Reklam

Veli-Der'den Milli Eğitim'e seçmeli ders tepkisi

Kocaeli Veli-Der Şube Başkanı Göksal Yılmaz, seçmeli ders seçiminin her sene öğrenci ve veli bilgisi dahilinde yapıldığını, bu sene ise ders seçimi konusunda İl Milli Eğitim Müdürlükleri’nden öğretmenlere, baskı yapıldığına yönelik haberlerin gündeme gelmesi nedeniyle açıklama yaparak tepki gösterdi.

Veli-Der'den Milli Eğitim'e seçmeli ders tepkisi
Editör: Mavi Kocaeli
14 Ocak 2021 - 10:11
Kocaeli  Veli-Der, öğrenci ve velilerin ders seçimi konusunda rahat bırakılması gerektiğini ifade ederek, “Bu yanlıştan acil dönülmeli” dedi.

"MEB'İN DİNCİ VAKIFLARLA OLAN PROTOKOLLERİNİ BİLİYORUZ"
 “Bu sene seçim süresi azaltılmış resmen oldu-bittiye getirilmek istenmiştir. Eğer ders seçimi  süresi içinde yapılmaz ise okul yöneticisi imzası ile okulun ön gördüğü dersler otomatik olarak öğrenciye verilecektir. Son yıllarda manevi değerler adı altında, MEB‘in dinci vakıf ve cemaatleri ile yapılan eğitim protokollerinden hepimiz haberdarız. Her ne kadar bunlara dava açılıp bu protokoller iptal ettirilmiş olsa da öğretmen atamalarındaki adaletsizlik, eğitimde şişirme kadroları gözler önüne sermiş, Din Kültürü öğretmeni atamalarının eksikliğinde camii hocalarının derslere girmesi ile seçmeli dersler, zorunlu din dersi halini almıştır” dedi.

"ÖĞRENCİLERİ VE VELİLERİ RAHAT BIRAKIN"
 “Kullanılmayan haki hak değildir! Yönetmelikte en az 10 kişi mesleki eğitim alan bölümlerde ise en az 8 kişi bir araya gelirse ilgili ders açılmak zorundadır. Eğer okullarda imkan yok ise MEB uygun olan merkezi okullarda bu dersleri vermek hatta alınan dersler tamamlandığında  mesleki sertifikalar vermek zorundadır. Gelin bu yanlıştan dönün! Kendi çocuklarınız proje okullar ve özel okullarda eğitim alıyor. Halkın çocuklarının da eğitimde fırsat eşitliğinden yararlanmasına destek olun” dedi.

"VELİLER LAİK VE BİLİMSEL EĞİTİM İSTİYOR"
Veli; parasız, bilimsel, laik eğitim talep etmektedir. Bilinmelidir ki Mustafa Kemal Atatürk’ün de dediği gibi; Efendiler! Dünyada her şey için; uygarlık için hayat için başarı için en hakiki mürşit ilimdir; fendir. İlim ve fennin dışında rehber aramak dikkatsizliktir, bilgisizliktir, yanlışlıktır”

YORUMLAR

  • 0 Yorum