ülke gündemine tartışılmaya devam ediliyor. Habertürk Gazetesi köşe yazarı Muharrem Sarıkaya bugünkü köşe yazısında pandemi kurallarının ihlal edildiği düğün nedeniyle Cemil yaman için 4,7 Milyon TL gibi astronomik bir ceza yazılması gerektiğini belirtti.

Yaman'a astronomik ceza iddiası!
Editör: Mavi Kocaeli
08 Eylül 2020 - 12:13

 Sarıkaya düğüne katılan her bir kişi için Yaman’ın kabahatler kanuna göre ceza alması gerektiğini, kurallara uyulmadığını ve bu cezayı da İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun kesmesinin gerektiğini ileri sürdü. İşte Sarıkaya’nın çok konuşulacak o yazısı: 
EĞER yasalar uygulanırsa, AK Parti Kocaeli Milletvekili Cemil Yaman’ın oğluna yaptığı düğünden 4 milyon 725 bin lira para cezası alınması gerekir.

O DÜĞÜNÜN CEZASI, 4 MİLYON 725 BİN TL
Nedeni de açık; her vatandaşın uyması gereken üç yasa…

Öncelikle Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun verdiği yetkiyle İçişleri Bakanlığı’nın 3 Eylül’de çıkardığı genelge cezaların hangi hallerde uygulanacağını kesinleştirdi.
Buna göre, “Türkiye genelinde bir saat içinde tamamlanmasını zorunlu kıldığı nikah törenleri dışında ülke genelinde yemekli, oturmalı, eğlenceli düğünleri yasakladı...”
Bunu yapanlar hakkında Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun 282’nci ve Kabahatler Kanunu’nun 32’nci maddelerinin uygulanacağını açıkladı.
Ayrıca cezanın 4 Eylül itibarıyla uygulanmasının takibini de yine Hıfzıssıhha Kanunu’nun 26 ve 72’nci maddeleri gereği mülkü idare amirlerine bıraktı:
“Nikah merasimi şeklinde yapılacak düğünler ile nikahlarda, oyun oynanması/dans edilmesine, toplu yemek verilmesi de dahil olmak üzere her türlü yiyecek-içecek servisi/ikramı (paketli su servisi hariç) yapılmasına, hiçbir şekilde izin verilmeyecek…”

CEZAYI BAKAN KESMELİ
Gelelim yaşanan duruma…
Genelgede her üç yasanın takibini yapmakla görevlendirilen Vali, Kaymakam ile Belediye Başkanı düğündeydi, yani onlar da ihlal edenler arasındaydı…
Kabahatler Kanunu onların cezalarının bir üst makamın, yani İçişleri Bakan Süleyman Soylu’nun kesmesi hükmünü taşıyor…
Şurası açık ki 1930 tarihli olsa da bugüne kadar kaleme alınmış yaşayan en dinamik Kanun olarak, bugün için güncellenmiş ceza miktarı 3 bin 150 lira…
Yani düğüne katılıp, masaya oturup yemek yediği video çekimlerinde açık görülen 1500 kişinin her birinin Kanun’un 282’nci maddesi gereği 3 bin 150 lira ceza ödemesi gerekir.

HER BİRİNE AYRI AYRI
Bazı hukukçular bu cezanın sadece düğün ve işletme sahibini bağlayacağını ileri sürüyor olsa da kanun açık…
Hıfzıssıhha Kanun’unda yazılı olan “yasaklara aykırı hareket edenler veya zorunluluklarına uymayan” herkesi kapsıyor.
Ayrıca Kabahatler Kanunu’nun 14. Maddesi de destek atıyor:
“Kabahatin işlenişine birden fazla kişinin iştirak etmesi halinde bu kişilerin her biri hakkında, fail olarak idari para cezası verilir…”
Burada da kalmıyor, yine video görüntülerinden yola çıkarak salonda bulunanların üçte ikisinin maskelerini çıkarıp koluna taktığı, çenesine indirdiği ya da hiç kullanmadığı görülüyor.
Maske takmamanın cezası da 900 lira; çarpı 1000 dendiğinde rakam 9 bin lira…
Bir de Kabahatler Kanunu’nun getirdiği ceza var; her birine 392 liradan 1500 kişiden alınması gereken meblağ 352 bin 800 lira…
SIRALI UYGULANSAYDI
Eğer sıralı ceza uygulansa her kişinin 4 bin 442 lira ödemesi gerekiyordu.
Bu cezadan Kabahatler Kanunu, “en ağır ceza uygulanır” diyerek kurtarıyor; 3 bin 150 lira alınmasını yeterli buluyor. Şurası açık ki o düğüne katılıp 3 bin 150 lira cezadan kurtulma şansı yok; Vali, Belediye Başkanı, kamu görevlileri de dahil…

YORUMLAR

  • 0 Yorum