Teleferik projesi komisyonda kaldı

İzmit Belediyesi Eylül ayı meclisi Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet başkanlığında gerçekleşti. Meclis üyelerin katılım gösterdiği meclis toplantında 13 gündem maddesi görüşüldü.

Teleferik projesi komisyonda kaldı
Editör: Mavi Kocaeli
01 Eylül 2020 - 15:45

İzmit Belediyesi Eylül ayı meclisi Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet başkanlığında gerçekleşti. Meclis üyelerin katılım gösterdiği meclis toplantında 13 gündem maddesi görüşüldü. Türkiye Belediyeler Birliği tarafından İzmit Belediyesi’ne hibe edilen çöp kamyonu aracının kabulü oy birliğe kabul edildi. Gıda Bankası ve Dost Eller Mağazaları’nın faaliyetlerini daha verimli sunabilmek adına STK'lar ve kurum, kuruluşları ile ortak çalışmalar ve işbirliği protokolü hazırlanabilmesi İzmit Belediye Başkanına yetki verilmesi teklifi oy birliğiyle komisyona havale edildi.

 

3 AY ERTELEME

Covid-19 tedbirleri kapsamında belediyenin hüküm ve tasarrufu altında bulunan taşınmaz kiracılarının kira süreleri ve kira bedelleri teklifi de görüşüldü. Başkan Hürriyet, pandemi sürecinde belediyeye ait taşınmazlarda kiracıların kiralarını 3 ay süreyle ödememesine yönelik konuşarak “Pandemi döneminde 3 aylık kira hakkımızdan vazgeçiyorduk. Bazı kiralar peşin alındığı için o sürelere 3 ay erteleme yapma yoluyla bunu telafi edebilirdik. Cumhurbaşkanlığı’nın verdiği genelgeye göre bunu yapıyoruz” dedi. Madde oy birliği ile kabul edildi.

 

KADIN GİRİŞİMİNDE BAŞKANA ONAY

İzmit-Erenler (tapuda Kadıköy) Mahallesi, uygulama imar planı değişikliği teklifi ile ilgili madde komisyona oy birliği ile komisyona havale edildi. İzmit-Tepeköy Mahallesi’nde uygulama imar planı değişikliği teklifi ile oy birliği ile komisyona havale edildi. İzmit-Kuruçeşme Fatih Mahallesi’nde uygulama imar planı değişikliği ilgili komisyona oy birliği ile havale edildi. İzmit Çınar Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi ile İzmit Belediyesinin ortak çalışmalar yapabilmesi ve bu konuda işbirliği protokolü hazırlanması için Belediye Başkanına yetki verilmesi oy birliği ile kabul edildi.

 

İŞLER DIŞARIDA YAPILMAYACAK

Makine İkmal Bakım ve Onarım Müdürlüğü’nün kurulmasıyla ilgili konuşan AK Parti Grup Başkan Vekili Mustafa Soydabaş, “Belediyelerim bakım birimleri, tamir atölyeleri vardı. Kaliteli ustaları vardı. Araçlar alındığı zaman tamir bakım işleri dışarıda yapılmaya başkandı. Tabi şimdi bir müdürlük kuruldu artık bu işler dışarıya yapılmayacak. İlk başta ekonomik olarak görünen şey inşallah eksiye götürmez. Ustaların kalifiye kişiler olması gerekiyor. Biz bu maddeye olumlu bakıyoruz” dedi. Madde oy birliği ile kabul edildi.

 

KOMİSYONA KALDI

İzmit merkez de yapılması planlanan teleferik hattının yapılması maddesi geçen mecliste komisyona bırakılmıştı. Eylül ayı meclisinde de yer alan madde hakkında konuşan Başkan Hürriyet, “Maddeyi süre uzatımına alıyoruz. Bu karar komisyon üyelerin tek başına verdiği bir karar değil. Şu an da teleferiğin fizibilite çalışması devam ediyor. O çalışma netleşmeden maddeden çıkartırsak belki yapılmayacak. Bekleyelim fizibilite çalışması çıksın. Bir süre komisyonda bekletelim. Komisyonu net bilgilendirme fırsatımız olsun diye bekletiyoruz. Birlikte istişare ederek karar veriyoruz. Komisyonumuz hakkında kötü yorumlar yapılmasın lütfen” dedi. Fizibilite çalışması bitene kadar teleferik yapımı maddesi oy birliğiyle komisyonda kalması kabul edildi. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum