' Sağlık çalışanlarına moral vereceklerine soruşturma açıyorlar'

Darıca İlçe Sağlık Müdürlüğü tarafından Aile Hekimliği çalışanlarına dava açılmasına tepki gösteren Türk Sağlık Sen Kocaeli Şube Başkanı, Ömer Çeker, “Sağlık çalışnalarına moral vereceklerine soruştuma açıyorlar” dedi

' Sağlık çalışanlarına moral vereceklerine soruşturma açıyorlar'
Editör: Mavi Kocaeli
18 Eylül 2020 - 12:39
Darıca Kaymakamlığı aracılığıyla İlçe Sağlık Müdürlüğü tarafından, evdeki hastaların telefonla aranması konusunda Aile Sağlığı Merkesi çalışanlarına soruşturmalar açılmıştı. Valilik tarafından kararın uygulanması için bir yazı gönderildiğini belirten Türk Sağlık Sen Kocaeli Şube Başkanı, Ömer Çeker bu duruma tepki göstererek acilen alınan bu karardan dönülmesi gerektiğini savundu.
 
TELEFON SEKRETERLİĞİ
Konu hakkında açıklama yapan Çeker şu ifadelere yer verdi, “ Valilik tarafından gönderilen yazı ile Asli görevlerini aksatmadan yerine getiren Aile Sağlığı Merkezlerinde (ASM) görev yapan Aile Hekimleri,  Aile Sağlığı Çalışanları günlük işlerinin yoğunluğunun yanında  kendilerinden telefon sekreterliği  yapılması istendi. Hasta muayenesi, gebe, bebek, çocuk takipleri, aşı takipleri, pansumanlar, enjeksiyonlar, raporlar yetmezmiş gibi filyasyon ekiplerinin yapması gereken iş Aile Hekimliği çalışanlarının üzerine verildi.
 
İLÇE SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ YAPIYOR
Bir çok  Aile Hekimi bu işi yapmaya başlamıştı. Ancak sonrasında telefon acılan hastalar tarafından telefonlarda uygun olmayan cevaplar verilmesi, telefonların açılmaması, takipli sayısının gün geçtikçe artmasından dolayı, telefonla hastaları ve şüpheli vakaları aramaktan asli işlerini yapamamaya başlamışlardır, en son Sağlık Bakanlığı bu işi gönüllülük esasına dayandırmıştır. Hafta sonu  tatili çalışanların hakları olmasına rağmen dinlenme hakkı İhlal edilmek suretiyle, haftanın her günü  hekimlerin vakaları  telefonla aranması istenmiştir. Oysa bu işlemi İlce Sağlık Müdürlükleri gerçekleştirmektedir.   

 ÜVEY EVLAT MUAMELESİ        
Moral ve motivasyonu zaten düşmüş olan Aile Hekimliği Çalışanlarının, pandemi zamanında motivasyonlarının yükseltilmesi gerekirken, görevleri olmayan bir işi yapmadılar diye haklarında soruşturmalar açılması doğru değildir. Aile Hekimliği Çalışanları kendilerini Sağlık Bakanlığı ve Mülki Amir gözünde üvey evlat muamelesi görüldüklerini düşünmektedirler.

BARIŞI SABOTE EDİYORLAR          
 Hayatla ölüm arasında ince çizgide vatandaşımıza kaliteli sağlık hizmeti sunmaya çalışan Aile Hekimliği Çalışanlarının moral ve motivasyonu gereksiz ve lüzumsuz işler ile bozmaya kimsenin hakkı yoktur. Çalışanlara yapılan bu işlem ile çalışma barışı sabote edilmektedir. Türk Sağlık sen olarak ASM’de görev yapan sağlık çalışanlarının yanındayız. Moral ve motivasyonlarını bozmaya çalışanlara asla müsaade etmeyiz. Her alanda ve platformda sağlık çalışanlarının haklarının korunması için hukuku mücadelemizi vereceğiz."                                
                                    
 
 
 
 
 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum