Reklam
Reklam

Taşdemir: ROTA Limanı Körfez'i yok eder

CHP Büyükşehir Belediyesi Grup Başkan Vekili Engin Taşdemir ROTA Firması'nın önümüzdeki günlerde yapacağı ÇED Toplantısı'na tepki gösterdi. Taşdemir, belediyeden geçmiş yıllarda alınmış arsa için Körfez Belediyesi'ni beceriksizlikle suçladı.

Taşdemir: ROTA Limanı Körfez'i yok eder
Editör: Mavi Kocaeli
13 Ocak 2021 - 10:43

ROTA Limanı'nın belediyeden geçmiş dönemlerde alınan alanları daha fazla genişletmek istemesi nedeniyle ÇED toplantısı kararı alındı. Denizin ve insanların yaşam alanlarının , doğal değerlerin bilerek istenerek kısıtlandığına tepki gösteren CHP Büyükşehir Başkan Vekili Engin Taşdemir, konuyla ilgili zehir zemberek açıklamalar yaptı.

TOPLANTI 15 OCAK'TA
ROTA Limanı 15 Ocak  Cuma günü saat 11.00’da Körfez Belediyesi Yarımca Kültür Merkezi’nde Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) adı altında yapılacak olan toplantıyla, limanın genişlemesi ile ilgili vatandaşlara bilgi verileceğini açıklamıştı.

ÇED'E İTİRAZ ETTİ
Taşdemir açıklamasında şu ifaelere yer verdi: Körfez İlçesinde bulunan ve ROTA firması (Yıldırım Holding) tarafından işletilen liman genişletilecek ve konu ile ilgili 15.01. 2021 tarihinde ÇED toplantısı yapılacak.Öncelikle konu ile ilgili birkaç gündür yapmış olduğum araştırmayı Kocaeli Kamuoyu ile paylaşmak istiyorum.

"DEĞERLİ ARSAYI AK PARTİLİ BAŞKAN SATMIŞTI"
"İlgili firmanın kullandığı alanın mülkiyeti Milli Emlak’a ait ve kullanım hakkı ise yıllardır Körfez Belediyesine aittir. Çünkü kurucu belediye başkanımız rahmetli Hüseyin Avni Şirin zamanında buradaki iskele v.b alanlar yapılmış. Amacı Körfez Belediyesine gelir getirici bir alanı oluşturmaktı. Liman ile bağlantıyı sağlayan önündeki çok değerli araziyi, 2012 yılında AK Partili Belediye Başkanı Yunus Pehlivan sattı. Aslında satılan bu arazi ile limanın kullanım hakkının yok edilmesinin önü açılmış oldu."

"DOYMUYORLAR VE GENİŞLETMEK İSTİYORLAR"
Çok detaylara girip konuyu dağıtmak istemiyorum. Gelelim şuan ki duruma. Rota Liman, ne edip edip bir şekilde, Körfez Belediyesini baypass yaparak limanın kullanım hakkını Milli Emlak’tan almış. Beylerin iştahları o kadar kabarmış ki, burası bize yetmez diyerek birde üstüne genişletmek istiyorlar. Çünkü büyük gemilerin yanaşması zor oluyormuş. Kârları az geliyor beylerin, artırmaları lazım. Çünkü doymuyorlar…

"YAKINDA KARAMÜRSELE YÜRÜYEREK GEÇERİZ"
Güzelim denizimizi her türlü doldura doldura neredeyse yakında Karamürsel’e denizden yürüyerek gidecek hale geleceğiz. Tüm doğal hayatı yok ediyorlar. Dubai Port, Safi Port, Gübretaş ve şimdide Rota Liman…Tek söyledikleri istihdam yaratıyoruz veya ihracat yapıyoruz veya ülke ekonomisini güçlendiriyoruz. Beyefendiler “Vatansever” fakat biz karşı çıkanlar ise “Vatan Haini” oluyoruz.(onların gözünde).

"BECERİKSİZLER ROTA LİMANI'NA BIRAKTI"
"Ama kuraklık olunca neden yağmur yağmıyor, sel baskınları olunca! Nasıl oluyor bu sel baskınları diye soracak kadar aklımızla dalga geçiyorlar. Neden bu kadar kalleşçe insanların yaşam alanlarına tecavüz ediyorsunuz? Hadi diyelim insan sevginiz yok peki oradaki canlıların yaşam alanlarını neden yok ediyorsunuz ? Hadi canlıları düşünmüyorsunuz.. Bari Allahın yarattığı denizlerden elinizi çekin. Allahın gazabı ağır olur bilmez misiniz ? Ya siz Körfez Belediyesini yöneten beceriksiz idareciler,halka ait böylesi bir değeri neden Rota Limanına bıraktınız ?"

YORUMLAR

  • 0 Yorum