Siyasetin gündemi Darıca kongresi!

7.Olağan kongre sürecini yaşayan AK Parti’de Darıca teşkilatıyla birlikte hareketlilik başladı. Uzun bir süredir sessizliğin hakim olduğu AK Parti’ye Darıca’da iki adayın birden ortaya çıkmasıyla hareketlilik geldi.

Siyasetin gündemi Darıca kongresi!
Editör: Mavi Kocaeli
02 Eylül 2020 - 13:53 - Güncelleme: 02 Eylül 2020 - 13:55

Genel merkezin mevcut Başkan Ufuk Acay’ı aday göstermesine rağmen, teşkilattan ciddi bir destek alan Murat Arslan’ın da adaylığını ilan etmesiyle AK Parti siyaseti yeniden ısındı. Darıca Kongresi AK Parti için büyük önem taşıyor. Zira Darıca’da yaşanacak tablo, diğer ilçeler de örnek teşkil edecek. Bu nedenle hem İl hem de ilçe siyasetinde herkes kongre sürecinde neler yaşanacağını merak ediyor. 
DARICA EMSAL OLACAK

İl Başkanlığı’nda yapılan istişarelerle yeniden aday gösterilen Ufuk Acay’a karşı, teşkilattan ciddi bir kesimde Murat Arslan’a destek veriyor. Bu nedenle kafalarda ki soru “Kongre çift listeli mi olacak?” şeklinde. Genel Merkezin tek liste kararına rağmen Darıca’da çıkarılacak ikinci bir liste, Gebze, Çayırova, Dilovası başta olmak üzere diğer ilçelere de emsal teşkil edecek ve tek liste tavsiye kararı bir çok yerde bozulacak. Bununla birlikte atama yöntemi de gündemde ancak pek sıcak bakılmıyor.

YA UZLAŞI YA ÇİFT LİSTE

Geçmiş kongrelerde İl Başkanlığı ve Genel merkez teşkilatın taleplerine önem vermemiş, çift liste olan yerlerde ikna çabaları başarılı olmasa atama işlemi devreye sokuluyordu. Ancak bu durum parti içinde kırgınlıklara, küslüklere sebep olduğu için bu dönem tek liste olsa bile uzlaşma içinde, teşkilatın talepleri doğrultusunda olacağı tahmin ediliyor. İkinci listeye izin verilip verilmeyeceği ise kongre gününe kadar cevabı aranan soru olacak. AK Parti’nin Darıca kongresi 13 Eylül Pazar günü saat 15.00’de Sancaktepe sosyal tesislerinde gerçekleştirilecek.

YORUMLAR

  • 0 Yorum