Osmangazi'nin faturası vatandaşa kesildi

Osmangazi Köprüsü'nde yılın ilk yarısında araç geçişlerinin garanti sınırının altında kaldı. Bundan dolayı yüklenici firmaya 1 milyar 750 milyon TL dolayında bir ödemenin yapılması bekleniyor.

Osmangazi'nin faturası vatandaşa kesildi
Editör: Mavi Kocaeli
07 Eylül 2020 - 16:07

​​​​​​Yavuz Sultan Selim Köprüsü ve Kuzey Çevre Otoyolu, Osmangazi Köprüsü ve Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu, Avrasya Tüneli, yap-işlet-devret (YİD) modeliyle inşa edildi. Devlet, yapım ve işletmesini özel sektörün üstlendiği bu projelere, araç geçiş garantisi verildi. Araç geçiş bedelleri, döviz olarak belirlendi. Araç geçişleri, garanti sınırının altında kalması durumunda aradaki farkı devlet ödüyor.

YILIN İLK YARISINDA

2020’nin ilk yarısında Osmangazi Köprüsü ve Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu için işletmeci şirkete 1 milyar 750 milyon TL dolayında ödeme yapılacak. Ödeme işlemi birkaç hafta içinde gerçekleştirilecek. Şirkete, 2020 yılının ikinci yarısına ilişkin garanti ödemesi de 2021 yılı Mart ayında yapılacak. Devlet, daha önce köprü ve otoyol projelerinde garanti ödemelerini yıllık yapıyordu. 2018 yılının ağustos ayında döviz kurunda yaşanan şok artışın ardından garantide ikili ödeme sistemine geçildi.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum