Reklam

Tanış: Cimer'e sorduk 5 katlı okul binası olmaz

Yüksek katlı okul binalarını eleştiren CHP Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi Orhan Tanış, “katlı okul binası olmaz. Eğitim alanlarında İlkokullar için 3 kat, liseler için en fazla 4 kat olmalıdır. Bakın bunu üşenmedik Cimere sorduk. Aldığımız cevap eğitim alanları için zemin artı 3 kat olarak yapılması gerektiğidir oldu” dedi.

Tanış: Cimer'e sorduk 5 katlı okul binası olmaz
Editör: Mavi Kocaeli
22 Ekim 2020 - 14:48

İl binasında gerçekleştirilen basın açıklamasında yüksek katlı okul binalarını eleştiren CHP Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi Orhan Tanış, “Bir ilkokula giden çocuğun fiziki özelliklerini düşünün, ve bu öğrencinin 15 dakikalık teneffüste yüzlerce arkadaşı ile birlikte yaklaşık 100-120 basamak inerek okul bahçesine ulaşacak, teneffüste enerjisini boşaltacak ve tekrar 120 basamak çıkarak sınıfına girecek. Ve bunu günde 5 kere yapacak. 5 katlı okul binası olmaz. Eğitim alanlarında İlkokullar için 3 kat, liseler için en fazla 4 kat olmalıdır. Bakın bunu üşenmedik Cimere sorduk. Aldığımız cevap eğitim alanları için zemin+3 kat olarak yapılması gerektiğidir oldu” dedi.

TAKDİR EDİYOR VE DESTEKLİYORUZ

Tanış açıklamasın da “Milli Eğitim Bakanlığı eğitim alanlarımızın yenilenmesine, ihtiyaç olan yeni okul binalarının yapımına hızlı bir şekilde devam etmektedir. Bu konuda Kocaeli genelinde pek çok ilçede onlarca okul inşaatı hızla ilerlemektedir. Milli Eğitim Bakanlığının bu çalışmasını takdir ediyor ve destekliyoruz. Ancak uzun bir süredir dile getirdiğimiz okul alanlarındaki yapı yoğunluğu ve kat yükseklikleri hakkında endişe ve eleştirilerimizi sürdürmekteyiz” dedi.

BETON YIĞININA DÖNDÜ

Sözlerini sürdüren Tanış, “Elbette ki çocuklarımız için güvenli sağlam ve yeterli dersliğe sahip eğitim alanları yapılmalı ama bunu yaparken çocuklarımızın boş alan ihtiyacı da en az bu binalar kadar gerekli bir konudur. Emsal 2,40  5 kat yapılaşma şartı ile yapılan bir eğitim alanında tabanın neredeyse % 60 ı kullanılmakta öğrencilere teneffüste ihtiyacı olan birim açık alan miktarı azalmaktadır. Böylece eğitim alanlarımız birer beton yığınına dönmektedir” dedi.

NASIL TAHLİYE EDİLECEK?

Tanış sözlerinin sonunda, “Bize genelde şu savunma yapılmaktadır.5. katlarda sınıf bulunmamakta, konferans salonları bulunmaktadır.5. Katta öğrenciler ile dolu bir konferans salonunda Allah korusun bir elektrik kontağından yangın tehlikesi atlatsa, ya da bir acil durumda okulun boşaltılması gerektiğinde bu çocuklar nasıl tahliye edilecektir? Bakın bu eleştirilerimizi aylardır yapıyoruz ama okul inşaatları hız kesmeden ilerlemeye devam etmektedir. Bizler bu konunun en az güvenli eğitim alanları kadar önem verilmesi gerektiğini düşünüyor bir kez daha sizler aracılığı ile yetkililere seslenmek istiyoruz” dedi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum