Uzaktan eğitim çare olamadı!

Uzaktan eğitim çare olamadı!
Editör: Mavi Kocaeli
03 Eylül 2020 - 12:28

31 Ağustos’da uzaktan eğitimle başlayan yeni eğitim ve öğretim dönemi sıkıntılı başladı. EBA TV ve internet üzerinden başlatılan dersler yüz yüze eğitimin yerini tutmadığı gibi, var olan sorunlara da yenilerini ekledi. Milyonlarca öğrenci ve veli uzaktan eğitimde yaşanan aksaklıklara çözüm istiyor. Yüz yüze örgün eğitimde 6 saat ders işleyen öğrenciler, şimdi ise bütün müfredatı günde yarım saatlik derslerle öğrenmeye çalışıyor. Hal böyle olunca verilen eğitimin ne kadar sağlıklı ve yeterli olduğu tartışma konusu oldu. Öğrenciler ve veliler uzaktan eğitimin mağduru konumunda. 

BAĞLANTI SORUNLARI YAŞANIYOR
Herkesin interneti olmadığı için veliler ve öğrenciler kara kara düşünüyor. Üstelik çalışan anne ve babalar küçük yaşlarda ki çocuklarına telefonlarını bırakmazken, internetin çekmediği bölgelerde öğrenciler bağlantı sorunlarıyla karşılaşıyor. Zaten günde yarım saat süren eğitimlerde öğrenciler internet ağında yaşanan kopmalar, yavaş bağlantı gibi sıkıntılarla yüz yüze gelirken, özellikle ilkokul derecesindeki çocukların sisteme giriş yapmada yaşadığı sorunlar şikayetlere neden oluyor.

YA YÜZ YÜZE EĞİTİM YA HİÇ
Uzaktan eğitim velilere ek maliyetleri de beraberinde getirdi. Verilen ödevler ve çıktı alınması gerekliliği velilerin üzerinde ki yükü artırdı. Bir çok aile eğitimin böyle devam edecekse alınacak yüksek tedbirlerle yüz yüze olması gerektiğini vurgularken, tedirgin ve mağdur olan velilerse bu yıl eğitime tamamen ara verilip, pandemi sona erip aşı bulununca yeniden yüz yüze eğitimle okulların açılmasını istiyorlar. Ömür KAVRAN

YORUMLAR

  • 0 Yorum