Reklam

Pes dedirten karar! Ormanın içinde taş ocağı açılacak!

Pes dedirten karar! Ormanın içinde taş ocağı açılacak!
Editör: Mavi Kocaeli
17 Eylül 2020 - 16:29

Kocaeli’de sayıları son yıllarda hızla artan taşocaklarına bir yenisi daha ekleniyor. Bu kez taşocağının sahibi özel bir işletme değil Devlet Su İşleri (DSİ) olacak. DSİ tarafından açılacak olan taşocağı Kartepe’de yer alacak.    

KAYA TEMİNİ İÇİN
DSİ 1. Bölge Müdürlüğü tarafından Kartepe Madendere Göleti ve Sulaması Projesinin yapılması planlanıyor. Proje ile Kartepe sınırları içerisinde olan, Maden Deresinin ön yüzü beton kaplı kaya dolgu tipinde gölet yapılarak 478 hektarlık bir alanın sulamasının yapılması planlanıyor. Bu doğrultuda Kartepe Madendere Göleti ve Sulaması Projesinin inşaatı sırasında Madendere Göletinin gövde dolgusunda kullanılacak olan kaya malzemenin temini için yeni bir taşocağı açılacak.  

1 MİLYON 398 BİN 800 TON
Kurulacak olan yeni taşocağı Kartepe Eşmeahmediye Mahallesi mevkiinde yer alacak. Taşocağı 5.2 hektarlık bir alan üzerine kurulacak. Taşocağından yıllık 699 bin 400 ton üretim yapılması planlanılıyor. 2 yıl süre ile işletilmesi planlana taşocağından toplam 1 milyon 398 bin 800 ton malzeme çıkartılacak. Alınacak malzeme hiçbir işleme tabi tutulmadan kamyonlar ile Madendere Göleti ve Sulaması Proje alanına sevk edilecek.  

ORMAN ALANI İÇİNDE
Kartepe’de açılacak olan taşocağının tamamı orman alanı içinde yer alıyor. Hazırlan projede net bir sayı verilmezken, açılacak olan taşocağı için yüzlerce ağaç kesilecek. Hazırlanan proje Kocaeli valiliğine sunularak ÇED süreci başladı. daha önceki pek çok proje ile ilgili verilen “ÇED  gerekli değil “kararı verilmezse, proje ile ilgili halkın katılımı ile ilgili toplantı düzenlenecek.   

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum