Reklam
Reklam

Toplu ulaşıma 'Servis' çözümü!

Korona Virüs salgınında en çok etkilenen sektörlerden birisi hiç kuşkusuz taşımacılık sektörü.

Toplu ulaşıma 'Servis' çözümü!
Editör: Mavi Kocaeli
03 Aralık 2020 - 11:49

Ömür KAVRAN-Salgın nedeniyle bir çok kuruluşun evden çalışma sistemine geçmesi, okulların online eğitim yapması nedeniyle başta okul taşımacılığı olmak üzere iş yerlerine servis çeken firmalar sıkıntı yaşamaya başladı. Bu sektörden ekmek yiyen bir çok araç sürücüsü işsiz kalırken, araçlarda otoparklarda yatmaya başladı. Sektör temsilcilerinden hem taşımacılık sektörüne cansuyu olacak mahiyette hem de toplu ulaşımda ki yükü alma anlamında Valilik ve Belediyelere önemli bir öneri geldi. Çalışmayan servis araçları toplu taşıma sistemine dahil edilsin.

SERVİS ARAÇLARI TOPLUMA ULAŞIMA DAHİL EDİLSİN 
Korona Virüs salgının en çok yayıldığı yerlerden birisi toplu ulaşım. Kapalı ortam ve yakın temas nedeniyle bulaş toplu taşımada hızlı bir şekilde gerçekleşiyor. Bunun önüne geçmenin en önemli yolu sefer sayılarını artırmak. Ancak hem ulaşım araçlarının yetersizliği hem de personel sayısının kısıtlı olması nedeniyle sefer sayısında yeterli bir iyileşme gerçekleştirilemedi. Bu soruna çözüm bulmak için servis araçlarının toplu ulaşıma dahil edilmesi önerisi adeta cansuyu sağlayacak. İlimizde bulunan yüzlerce servis firması, binlerce aracıyla pandemi döneminde toplu ulaşıma katkı sağlamak için hazır vaziyette.

SEKTÖRE NEFES, TOPLU ULAŞIMA KATKI
Sektör temsilcileri çalışmayan servis araçlarının toplu taşımaya dahil edilmesiyle sefer sıklığının artacağını, bunun yolcu yoğunluğunu azaltacağını ifade ederken, aynı zamanda ekonomik sıkıntı yaşayan firmaların ve sürücülerin rahat bir nefes alacağını belirttiler. Servis firmaları pandemi süreci bitene kadar ve okulların yüz yüze eğitime başlayacağı güne kadar yapılacak bu çalışma için ellerini taşın altına koymaya hazır. Firmalar Kocaeli Valiliği İl Hıfzısıhha Kurulu ve Büyükşehir Belediyesi’ne çağrıda bulunarak ivedi bir kararı hemen hayata geçirmek istediklerini ifade ediyorlar.

YORUMLAR

  • 0 Yorum