Reklam

Süleyman Soylu: Çok ciddi bir göç tehdidi ile karşı karşıyayız

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, kaçak girişler ve göçler hakkında çarpıcı açıklamalarda bulundu. Soylu, "3,5 milyon Afganlı var İran'da. 2 milyonu hareket etmeye hazır, günlük 2 bin kişinin geldiğini düşünürsek çok ciddi bir göç tehdidi ile karşı karşıyayız" dedi.

Süleyman Soylu: Çok ciddi bir göç tehdidi ile karşı karşıyayız
Editör: Mavi Kocaeli
22 Ekim 2021 - 12:40 - Güncelleme: 22 Ekim 2021 - 12:40

Hak-İş Konfederasyonu Başkanlar Kurulu Toplantısı’nda konuşan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Türkiye’nin ciddi bir göç tehdidiyle karşı karşıya olduğunu söyledi. Süleyman Soylu, "Bu göç dalgasının durabileceğini kimse düşünmesin" diyerek, “3,5 milyon Afganlı var İran'da. 2 milyonu hareket etmeye hazır, günlük 2 bin kişinin geldiğini düşünürsek çok ciddi bir göç tehdidi ile karşı karşıyayız.” ifadelerini kullandı.

Süleyman Soylu, şu ifadeleri kullandı:
"İran'ın 560 kilometre sınırı var Türkiye'ye. Bir durgunluk söz konusuydu göç hadisesinde, yaklaşık günde 5 bin kişi Afganistan-İran sınırını zorluyor. 3 binini durduruyorlar, 2 bini İran sınırının içine giriyor. 3 buçuk milyonun üzerinde İran'da Afganlar var. Bunların 2 milyonu hareket etmeye hazır, her gün gelen 2 bin kişiyi de üzerine eklerseniz çok önemli bir göç dalgasıyla karşı karşıya kaldığımızı söyleyebilirim. Suriye, aynı şekilde Afrika. Batı, içerisinde kaldığı sorunları, vizyonsuzluğu, yönsüzlüğü, karmaşıklığı gündeminden çıkarabilmek için tüm sorunları doğuya yıkmaktadır. Bunun bir strateji olduğunu ve bu stratejiye karşı elbirliğiyle bir duruşumuzun olması lazım geldiğini bir kez daha ifade etmek istiyorum.

"BU GÖÇ DALGASININ DURABİLECEĞİNİ KİMSE DÜŞÜNMESİN"
2 milyon 350 bin doğu ve güney sınırlarımızdan Türkiye'ye girişi engelledik. 1 milyon 150 bin kaçak göçmen yakaladık. Bu insanlar buraya niçin geliyorlar? Sınırda mücadele yapmaksak sınırlarımızda ve içeride kaçak göçle mücadele etmezsek 3 buçuk milyon olan bu rakam bunun 2-3 katına çıkacaktı. Yaklaşık 300 bin göçmeni kendi ülkelerine gönderdik. Türkiye içerisinde yakaladığımız göçmenlerin önemli bir bölümünü ya kendi ülkelerine gönderdik ya da kaçak yollarla Avrupa'ya geçtiler. Bu göç dalgasının durabileceğini kimse düşünmesin, durabilmesi için kaynağında iyileştirmeye ihtiyaç var.

YORUMLAR

  • 0 Yorum