Reklam

Söğüt, Körfez'in iki yılını değerlendirdi

Körfez Belediye Başkanı Şener Söğüt bugün düzenlediği basın toplantısıyla 2 yılını değerlendirdi. Başkan Söğüt yaptığı çalışmaları basın mensuplarına anlattı

Söğüt, Körfez'in iki yılını değerlendirdi
Editör: Mavi Kocaeli
08 Nisan 2021 - 11:39
Geçtiğimiz ağustos ayında birinci yılını değerlendiren Söğüt aradan bu toplantının üzerinden bir yıl geçmeden 2.yılını değerlendirdi. Yaptığı çalışmaları anlatan Başkan Söğüt sunumunda şu ifadelere yer verdi: “Göreve geldik, ilk yıl projelerimizin altlığını hazırladık. Ama pandemi girince, tüm önceliklerimiz insanlarımız odaklı oldu. Toplamda 5 milyon 350 bin TL’lik destek sunduk. 1 milyona yakın maske dağıttık. İhtiyaç sahibi ailelerimize 3 bin 200 koli desteğimiz oldu. Bu süreçte esnafımızdan kira almadık. Kamu alanları ve vatandaşlarımızın ortak kullanım alanlarında sürekli dezenfektan çalışması gerçekleştirdik.

ESNAFA DESTEK
Önceliğimiz 65 yaş üstü vatandaşlarımız olmak üzere oluşturduğumuz Aşevi ile ihtiyaç sahibi ailelerimize günde 2 öğün yemek götürdük. Pandemiden etkilenen esnafımıza destek amacıyla da 450 esnafımıza 1.000’er TL’lik ayni yardımda bulunduk. Halk Ekmek Fabrikamız aracılığıyla da 2 yılda 788 bin adet ekmek yardımında bulunduk. Pandemi sürecinde de ilçemizde yaşayan 65 yaş üstü tüm vatandaşlarımıza toplam 10 bin 400 adet hijyen paketi desteği sunduk.

TARİHİ DOKUNUŞLAR GERÇEKLEŞTİRECEĞİZ
Göreve geldiğimizde ilk olarak devam eden dört büyük projeyi Hereke Kalesi, Körfez Kampüsü, Sarnıç Han ve İlimtepe Kültür Merkezi’ni tamamladık. Sarnıç Han ve İlimtepe Kültür Merkezi’nde tapuları teslim ettik, vatandaşlarımız kullanıma başladı. Sarnıç Han’ın 1 katını kamuya tahsis ettik. Orayı daha da canlandıracak. Hereke Kalemizin iç kısmı ile ilgili projemiz devam ediyor. Halı müzesi, hediyelik eşya satış reyonları, kafeterya ve dinlenme alanları ile modern ve tarihi dokunuşlar gerçekleştireceğiz.

TIR PARKI SORUNU ÇÖZÜLDÜ
Sanayi ve liman kenti olmamız dolayısıyla en büyük sorunlarımızdan biri mahalle aralarındaki tır parklanmalarıydı. Bunu da yeni tır parkını kazandırarak çözdük. Kabakoz Mahallesi’nde 30 dönümlük alanda 200 aracın park edebileceği bir tır parkı oluşturduk. Ayrıca şoförlerin araçlarını bıraktıktan sonra evlerine gitmeleri için de ücretsiz servis imkanı koyduk. Denetimleri de sıklaştırarak vatandaşın can güvenliğini tehlikeye düşüren cadde arası parklanmalara da ceza uygulamaya başladık.

GENÇLİK MERKEZİ PROJESİ
İlçemizde en önemli eksikliklerden birisi spor salonuydu. Spor Toto Teşkilatımız ile birlikte bu proje için protokol imzaladık. Güney Mahallemizde spor salonu ve gençlik merkezimizi hayata geçireceğiz. Ayrıca; Esentepe, Yavuz Sultan Selim, Kirazlıyalı, Güney ve Fatih Mahalleleri’nde de mahalli spor tesisleri oluşturacağız. Amatör spor kulüplerine son 2 yılda 1 milyon TL’ye yakın yardımda bulunduk. Bu desteğimizi bu yıl ve bundan sonraki yıllarda da sürdüreceğiz.

ULAŞIM AĞLARINI GENİŞLETTİK
Ağadere Caddesi’nde ve Cahit Zarifoğlu Caddesi üzerindeki yükü azaltmak için Dalyan Sokak’ı açtık. Hacı Osman Mahallesi’nden İlimtepe’ye ulaşım için yolu Büyükşehir Belediyemizin desteği ile tamamladık. Ayrıca Yeniyalı Mahallesi’nden yine İlimtepe’ye ulaşım için Büyükşehir Belediyemiz ilk etap çalışmasına başladı. Otobanın üstünden araç köprüsü ile geçiş sağlayarak bir anlamda afet kaçış yolumuzu da tamamlamış olacağız. 15 bin metrelik de yeni yollar açtık.

AKADEMİ LİSE VE BİLGİ EVİ 
Yeniyalı Mahallesi’nde özel gereksinimli çocuklarımız için Özel Eğitim Uygulama Okulu’nu hayata geçirdik. Okul içerisinde 5 derslik yer alıyor. Akademi Lise ve Bilgi evi hayata geçti. Biz de ilçe genelinde yeni bilgi evleri ve yaşam alanları oluşturuyoruz. EBA destek sınıflarımızı yaygınlaştırıyoruz. Körfez’de kütüphane eksikliği var. Sarnıç Han’ın en üst kısmında bin metrekarelik kapalı, bin 200 metrekarelik açık alanı kent kütüphanesine çeviriyoruz.

SOKAK HAYVANLARI UNUTULMADI
Sokak Hayvanları Geçici Bakımevi ve Rehabilitasyon Merkezi’ni hizmete açtık. Gerçekten çok güzel işler yapılıyor. 1 yılda 1.087 hasta sokak hayvanımızı tedavi ettik. Veteriner hekimlerimiz 150 ameliyat gerçekleştirdi. En güzel yanı da sağlığına kavuşan sokak hayvanlarımızı derneklerimizle de ortak hareket ederek sahiplendirmeye başladık. 55 adet hayvanımızı yeni yuvasına kavuşturduk. Beslenme noktalarımız ile de 11 bin kilogram mama yardımında bulunduk.

ÜSTYAPIYA 45 MİLYON TL
Kentin dört bir yanında üst yapı yenileme çalışmaları gerçekleştirdik. Son 2 yılda 40 bin ton asfalt serimi gerçekleştirdik. Büyükşehir Belediyemizin çalışmaları ile birlikte toplamda 45 milyon TL’lik yatırımı kent merkezinde hayata geçirdik. Kent merkezi dışında köyler bölgemize de Karayollarımızın da çalışmasını eklersek 60 bin ton asfalt serim işlemli gerçekleştirdik. Derince ve Körfez’i bir birine bağlayan iki köprü de Büyükşehir Belediyemiz tarafından tamamlandı.

İLİMTEPE'YE 1506 KONUT 
Kentsel dönüşüm noktasında Barbaros ve Güney Mahallesi’nin taşınması ile ilgili son aşamadayız. Konutların yapılacağı alanın TOKİ’ye devri yapıldı. Bu yıl içinde de ihalesi yapılacak. Hedef, 2023 yılında tamamlamak. TOKİ’nin ayrıca İlimtepe’de yapacağı 1506 konut için de Temmuz ayında ihale gerçekleştirilecek.

AKILLI BELEDİYECİLİK ANLAYIŞI
Yeni nesil belediyecilik anlayışı kapsamında ilk olarak mobil uygulamamızı hayata geçirdik. 21 adet yeni yazılımı da entegre ederek vatandaşlarımızın belediye hizmetlerinden daha kolay yararlanmasını amaçladık. Halkla İlişkiler Yönetim Sistemi olan Ulakbel ile de farklı alanlardan gelen talepleri tek noktada topluyoruz ve işlem sürecini de vatandaşların da takip edebileceği şekilde online olarak izleme imkanı sunuyoruz.

400 DÖNÜMLÜK MİLLET BAHÇESİ
İlçemizde TOKİ ile birlikte hayata geçirileceğimiz Millet Bahçesi Projemiz hazır. TOKİ ihalesini gerçekleştirecek ve hızlıca başlayacağız. 400 dönümlük alanda hayata geçireceğimiz Millet Bahçesi, bölgenin en büyük millet bahçelerinden biri olacak. İçerisinde mesire alanları, kır lokantası, kır kahvesi, doğa yürüyüş parkuru, paintballl ve zipline parkuru, seyir terasları, kamp alanları ve spor alanları olacak.

HEREKE’YE HUKUK FAKÜLTESİ
Körfez’i aynı zamanda bir eğitim kentine dönüştürüyoruz. Hereke bölgesinde 4,5 dönümlük alanımız var. Burada Hukuk Fakültesi ve Adalet Meslek Yüksekokulu için bina yapacağız. Kampüs içerisinde; 4 büyük amfi, 65 adet ofis, 100 kişilik ve 50 kişilik 2’şer derslik, 510 kişilik çok amaçlı salon ve sosyal donatı alanları yer alacak. Bölge için de sosyal ve ekonomik anlamda faydalı bir proje olacak.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum