Sosyal projeleriyle marka kent: "Darıca" 

Sosyal Belediyecilik deyince akla ilk gelen yer olan Darıca’nın, kente sunduğu projelerini derledik. 7’den 77’ye herkesin istifade ettiği Darıca’nın sosyal projeleri; kenti turizm, spor ve kültür kenti yaparken, Darıca’da yaşamak artık bir ayrıcalık haline dönüştü. 

Sosyal projeleriyle marka kent: "Darıca" 
Editör: Mavi Kocaeli
15 Temmuz 2021 - 17:55 - Güncelleme: 16 Temmuz 2021 - 09:18
Darıca Belediyesi sosyal projeleriyle; Belediyecilikte adeta Kocaeli’nin yüz akı, Türkiye’nin ise mihenk taşı oldu. Göreve geldiği günden beri çalışkanlığıyla göz dolduran Darıca Belediye başkanı Muzaffer Bıyık’ın talimatlarıyla, sosyal projeler Darıca’da hayat buluyor. Darıca, sanattan spora, sosyal tesislerden kültürel faaliyetlere kadar Gönül Belediyeciliği ve Sosyal belediyecilikte adından söz ettiriyor. “Darıca için canla başla” sloganıyla yola çıkan Başkan Muzaffer Bıyık ve ekibi kentin dört bir yanına ve ilçede yaşayan 220 bin nüfusa hizmet ve proje üretiyor. 

3 BİN ÖĞRENCİ YAZ SPOR OKULLARINDA
Kültür, turizm ve spor kenti olarak markalaşan Darıca’da, geçtiğimiz günlerde Yaz Spor Okulları’nın açılış töreni büyük coşkuyla gerçekleşmişti. Darıca Belediyesi’nin 7-14 yaş arasındaki çocuklar için düzenlediği ücretsiz Yaz Spor Okulları’nda 11 farklı branşta 3 bin öğrenci eğitim görüyor. Sadece futbol okulunda toplamda 1400 öğrenci ücretsiz bir şekilde gelişimlerini sürdürürken, İlçenin 5 ayrı yerinde kiralanan halı sahalarda ve 3 kapalı spor salonunda yaz ayları dolu dolu geçiyor. Öğrencilerin malzeme, forma ihtiyaçlarını temin edip, geleceğin yıldız adaylarını Darıca Belediyesi, çocukların fiziksel gelişimlerinin yanı sıra sosyal ve kültürel açıdan da daha donanımlı hale gelmesini sağlayan Yaz Spor Okulları'nda markalaşmayı sağladı.


AKADEMİ SINAVLARINA ÜCRETSİZ DESTEK
Darıca Belediyesi’nin gençlere sağladığı en önemli imkanlardan birisi, geleceklerine yön verecek olan Spor Akademisi kursları. Uzun bir süredir yürütülen bu projede, polis, asker, beden eğitimi öğretmeni olmak isteyenlere ücretsiz eğitimler veriliyor. Polis Akademisi, Milli Savunma Üniversitesi, BESYO Fakültesi sınavlarına hazırlanan gençler, Belediyenin kendilerine sunduğu bu olanaklardan ücretsiz faydalanırken, gelecek kariyerlerini de şekillendiriyorlar. Akademi adayları kendilerine sunulan bu hizmetten dolayı Başka Başkan Muzaffer Bıyık olmak üzere tüm ekibine teşekkürlerini sunarken, sınavlarında başarılı olan gençler Darıca’nın adını gururla taşıyorlar. 

SOSYAL TESİSLER YÜZ GÜLDÜRYOR
Başkan Muzaffer Bıyık’ın göreve gelir gelmez başlattığı ilk işlerden birisi Sosyal tesislerin yenilenmesiydi. Darıca, Türkiye’de en fazla sosyal tesise sahip ilçelerin başında geliyor. Başkan Bıyık’ın bu tesislerin halkın daha yoğun kullanımı ve herkese hitap etmesi için kolları sıvayarak yeni dönemin işaret fişeğini ateşlemişti. İlçede hantal yapıda bulunan sosyal tesislerin tamamı elden geçirilerek, yeni ve modern bir görünüm kazandırıldı. Yenilenen tesisler, fiyat tarifesinde kar amacı gütmeden başta Darıca halkı olmak üzere, kente dışarıdan gelen vatandaşlarında hizmetine sunuldu. Dışarıda çok pahalıya satılan ürünler, güler yüzlü personelin öz verili emekleri ve uygun fiyatıyla Darıcalılara servis ediliyor. İşte bu tablo sosyal tesislerin amacına uygun olarak nasıl kullanılacağının göstergesi oldu. 
TÜRKİYE’NİN EN İYİ TESİSİ DARICA’DA
Sosyal tesis denince üzerinde durulmadan geçilemeyecek en önemli yer hiç kuşkusuz Hilal Kafe olarak bilinen ve yeni konseptiyle Türkiye’nin en güzel tesisi olan yeni adıyla Hilal Bahçe. Metro çalışmaları nedeniyle yıkılan eski Hilal Kafe’ye yeni bir yer kazandıran Belediye yönetimi, sahilde bulunan Darıca Hilalinin yanında pandemiye rağmen hummalı bir çalışma başlatmıştı. Normalleşmeyle birlikte hizmete açan Hilal Kafe etrafına dikilen yeni zeytin ağaçları ve 170 kişi oturma kapasitesi Türkiye’nin en güzel ve en modern sosyal tesisi oldu. Tesisisin tamamını kendi personeliyle, dışarından hiçbir firmadan destek almadan tamamlayan Darıca Belediyesi, yeni yıldızıyla adeta göz kamaştırıyor. 


İSKOLİYE SANAT MERKEZİ İLÇEYE RENK KATTI
Sosyal hayatın capcanlı olduğu Darıca’da, takdir toplayan bir projede İskoliye Sanat Merkezi üzerinden yürütülen projeler. Restore edilerek Belediyeye kazandırılan tarihi İskoliye Mektebi’nde Darıca belediyesi tarafından tiyatro, enstrümantal gibi alanlarda eğitim veriliyor. Hizmetteki sanatçı ruhunu adeta İskoliye Sanat merkezi’ne de işleyen Başkan Bıyık ve ekibi, geçtiğimiz haftalarda adından söz ettiren İskoliye sanat gecelerine imza atarak ilçeye renk katmıştı. İskoliye Sanat merkezi’nde ki tiyatro oyuncuları her akşam bir mahalleye giderek “Mahallemde şenlik var” etkinliğiyle İlçedeki çocukları mutlu ederek, sosyal hayatlarına katkı sundu. Hayatlarında beklide hiç tiyatroya gitmemiş çocuklar ve aileler, kapılarına kadar gelen tiyatrocuların hazırladıkları oyunlarla birbirinden güzel anlar yaşadılar. 

REKLAM VE ŞOVDAN UZAK, HİZMET ESASLI
Kültür, sanat ve spor kenti olan Darıca’da sosyal projeler hız kesmeyeceğe benziyor. Başkan Muzaffer Bıyık ve kendi alanlarında tecrübelerini konuşturan Başkan Yardımcıları Ayhan Naci Yılmaz, Abdüllatif Özkan ve  kentin en genç Belediye Başkan Yardımcısı Cüneyt Şentürk’ün koordinesinde olan sosyal faaliyetler ve imar çalışmaları 7’den 77’ye herkese Darıca’da yaşamanın ayrıcalık olduğunu hissettiriyor.  Tüm bu faaliyetleri yaparken, reklam ve şovdan uzak duran, sadece hizmeti esas alarak, Darıcalıların emanetlerine sahip çıkan Başkan Muzaffer Bıyık ve ekibi ilerledikleri uzun yolda başarı merdivenlerini sağlam bir şekilde çıkmaya devam ediyor.

YORUMLAR

  • 1 Yorum