Reklam

Vali Yavuz: Ahlaksızca bir tutum

Kocaeli Rizeliler Derneğine konuk olan Vali Seddar Yavuz, dernek üyelerinin sorunları üzerine Barınamayanlar eylemleri ile ilgili açıklama yaptı.

Vali Yavuz: Ahlaksızca bir tutum
Editör: Mavi Kocaeli
16 Ekim 2021 - 12:59
Kocaeli Rizeliler Derneğine konuk olan Vali Seddar Yavuz, dernek üyelerinin sorunları üzerine Barınamayanlar eylemleri ile ilgili açıklama yaptı. Vali Yavuz bu eylemlerin başlayacağını 15 gün önceden tahmin ettiklerini ifade ederek barınamayanlar eylemi üzerinden siyaset yapanları sert bir dille eleştirdi. Yavuz, “Sorun çözmek değil sorun üzerinde tepinme kültürü oluştu. Ahlaksız bir tutum” ifadelerini kullandı.

15 GÜN ÖNCESİNDEN BİLİYORDUK
Barınamayan üniversite öğrencilerini eylemleri hakkında konuşan Vali Seddar Yavuz, “Barınamıyoruz eyleminin yapılacağını biz 15 gün önceden biliyorduk. Eylem başladı, bekledim. Belki dağılırlar dedim. Sonra saat gece 1’de İl Gençlik Müdürünü aradım. Öğrencilerin isimlerini tespit edip bir yere yerleştirip misafir edelim diye talimat verdim. İl Gençlik Müdürümüz hatta Sakarya’da oturuyormuş. Henüz evini taşımamış. Çık gel, Sakarya’da ne işin var dedim. Çocuklar, bizim barınma sorunumuz yok, biz hayat pahalılığına şikayet ediyoruz dediler. Bütün öğrencileri yurtlara yerleştireceğimizi söyleyen bir tweet attım. Barınamayanlar eyleminde bulunan 34 kişiden 1 tanesi yedek olarak yurda yerleştirilmiş. Diğer bir tanesi 2018’den bu yana yurtta kalıyor. Bu 34 öğrenciden 23 tanesi öğrenci diğerleri değil. Bizim barındırma teklifimiz reddettiler. Ben de eylemin doğru olmadığını içeren sert bir tweet attım” dedi.
 
BARINMA SORUNU YOK
Kimse açıkta kalmasın diye bütün kamu yerlerini açtıklarını ifade eden Yavuz, “Kandıra’da bizim 250 kapasitemiz boş. Kocaeli’de hiçbir öğrenci aç açıkta değil. Gebze bölgesinde daha önceden İstanbul’da kalan öğrenciler oluyordu. Pandemi nedeni ile bu sene talep arttı. Bu süreç içerisinde anlatıldığı gibi bir durum yok. Büyükşehir Belediyesi ile görüştük Basın İlan Kurumu yurdunun tahsisi Büyükşehir’e yapıldı. Yurdu hazırladık. Ben barınamıyorum diyen öğrenci varsa 400 kişilik yurt var elimizde. Barınma sorunumuz yok. Benim açıklamamdan sonra bunların eylemi çöktü. Tabi açıklamama sonrası bazı eleştiriler oldu bana. Türkiye Cumhuriyeti Devletini Vali temsil ediyorsa çıkıp söylemesi lazım. Eylemcilerden bir tanesi İzmit’te gazetecilik okuyor, ailesiyle yaşıyor” dedi.

AHLAKSIZ BİT TUTUM
Barınamayanlar üzerinden siyaset yapanlara tepki gösteren Vali Yavuz, “Siyasi kısmı da söyleyeyim. Ben siyasetçi olsam gider derdim ki gençler biz sizleri seviyoruz. Burada yatmanıza gönlüm razı gelmez. Gelin otel ayarlayalım derdim. Türkiye’de sorun çözmek değil sorun üzerinde tepinme kültürü oluştu. Ahlaksız bir tutum. Siyasi görüşünüz ne olursa olsun. Etik ahlak çok önemli. Biz rektörlerimizle başkanlarımızla sürekli görüşüyoruz. Tahir Hoca bu kent için çok önemli bir şans. Oturuyoruz her şeyi konuşuyoruz.

“PANDEMİ YURDU YAPILACAK”
Kocaeli için bir barınma sorunu yok. Büyükşehir sağolsun bunu yaptı, yurtlarda pozitif olan çocuklar olacak. Ne yapalım dedik. Bunlara pandemi yurdu kiralansın. Biz burada doktor hemşire sağlayalım dedik. Bununla ilgili meclis kararı çıktı. Bundan sonra pozitif olan öğrencileri Büyükşehir’in yurtlarında misafir edeceğiz. Bu şehirde hiç olmadığı kadar sistematik şekilde çalışılıyor. Benim hedef olma gibi bir endişem yok. Doğruyu söyleyeceksiniz hedef olacaksınız. 

“KAVGA ETMEKTEN ÇEKİNMEM”
Mesaj sistemi kurduklarını ifade eden Vali Yavuz, “Şimdi bir mesaj sistemi kurduk. Benim hesabıma gelen bütün mesajlar ilgili kurumlara iletiliyor. Benim kayıtsız bir tek işim yoktur. Devlet kayıttır. Biz boşluk bırakmayacağız bu şehirde. Bir kentin valisi ben barınamıyorum diyen öğrenciye kapısını kapatmaz. İstismar kültüründen çok bıktım. Kimseye istismar ettirmem. Kavga ise kavga ederim. Kavga etmekten kaçmak. Sorun varsa sorunun üstüne tepinmeyin. Gelin sorunu birlikte çözelim. O gün bunu yapsalardı, çok acayip bir gol atmış olurlardı. Şeytanın aklına gelen değil de rahmani bir şey gelseydi başarırlardı. Bütün işleri istismar etmek üzerine kurulmuş” dedi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum