Şeker: Deprem virüsten daha tehlikeli

17 Ağustos Felaketinin 21. yıl dönümünde, depremin merkez üssü olan Gölcük'te hayatını kaybedenler deprem gerçekleştirilen bir dizi etkinlikle anıldı.

Şeker: Deprem virüsten daha tehlikeli
Editör: Mavi Kocaeli
17 Ağustos 2020 - 09:06

17 Ağustos 1999 felaketinin 21. Yıl dönümü, depreminin büyük yıkıma yol açtığı merkez üssü olan Gölcük ilçesi Kavaklı sahilinde gerçekleştirilen bir dizi etkinlik ile anıldı. Anma nedeniyle sahili dolduran vatandaşlar, o gece yaşamını yitirenler için dualar ederek, saygı duruşunda bulundu. Yapılan konuşmalar sonrası akşam programları son buldu. Ancak pek çok kişi sahilde depremin gerçekleştiği 03:02 ‘yi bekledi. Programda Fotoğraf sergisi ve stantların bulunduğu alanda farkındalık oluşturmak amacı ile sunumlar yapıldı. 

 

DEPREM VİRÜSTEN DAHA TEHLİKELİ

AK Parti Kocaeli Milletvekili İlyas Şeker kürsüde bir konuşma gerçekleştirdi. Deprem Koronavirüs’ten daha tehlikeli diyen Şeker, “Sadece Gölcük Depreminde 18 bina yakın kişi hayatını kaybetti. Belki Covit 19 hastalığı yeni yeni öğreniliyor. Ama deprem belli. Ön çalışmaları yaparsak binalar paket olmayacağı için insanlarımız hayatını kaybetmeyecektir. Hemen yanı başımızda İstanbul var. Beklenen İstanbul depremi olduğunda Kocaeli’de etkilenecektir. Devlet bu konuda üzerine düşeni yapıyor. Kentsel dönüşüm yasası ile 6 tane değişik deprem düzenlemesi yapıldı.” İfadelerini kullandı. 

 

“70 MİLYON KİRA YARDIMI YAPILDI”

Kentsel dönüşümde sadece Kocaeli’de 70 milyon TL kira yardımı yapıldığını ifade eden Şeker konuşmasının devamında, “1999 yılından önce yapılan Kocaeli’deki tüm binaların kontrollerinin yapılması gerekiyor. Biz bu sorumlulukları yerine getirmezsek bunun vebalinin altından kalkamayız. Kentsel Dönüşüm, rantsal dönüşüm diyorlar. Doğru. Değiştirdiği binada bir yakını kurtuluyorsa bu vatandaşın rantına olan bir ranttır. Depremde ben de 2-3 saat enkaz altında kaldım. Eğer komşularımızın yardımı olmasaydı ben ve eşim bugün hayatta olmayacaktık. Yüz bin bina yıkılırsa her binaya arama kurtarma ekibi gönderemezsiniz. Bu tür felaketlerde belki ilk yardımı yapacak olan yanı başımızda olan komşularımız olacak.” dedi. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum