Reklam

Türkkan Durhasan'ı meclise taşıdı

İYİ Parti Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan, İzmit Durhasan Köyü'ne yapılması planlanan küçük sanayi sitesi ile ilgili Büyükşehir Belediyesi Temmuz Ayı Meclisi'nden geçen maddeyi Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin gündemine taşıdı.

Türkkan Durhasan'ı meclise taşıdı
Editör: Mavi Kocaeli
25 Ekim 2020 - 09:48

Geçtiğimiz yıl Durhasan Köyü halkının köyündeki tarım alanlarının üzerine yapılmasını istemediği sanayi sitesiyle ilgili köy halkı referanduma giderek yüzde 95 ret oyu ile köydeki tarım topraklarına sanayi sitesi yapılması istemediğini belirtmişti.

BAKAN KURUM’A SORU ÖNERGESİ VERDİ
Geçmişte köy halkıyla da görüşmüş olan İYİ Parti Kocaeli, Milletvekili Lütfü Türkkan konuyu TBMM gündemine taşıyarak, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un cevaplaması isteği ile soru önergesi verdi.

“KÖY HALKININ YÜZDE 95’İ İSTEMİYOR”
Türkkan önergede şu ifadelere yer verdi, “İzmit’e bağlı Durhasan ve Solaklar mahalleleri sınırlarında yapılması planlanan Makineciler Sanayi Sitesi için daha önce referandum yapılmış, her iki mahallede oturanların oy kullandığı referandumda yüzde 95 hayır oyu çıkmıştır. Buna rağmen sözü edilen alanda sanayi sitesinin yapılması için Kocaeli Büyükşehir Belediye Meclisi’nden karar geçmiştir.

ÖNERGEDEKİ SORULAR
1- İzmit’e bağlı Durhasan ve Solaklar mahalleleri sınırlarında yapılması planlanan Makineciler Sanayi Sitesi için daha önce referandum yapılıp mahallelinin görüşü alınmasına ve hayır kararı çıkmasına rağmen neden ayrıca Belediye Meclisi kararı alınmıştır, o zaman referandum neden yapılmıştır, mahallelinin kararı neden hiçe sayılmıştır?

 2- Sanayi Sitesi yapılma kararı alınmadan önce bu mahallelerde oturanların yaşayacağı mağduriyet dikkate alınmış mıdır?

3- Mahallelinin arazilerinin zorla istimlak edildiği doğru mudur, neden böyle bir yol izlenmiştir?

4- Sanayi Sitesi alanı olduktan sonra arazileri istimlak edilen mahallelilerin mağduriyetlerinin giderilmesi için birtakım düzenlemeler yapılacak mıdır, bu düzenlemeler nelerdir?

5- Durhasan ve Solaklar Mahalleleri’nde oturanların istememesine rağmen Sanayi Sitesi yine de yapılacak mıdır?

6- Mahallelinin kararının dikkate alınıp Sanayi Sitesi’nin yapımından vazgeçilmesi düşünülmekte midir?

YORUMLAR

  • 0 Yorum